vlak

Na drahách zemřelo loni 249 lidí, o čtvrtinu více než o rok dříve

Nehodovost na drahách v Česku se loni v meziročním srovnání zvýšila. Na železnici, v metru a na lanových, trolejbusových i tramvajových drahách zemřelo v minulém roce 249 lidí, tedy o 43 více než o rok dříve. Počet mimořádných událostí na drahách vzrostl o více než 16 procent na 4474. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Drážní inspekce. Loňský počet událostí na drahách se podle ní přiblížil stavu z let 2017 až 2019 a počet mrtvých byl obdobný jako v letech 2019 a 2020.

Největší vliv na počty usmrcených mají podle inspekce každoročně srážky vlaku s člověkem. "Více než čtyři pětiny usmrcených jsou lidé, kteří v rozporu se zákonem vstoupili do kolejí, kde je usmrtil přijíždějící vlak," uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal. Doplnil, že loni střetů vlaku s člověkem meziročně přibylo o 26 procent na 270. V souvislosti s tím se zvýšil počet usmrcených při těchto nehodách. Inspekce jich eviduje 200, o téměř 23 procent více než v roce 2021.

Nejvíce mimořádných událostí se stalo na tramvajových, trolejbusových a lanových drahách a v metru. Bylo jich 3214, což je téměř o pětinu více než v předchozím roce. Zemřelo při nich devět lidí, o jednoho více než v roce 2021. Na železnici se počet nehod meziročně zvýšil o deset procent na 1260 a počet mrtvých o 21 procent na 240.

Podle Drápala se stalo meziročně více také nehod na železničních přejezdech. Inspekce jich v roce 2022 evidovala 166, zatímco předloni 160. "Ačkoliv nárůst počtu mimořádných událostí byl o necelá čtyři procenta, tak celkový počet usmrcených při mimořádných událostech na železničních přejezdech vzrostl o téměř 28 procent na 37. Ještě více se pak zvýšil počet zraněných, a to o téměř 32 procent," uvedl. Současně zmínil pokračující nárůst počtu nedovolených jízd drážních vozidel za návěstidlo zakazující jízdu, v porovnání s předchozím rokem ale nebyly tyto události tak tragické. 

Zdroj: ČTK

Provoz na koridoru mezi Brnem a Břeclaví je zastaven, vlak tam srazil člověka

Železniční koridor mezi Brnem a Břeclaví v sobotu ráno, před 8:00, zablokovala nehoda. Vlak tam srazil člověka, který na místě zemřel. Policisté nehodu vyšetřují, na místě zasahují i záchranáři a hasiči. Šlo o vlak jedoucí směrem do Vídně. Vlak Českých drah z Vídně do Prahy jede odklonem přes Olomouc, za osobní vlaky České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu, vyplývá z informací na webu Českých drah a policie, které poskytl jihomoravský mluvčí Pavel Šváb. RegioJet o žádném zpoždění vlaků mezi Brnem a Břeclaví na svém webu zatím neinformuje.

Zdroj: ČTK

RegioJet nahradí kvůli stávce své vlaky v Rakousku autobusem z Břeclavi do Vídně

Dopravce RegioJet, jehož dálkové vlaky z Prahy jezdí přes Brno a Břeclav do Vídně a dále do Budapešti, nahradí v pondělí své železniční spoje v úseku Břeclav - Vídeň autobusy. Vlaky do Budapešti pojedou odklonem přes Bratislavu. V hlavním městě Slovenska je možné přestoupit na autobusovou linku RegioJetu, která spojuje Vídeň s Bratislavou, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravce Alexandra Janoušek Kostřicová. Důvodem je pondělní stávka rakouských železničářů kvůli výši platů, žádné vlaky v pondělí v Rakousku nevyjedou.

Stávka má trvat do půlnoci na úterý. Dopravce všechny cestující informoval SMS zprávami či e-mailem. "Na možnost stávky jsme se připravovali už během minulého týdne. Rádi bychom provoz zachovali, ale kvůli stávkujícím zaměstnancům rakouské infrastruktury to není možné," uvedla Janoušek.

Zdroj: ČTK

Strojvedoucí pendolina byl při nehodě v Bohumíně pod vlivem alkoholu, tvrdí policisté

Strojvedoucí vlaku pendolino, který se letos v červnu v Bohumíně na Karvinsku srazil s posunovací lokomotivou, byl pod vlivem alkoholu. Uvedla to v pátek televize Prima, které to řekla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková. Strojvůdce při nehodě zemřel, dalších pět lidí se zranilo. Drážní inspekce po kolizi předběžně připustila, že pendolino projelo kolem návěstidla zakazujícího jízdu.

"Bylo zjištěno, že v době železniční nehody byl strojvedoucí pod vlivem alkoholu," řekla Primě Vlčková. Drážní inspekce věc nyní nechtěla komentovat, vyšetřování nehody podle ní pokračuje. "Zatím ještě nejsou příslušné prohlídky hotové," řekl televizi generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Prima upozornila na to, že pokud by se informace o alkoholu potvrdila, rodina strojvedoucího by mohla přijít o nárok na odškodnění od Českých drah.

Zdroj: ČTK

V Horních Počernicích vykolejil vagon, nejely vlaky do centra Prahy

Ve stanici Praha - Horní Počernice v pondělí po půlnoci vykolejil vagon nákladního vlaku. Nikdo není zraněný. Na twitteru o tom informovala Správa železnic. Nehoda na víc než devět hodin zastavila provoz směrem na pražské hlavní i Masarykovo nádraží, vyplývá z informací Českých drah a Pražské integrované dopravy. Před 10:00 se doprava obnovila po jedné koleji.

Nehoda se stala před 00:30. "Při odjezdu nákladního vlaku ze stanice Horní Počernice došlo k vykolejení vlaku třetím vozem. Událost se obešla bez zranění," uvedla Správa železnic na twitteru. Její mluvčí Dušan Gavenda upřesnil, že mimo koleje se dostala jedna náprava vagonu. Věc vyšetřuje Drážní inspekce.

České dráhy na webu uvedly, že vykolejil vlak jiného dopravce. Kolem 06:00 začaly jezdit náhradní autobusy z Horních Počernic ke stanici metra Černý Most, odkud mohli cestující s vlakovou jízdenkou bezplatně pokračovat do centra do stanice metra Náměstí Republiky. "Od 09:50 provoz vlaků obnoven po jedné koleji. Náhradní dopravu ponecháváme do 11 hodin," oznámil dopravní podnik na twitteru.

Zdroj: ČTK

Srážka muže s vlakem zastavila provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví

Provoz na hlavní železniční trati z Brna do Břeclavi a na Slovensko zastavila ve středu po poledni srážka muže s vlakem. Muže srazil mezinárodní expres v Pouzdřanech na Břeclavsku, nehodu nepřežil. Uvedl to policejní mluvčí Bohumil Malášek. Policie úmrtí vyšetřuje. Mezinárodní spoje musí oklikou. Podle webu Českých drah by se provoz mohl obnovit kolem 15:30.

Vlak muže srazil kolem 12:45. "Muž na místě zemřel, zjišťujeme okolnosti události," uvedl Malášek. Doplnil, že pravděpodobně šlo o sebevraždu. Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová řekla, že záchranáři vyslaní na místo byli vzápětí odvoláni, protože bylo zřejmé, že sražený zemřel. Na místo tak záchranáři ani nedojeli.

Tragická událost přerušila provoz dálkových i regionálních vlaků mezi stanicemi Vranovice a Šakvice. Omezení by se mohlo dotknout několika rychlíků, osobních vlaků i mezinárodních spojů. Některé mezinárodní spoje musí oklikou, jde o EC 278 "Metropolitan" a railjet 258 "Vindobona", které v úseku Břeclav - Kolín jedou po odklonové trase přes Přerov, Olomouc a Českou Třebovou. Nezastavují tedy v Brně. V regionální dopravě zavedly České dráhy v úseku Vranovice - Šakvice - Hustopeče u Brna kyvadlovou náhradní autobusová přepravu.

Zdroj: ČTK

Vlak na Zlínsku zachytil tři muže v kolejišti. Jeden zemřel, dva jsou v kritickém stavu

Osobní vlak zachytil ve středu večer poblíž železniční stanice Bylnice na Zlínsku tři muže, pravděpodobně běžence, kteří se pohybovali u kolejiště. Jeden z nich zemřel po převozu do nemocnice, další dva jsou v kritickém stavu, uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Nehoda se stala krátce po 23. hodině. "Vlak jel ve směru od obce Štítná nad Vláří - Popov na obec Bylnice. Muži leželi v bezprostřední blízkosti kolejiště. Ani přes okamžitou reakci nedokázal strojvedoucí zabránit střetu. Ve vlaku nebyli žádní cestující," řekla ve čtvrtek mluvčí.

Všechny tři muže převezli záchranáři s těžkým zraněním do nemocnice. "Jeden z nich v nemocnici podlehl svému zranění, druzí dva jsou v kritickém stavu," uvedla Kozumplíková. Okolnostmi tragédie se zabývají zlínští kriminalisté, kteří také zjišťují totožnost mužů.

Zdroj: ČTK

V Olomouci narazil nákladní vlak do překážky na trati, provoz na koridoru stál

Kvůli srážce nákladního vlaku s předmětem v kolejišti byl dnes na zhruba 90 minut zastaven provoz vlaků na železničním koridoru v úseku mezi Olomoucí a nedalekým Štěpánovem. Provoz tam byl obnoven zhruba ve 13:00. Uvedl to mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, nákladní vlak nevykolejil.

Nákladní vlak na železniční trati v okrajové části Olomouce podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala narazil do překážky krátce po 11:30. "Pravděpodobně se jednalo o nějaké nářadí nebo drobné předměty v kolejišti. Nikdo nebyl zraněn," řekl Drápal.

Vlaky na hlavní železniční trati spojující Prahu s Ostravou nabraly před tímto úsekem zpoždění. Kvůli zastavení provozu České dráhy odřekly čtyři dálkové a dva regionální spoje. Dalších šest rychlíků a osobních vlaků ČD čekalo v Olomouci a Štěpánově na obnovení provozu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat