Hamás

Rada OSN chce vyšetřit konflikt mezi Izraelem a Hamásem, Izrael to odmítá

Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) schválila vytvoření komise pro vyšetření možných zločinů spáchaných za jedenáctidenního konfliktu mezi Izraelem a islámskou skupinou Hamás v Pásmu Gazy. UNHCR o tom dnes rozhodla v Ženevě na svém mimořádném jednání k situaci na palestinském Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Izraelské ministerstvo zahraničí rozhodnutí UNHCR odmítlo s tím, že Izrael nebude při vyšetřování spolupracovat, informovala agentura Reuters. Podle Izraele je přijetí rezoluce "morálním selháním", a cílem vyšetřování je "kamuflovat" zločiny teroristické organizace Hamás.

Zdroj: ČTK

V bojích mezi Izraelem a Hamásem zemřelo 80 radikálů

V jedenáctidenních bojích mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás padlo 80 členů radikálních skupin působících v Pásmu Gazy. Oznámil to vůdce Hamásu Jahjá Sinvár, a poskytl tak první oficiální údaj o obětech bojů na straně radikálů. Izrael tvrdil, že jich zabil 225.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že při izraelských útocích padlo 254 Palestinců, mezi nimi 66 dětí, 39 žen a 17 lidí starších 60 let. Tento údaj ale nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky.

Podle Sinvára přišlo o život 57 členů ozbrojeného křídla Hamásu, 22 členů další radikální skupiny Islámský džihád a jeden člen menší organizace zvané Výbory lidového odporu. Hamás také poskytl jmenný seznam palestinských obětí a z něj vyplývá, že nejstarší z nich byl devadesátiletý muž. Mezi mrtvými je také osm dětí ve věku do dvou let.

Izrael má 12 obětí, z nichž až na jednoho vojáka byli všichni civilisté.

Izrael tvrdí, že se jeho armáda snažila zabránit civilním obětem a mířila v Pásmu Gazy především na radikály a jejich infrastrukturu. Zničeno bylo na 1000 budov, mezi nimi čtyři výškové domy. Sinvár řekl, že Izraelci "lžou, když říkají, že to byly vojenské cíle nebo že mířili na tunely pod nimi".

Zdroj: ČTK

Blinken slíbil investice do obnovy Pásma Gazy, profitovat ale nesmí Hamás

Spojené státy plně podporují právo Izraele na sebeobranu. Po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to v úterý řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Podle něj ale mezinárodní společenství musí pomoci při obnově Pásma Gazy, těžce zasaženého nedávnými boji mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. USA na obnovu Gazy významně přispějí, je ale třeba zajistit, aby z pomoci neprofitoval Hamás, uvedl Blinken.

"Je nám zřejmé, že máme-li zabránit dalším násilnostem, musíme využít prostor (vytvořený příměřím) a vyřešit řadu problémů, včetně humanitární krize v Gaze, a začít s obnovou," řekl Blinken na tiskové konferenci.

Příměří po 11 dní trvajících bojích, v nichž zemřelo na obou stranách přes 250 lidí, převážně Palestinců, začalo platit v pátek. Netanjahu v úterý znovu zdůraznil, že pokud Hamás příměří poruší, Izrael "rázně odpoví".

Zdroj: ČTK

Příměří mezi Hamásem a Izraelem by mohlo platit od pátku

Skupina Hamás, která ovládá Pásmo Gazy, podle libanonských médií informovala Hizballáh, že souhlasí s příměřím s Izraelem od pátku. Televize Al-Džazíra a BBC už předtím s odvoláním na své zdroje uvedly, že Izrael sdělil egyptským prostředníkům, že také on klid zbraní podpoří. Izraelský list The Times of Israel přitom zdůrazňuje, že informace zatím oficiálně nepotvrdila ani jedna strana konfliktu. Podle vlády amerického prezidenta Joea Bidena Izraelci dosáhli významných vojenských cílů a jsou nyní v pozici, z níž mohou začít operaci tlumit, uvedl Bílý dům.

Od 19:00 (18:00 SELČ) zasedá izraelský bezpečnostní kabinet. Izraelskému listu Haarec několik zdrojů sdělilo, že palestinský Hamás s Izraelem zatím k žádné dohodě nedospěl. Podle jednoho zdroje listu však izraelský premiér Benjamin Netanjahu pravděpodobně kabinetu předloží ke schválení jednostranný návrh na klid zbraní. Nejmenovaný činitel izraelské veřejnoprávní stanici Kan řekl, že kabinet schválí jednostranné vyhlášení příměří, jež začne platit někdy v nadcházejících 24 hodinách. Podle zdrojů izraelského webu Ynet hodinu, kdy začne příměří platit, pravděpodobně oznámí Egypt, který se na vyjednávání podílí.

Podle izraelské Stanice 12 Hamás v uplynulých hodinách zpřísnil své požadavky, údajně chce, aby se Izrael podílel na obnově Gazy po izraelském bombardování. Další jeho požadavky se podle téhož zdroje týkají Chrámové hory a Jeruzaléma, na ně prý ale Izrael nepřistoupí.

Ve Washingtonu ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že zprávy o jednáních jsou povzbudivé. "Viděli jsme zprávy o posunu k potenciálnímu příměří. Je to evidentně povzbudivé," řekla na pravidelném briefingu. Později Bílý dům podle Reuters uvedl, že podle hodnocení americké vlády Izraelci dosáhli významných vojenských cílů a jsou v pozici, kdy mohou začít své operace tlumit. Biden předtím o zklidnění situace hovořil se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Podle kanceláře egyptského prezidenta budou obě země pokračovat v rozhovorech a koordinaci s cílem situaci uklidnit.

Americký list The Wall Street Journal (WSJ) ráno s odvoláním na zdroje, které o klidu zbraní jednají, napsal, že příměří mezi Izraelem a palestinským Hamásem by mohlo začít platit už v pátek. Nejasný ale zatím zůstává postoj skupiny Islámský džihád, která se bojů také účastní.

Zdroj: ČTK

V noci pokračovaly střety mezi Izraelem a palestinským Hamásem, žádná zranění ani škody tentokrát hlášeny nebyly

Izraelské letectvo v noci opět útočilo na cíle v Pásmu Gazy a Palestinci pokračovali v odpalování raket přes hranici enklávy. Podle agentury Reuters tak nic nenasvědčuje tomu, že by se znepřátelené strany chystaly v nejbližší době uzavřít příměří, přestože zahraniční představitelé volají po ukončení bojů, které trvají již přes týden.

Nízko nad Pásmem Gazy se v noci pohybovala letadla, která bránila lidem v klidném spánku, popsal zpravodaj agentury AFP. Naopak z enklávy zamířily na Izrael další střely a v Ašdodu, Tel Avivu a oblastech poblíž hranice s Gazou se rozezněly varovné sirény. Žádná zranění ani škody ale tentokrát hlášeny nebyly.

Od 10. dubna zahynulo při útocích nejméně 217 Palestinců včetně 63 dětí, uvádějí úřady v Gaze. Podle izraelské policie palestinské rakety usmrtily 12 lidí včetně dvou dětí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat