Nigérie

V Nigérii bylo vysvobozeno po 42 dnech zajetí 100 vesničanů, především žen

V Nigérii bylo vysvobozeno 100 vesničanů, které v červnu unesli ozbrojenci. Podle tiskové agentury AFP to oznámila policie v severozápadním nigerijském státě Zamfara, kde se červnový útok udál. Ve skupině vysvobozených jsou především mladé matky, ale i muži a děti.

"Oběti, které byly svými únosci zadržovány 42 dní, byly vysvobozeny, aniž by bylo zaplaceno jakékoli výkupné," uvedla podle AFP policie v hlášení bez dalších podrobností ohledně průběhu propuštění. Během únosu byli zabiti čtyři lidé, doplnil server BBC News.

Severozápad Nigérie se již několik let potýká s nájezdy kriminálních skupin, které útočí na vesničany a unáší je, kradou jim dobytek a zapalují jejich domovy. Při každém vysvobození úřady popírají, že by únoscům zaplatily výkupné, odborníci na bezpečnost o věrohodnosti těchto tvrzení ale pochybují. Zároveň mají obavy, že by vyplácení peněz kriminálním skupinám mohlo vést k ještě většímu nárůstu únosů.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci unesli na severozápadě Nigérie 80 studentů, asi kvůli výkupnému

Ozbrojenci v severozápadní Nigérii unesli 80 studentů a pět učitelů. S odvoláním na policii a jednoho učitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Motivem častých únosů školáků v Nigérii je většinou výkupné.

Incident se stal ve státě Kebbi a jde o třetí únos většího počtu lidí za tři týdny na severozápadě Nigérie. Podle učitele Usmana Aliyua jsou ve skupině 80 unesených hlavně dívky. "Zabili jednoho policistu, rozbili bránu a šli rovnou do tříd," sdělil Aliyu.

Zdroj: ČTK

Zloději dobytka zabili na severozápadě Nigérie 88 vesničanů

Několik desítek ozbrojených zlodějů dobytka zabilo 88 lidí při útocích na sedm vesnic ve státě Kebbi na severozápadě Nigérie. Agentuře AFP to dnes sdělila místní policie. Původní bilance oznámená v sobotu činila 66 mrtvých. Podobné útoky jsou v oblasti poměrně časté.

"Nejprve bylo nalezeno 66 těl, našli jsme ale dalších 22," řekl policejní mluvčí Nafiu Abubakar a dodal, že ohledávání místa činu probíhá i nadále. Dříve Abubakar uvedl, že bandité útočili ve vesnicích Koro, Kimpi, Gaya, Dimi, Zutu, Rafin Gora a Iguenge v okrese Danko-Wasagu.

"Vyšetřování stále pokračuje, má určit rozsah destrukce způsobené bandity a hledat další těla," dodal mluvčí. Do oblasti byli vysláni policisté, kteří mají předejít dalším útokům poté, co obyvatelé vesnic uprchli ze svých domovů, řekl Abubakar.

Zdroj: ČTK

Po potopení lodi v Nigérii podle úřadů utonulo přes 150 lidí

Přes 150 lidí, kteří byli pohřešovaní po potopení lodi na řece Niger na severozápadě Nigérie, úřady považují za mrtvé, informovala agentura AFP. Plavidlo, které směřovalo k městu Wara ve státě Kebbi, bylo přetížené, cestovalo na něm až 180 lidí a vezlo těžký náklad, uvedly úřady.

"Kapacita lodi byla podstatně menší než 180 lidí, které vezla," uvedl pracovník správy místních vodních cest Yusuf Birma. "V tuto chvíli jsme našli 20 přeživších, čtyři mrtvé a 156 se nadále pohřešuje a považujeme je za utopené," dodal.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci v západním Nigeru zabili nejméně 60 civilistů

Nejméně 60 lidí zemřelo při nedělní sérii útoků na vesnice v západním Nigeru nedaleko hranic s Mali. S odvoláním na místní zdroje o tom informovala agentura AFP. "Ozbrojení muži přijeli na motorkách a stříleli na všechno, co se pohnulo," uvedl místní zastupitel, který dříve mluvil o 40 zabitých. Zdroj z bezpečnostních složek západoafrického státu následně agentuře AFP potvrdil 60 obětí.

Neznámí útočníci podnikli nájezdy na vesnice v oblasti Tahoua, která hraničí s Mali a Nigérií. V regionu je aktivních několik islamistických skupin, část z nich má vazby na mezinárodní teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát. V loňském roce zahynuly kvůli islamistickým útokům v Nigeru stovky lidí.

Minulý týden při útocích, jež jsou připisovány islamistům, zemřelo nejméně 66 lidí. Ozbrojenci zaútočili na trh ve vesnici Banibangou a okolní osady, kde povraždili místní obyvatele a zapalovali vozidla a sýpky.

Zdroj: ČTK

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí

V Nigérii se zřítilo malé vojenské letadlo, zemřelo všech sedm lidí na palubě

Pád malého dopravního letadla nigerijských vzdušných sil dnes připravil o život všech sedm lidí na palubě. Stroj se zřítil nedaleko letiště v nigerijské metropoli Abuja patrně kvůli selhání motoru, informovala s odvoláním na nigerijské úřady agentura Reuters.

"Na místě jsou záchranáři. Bohužel při nehodě zemřelo všech sedm vojáků," uvedl v prohlášení mluvčí nigerijských vzdušných sil.

Stroj typu Beechcraft King Air 350i mířil z letiště v hlavním městě do města Minna, zhruba 110 kilometrů severozápadně od Abuje. Po ohlášení selhání motorů se však otočil zpět k metropoli, kde nedaleko od přistávací dráhy havaroval. Přesnou příčinu nehody určí vyšetřování, píše agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Radikálové v Nigérii zaútočili na dvou místech, zabili nejméně 60 lidí

Při dvou útocích islamistických ozbrojenců v severovýchodní Nigérii v sobotu přišlo o život nejméně 20 vojáků a přes 40 civilistů. S odvoláním na místní obyvatele a bojovníka občanské milice o tom informovala agentura Reuters. Útoky, které se odehrály v oblastech Monguno a Nganzai ve státě Borno, se staly jen několik dní poté, co ozbrojenci zabili nejméně 69 lidí ve vesnici Gubio, která se nachází ve stejném státě.

Dva humanitární pracovníci a tři místní obyvatelé uvedli, že ozbrojenci s těžkými zbraněmi přijeli do Monguna, kde sídlí mezinárodní nevládní humanitární organizace, kolem 11:00 místního času. Na místě porazili bezpečnostní složky, utrpěli přitom menší ztráty, ale zabili přes 20 vojáků. Při přestřelce byly podle zdrojů zraněny stovky civilistů.

Zhruba ve stejnou dobu v sobotu ozbrojenci přijeli do Nganzai, uvedli dva místní obyvatelé a bojovník místní civilní obrany Civilian Joint Task Force (CJTF). Na místo, kde následně zabili přes 40 civilistů, podle zdrojů islamisté přijeli v pickupech a na motocyklech.

Zdroj: ČTK
Pokračovat