letadlo

Našla se další černá skříňka z letadla, které v lednu havarovalo v Indonésii

Indonéské ministerstvo dopravy ve středu podle agentury Reuters uvedlo, že byla nalezena černá skříňka se zvukovým záznamem z kokpitu dopravního letadla, které se 9. ledna zřítilo do Jávského moře. Nikdo z 62 lidí na palubě tehdy nehodu nepřežil.

Části černé skříňky včetně obalu z 27 let starého Boeingu 737-500 objevili potápěči již po několika dnech od havárie. Pátráním po paměťové jednotce v mělkých, ale bahnitých vodách se silnými proudy nicméně strávili další zhruba tři měsíce. Není zatím jasné, zda je nahrávka v dobrém stavu.

Zdroj: ČTK

Polské aerolinie kvůli pandemii přeruší lety z Ostravy do Varšavy a Prahy

Polská společnost LOT Polish Airlines kvůli pandemické situaci přeruší lety z ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku do Varšavy a také do Prahy. Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava tak dočasně nebudou létat žádné pravidelné osobní linky. Letiště to v pondělí oznámilo v tiskové zprávě. "O termínu obnovení leteckého spojení budeme společně jednat v červnu letošního roku," dodal náměstek moravskoslezského hejtmana Radek Podstawka (ANO). Kraj je majitelem letiště.

 

Zdroj: ČTK

V Nigérii se zřítilo malé vojenské letadlo, zemřelo všech sedm lidí na palubě

Pád malého dopravního letadla nigerijských vzdušných sil dnes připravil o život všech sedm lidí na palubě. Stroj se zřítil nedaleko letiště v nigerijské metropoli Abuja patrně kvůli selhání motoru, informovala s odvoláním na nigerijské úřady agentura Reuters.

"Na místě jsou záchranáři. Bohužel při nehodě zemřelo všech sedm vojáků," uvedl v prohlášení mluvčí nigerijských vzdušných sil.

Stroj typu Beechcraft King Air 350i mířil z letiště v hlavním městě do města Minna, zhruba 110 kilometrů severozápadně od Abuje. Po ohlášení selhání motorů se však otočil zpět k metropoli, kde nedaleko od přistávací dráhy havaroval. Přesnou příčinu nehody určí vyšetřování, píše agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK

V Indonésii identifikovali první oběť letecké havárie

Indonéské úřady identifikovaly první oběť havárie Boeingu 747-500 místních aerolinek Sriwijaya Air. Na operaci v moři mezi ostrovy Laki a Lancang se podílí okolo 2600 lidí, 53 plavidel a 14 letadel či vrtulníků. Indonéské námořnictvo zveřejnilo záběry potápěčů, kteří se z místa neštěstí snaží vyzvednout černé skříňky. Jejich polohu úřady určily už v neděli. Prioritou je však vyzvednout oběti havárie. "Operace bude nepřetržitá. Nebudou žádné přestávky. Čím dříve najdeme oběti, tím lépe," citovala stanice BBC šéfa záchranné operace.

Potápěči na břeh dosud vynesli 40 kontejnerů s částmi lidských ostatků. Na palubě letu z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo bylo 62 lidí včetně i sedmi dětí a tří novorozenců. Nikdo z nich nehodu patrně nepřežil. Rodinní příslušníci nyní úřadům poskytují vzorky DNA, aby bylo možné identifikovat další zemřelé. Kromě lidských pozůstatků se ze dna na druhý pokus podařilo vyzvednout také zhruba půltunový zničený motor a další trosky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat