autobus

Při nehodě autobusu u Machu Picchu zemřeli čtyři lidé, dalších 16 je zraněných

Při nehodě autobusu s turisty, kteří se vraceli ze známé historické památky Machu Picchu, zahynuli v Peru čtyři lidé. Uvedla to agentura AFP. Zranilo se 16 cestujících, z nichž mnozí pocházeli z Evropy. Některé zraněné musela armáda letecky přepravit do nemocnice v hlavním městě Limě.

Nehoda se stala v noci na pondělí místního času zhruba 100 kilometrů od známé památky. Podle prvních výsledků vyšetřování autobus spadl ze srázu. V oblasti podle úřadů byla mlha.

Při nehodě zemřeli tři muži a jedna žena. Jedná se o dva občany Kolumbie, dvě další oběti ještě čekají na identifikaci. Mezi zraněnými jsou čtyři Francouzi a také lidé z Řecka, Nizozemska, Kanady, Izraele, Argentiny, Peru a Izraele. U jedné osoby se nepodařilo zjistit občanství.

Nehody nejsou na silnicích v Peru nic výjimečného. Ročně při nich zemře na 3000 lidí a dalších 55 tisíc lidí se zraní, cituje agentura EFE oficiální údaje. Často za nehody může nevyhovující stav vozovky či špatný technický stav vozidla a také nedostatečná opatrnost řidičů.

Zdroj: ČTK

Při nehodě autobusu v Chorvatsku zemřelo 12 polských poutníků

Dvanáct lidí zemřelo při nehodě polského autobusu, která se stala v sobotu ráno na dálnici A4 několik desítek kilometrů severně od Záhřebu. Dalších více než 30 cestujících se zranilo, informují chorvatská média.

Mluvčí polského ministerstva zahraničí Lukasz Jasina v televizi TVN24 potvrdil, že všechny oběti jsou polskými občany. Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého šlo o poutníky, kteří cestovali do Medžugorje v Bosně a Hercegovině.

Autobus sjel z vozovky okolo 5:40 na dálnici ve směru na Záhřeb mezi městy Breznički Hum a Komin. Příčiny havárie zatím nejsou známé, neoficiální informace webu deníku Jutarnji list hovoří o tom, že řidič autobusu mohl usnout za volantem.

Portál večernji.hr připomíná, že sobotní nehoda polského autobusu je jednou z nejtěžších, jaká se v Chorvatsku stala za poslední roky. V září 2008 havaroval autobus se slovenskými turisty, 14 jich zemřelo. Loni v červenci sjel z dálnice u města Slavonski Brod autobus z Kosova, zemřelo deset lidí. Nejhorší nehoda českého autobusu se v Chorvatsku stala v červnu 2012 u tunelu Krpani na dálnici ze Záhřebu do Splitu, zemřelo osm lidí včetně řidiče. 

Zdroj: ČTK

Praha kvůli turistům posílí noční autobus z letiště na Hlavní nádraží. Pojede každou půl hodinu

Noční autobusová linka 907, která jezdí z pražského Letiště Václava Havla na Hlavní nádraží pojede nově namísto jednou za hodinu v intervalu 30 minut. Důvodem je nárůst počtu cestujících v turistické sezoně. V pátek to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která má na starosti městskou hromadnou dopravu v Praze. Kratší intervaly začne mít autobus v noci z 1. na 2. srpna.

"V souhrnu s dosavadní linkou 910 tak pojede autobus z letiště do centra Prahy každých 15 minut," uvedl Drápal.

Autobus číslo 907 jezdí z letiště přes Nebušice, Hanspaulku, Hradčanskou a pokračuje Letenským tunelem na Náměstí Republiky a Masarykovo nádraží, odkud dojede k hlavnímu nádraží. Z letiště do centra trvá cesta asi 39 minut.

Z nočních autobusových linek je možné přestoupit také na noční tramvaje v zastávkách Divoká Šárka, Petřiny, Vypich nebo Hradčanská. "Zároveň od stejného data, to je od 1. srpna, celoročně posílíme autobusovou linku 905 novým prvním spojem z I. P. Pavlova v 0:16 ve směru Sídliště Čimice," dodal Drápal. Autobus tak vykryje dlouhé časové mezery mezi posledním metrem C a první nočním spojem linky 905.

Zdroj: ČTK

V Keni se zřítil z mostu do řeky autobus, zemřelo nejméně 21 lidí

V Keni se v neděli zřítil z mostu do řeky autobus, přičemž zemřelo nejméně 21 lidí. S odvoláním na policii o tom informovala agentura AP. Počet obětí podle záchranářů pravděpodobně ještě poroste. Vozidlu, které mířilo z města Meru do metropole Nairobi, podle policie zřejmě selhaly brzy.

"V okamžiku nehody jel velmi vysokou rychlostí," řekl podle AP vysoce postavený policejní úředník Rono Bunei. 

Tragická nehoda se stala kolem 18:30 místního času (17:30 SELČ) a podle zástupců Červeného kříže byly záchranné operace po setmění přerušeny.

Zdroj: ČTK

Autobus se zřítil do strže. Při nehodě v Pákistánu přišlo o život nejméně 19 lidí

Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo zranění. S odvoláním na vládní zdroje o tom informují zahraniční tiskové agentury. Podle nich se autobus s cestujícími zřítil do strže.

Autobus mířil z města Rávalpindí v provincii Paňdžáb do Kvéty, která je střediskem provincie Balúčistán. Na mokré silnici dostal smyk a řidič ztratil kontrolu nad vozidlem, které se pak zřítilo do zhruba 60 metrů hluboké rokle.

Smrtelné dopravní nehody jsou v Pákistánu poměrně časté. Jejich příčinou bývají špatně udržované silnice i vozidla a také nerespektování pravidel silničního provozu, uvedla agentura AP. 

Zdroj: ČTK

Mateřská firma FlixBusu koupila amerického autobusového dopravce Greyhound

Společnost FlixMobility, která je mateřským podnikem německého FlixBusu, koupila amerického autobusového dopravce Greyhound. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Transakce věhlasnou americkou značku oceňuje na 46 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč) a Němci ji převzali od britské společnosti FirstGroup. Podle deníku Handelsblatt se tak německý podnik stane jedničkou na trhu dálkových autobusů ve Spojených státech.

Britský provozovatel vlaků a autobusů FirstGroup hledal zájemce o převzetí Greyhoundu už před pandemií, uvedla agentura Reuters. Po dokončení všech náležitostí s prodejem se stáhne z mezinárodního trhu. Firma je největším provozovatelem autobusů v Británii.

FlixMobility je jeden z nejúspěšnějších německých dopravních start-upů. Vznikl v roce 2012, v USA působí od roku 2018. Zastřešuje značky FlixBus a FlixTrain. Podle Handelsblattu může transakce představovat krok směrem ke vstupu společnosti na burzu.

FlixMobility získá od společnosti FirstGroup autobusy, řidiče i v USA proslavenou značku. Součástí obchodu nejsou nemovitosti, penzijní závazky Greyhoundu ani aktivity v Mexiku. FirstGroup získá z prodeje podle svého sdělení 172 milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat