letadlo

Klimatičtí aktivisté se přilepili na plochu letiště Berlín-Braniborsko v Německu

Němečtí klimatičtí aktivisté ve čtvrtek zastavili provoz na letišti Berlín-Braniborsko, informovala agentura DPA s odvoláním na mluvčího letiště. Členové skupiny Letzte Generation (Poslední generace) vnikli na jeho pozemek a na dvou místech se přilepili. Policie je zadržela

Letzte Generation na svém Twitterovém profilu vysílala, jak její členové prostříhali plot kolem letiště, oblečení do reflexních vest vešli na jeho plochu a přilepili se k ní na jižní a severní straně. Policie aktivisty zadržela, obnovit provoz ale nepovolila, protože zaměstnanci letiště kontrolují, zda na něm ještě nějací protestující nezůstali, napsala agentura Reuters.

Policie aktivisty zadržela, obnovit provoz ale povolila až poté, co zaměstnanci letiště zkontrolovali, že na něm nějací protestující nezůstali. Letiště kolem 18:20 středoevropského času na Twitteru informovalo, že opět funguje, ale že je stále potřeba počítat se zpožděními. Ve středu večer se aktivisté z té samé skupiny přilepili k dirigentskému pultu krátce před koncertem v hamburské Labské filharmonii.

Zdroj: ČTK

Na Českolipsku havarovalo malé letadlo, jeden člověk nehodu nepřežil

Jednaosmdesátiletý pilot zahynul v sobotu odpoledne při havárii malého ultralehkého letadla v Ralsku na Českolipsku. Utrpěl zranění neslučitelná se životem, záchranáři už mu nemohli pomoci, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

"Přibližně v 15:15 jsme od hasičského záchranného sboru přijali oznámení o možném pádu letadla v prostoru obce Ralsko - Hvězdov. Po vypátrání letadla bylo zjištěno, že se jedná o třímístný ultralight zatím nezjištěného typu. V troskách jsme objevili jedno tělo bez známek života, v letadle byl pilot sám. Už jsme zjistili i jeho totožnost," doplnila krajská policejní mluvčí Adéla Fialová.

Na místo nehody vyjely jednotky z prvního stupně požárního poplachu. "Požár zlikvidovaly pomocí vysokotlakého vodního proudu. Co se stalo, zatím nevíme," řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Zdroj: ČTK

Ekologičtí aktivisté bránili vzletu soukromých letadel z letiště v Amsterodamu

Stovky ekologických aktivistů v sobotu vnikly na plochu amsterodamského letiště Schiphol, kde po několik hodin bránily vzletu soukromých letadel. Zasáhla proti nim vojenská policie, podle místních médií byla více než stovka osob zadržena, napsala agentura Reuters. Protest byl součástí demonstrací organizovaných skupinami Greenpeace a Extinction Rebellion proti plánovanému rozšíření letiště a proti emisím ze soukromé letecké dopravy.

"Schiphol by měl omezovat provoz, ale ve skutečnosti plánuje stavbu nového terminálu a bohatí tady stále častěji létají soukromými letadly, což je druh letecké dopravy, který způsobuje největší znečištění," uvedla Dewi Zlochová z Greenpeace. Podle této organizace je letiště Schiphol největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Nizozemsku.

Podle agentury DPA se zhruba pěti stovkám aktivistů podařilo prolomit plot na parkovišti a dostat se na letištní plochu. Další pak demonstrovali v budově letiště. Do protestů se zapojili také místní obyvatelé, kterým vadí hluk z letiště,

Aktivisté na letištní ploše blokovali několik soukromých letadel, která tak nemohla startovat. Provoz linkových spojů protest neomezil a letiště nehlásí žádná zpoždění, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

V Německu začala stávka pilotů Eurowings, zrušené spoje se týkají i Prahy

V Německu začala časně ráno podle plánu druhá stávka pilotů nízkonákladových aerolinek Eurowings za lepší pracovní podmínky. Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit uvedl, že letecká společnost nepředložila žádnou novou nabídku, proto piloti přistoupili k protestu.

Část letů je zrušena, z pondělních 400 by se jich ale mělo uskutečnit více než 230 a také v úterý a ve středu se počítá s realizací více než poloviny letového plánu. Omezení se dotknou i spojení západoněmeckého Düsseldorfu s Prahou, odřeknuta byla v obou směrech večerní linka.

Obzvláště tvrdě stávka zasáhla letiště v Düsseldorfu. Ještě před jejím oficiálním zahájením bylo zrušeno 102 ze 171 dnešních letů Eurowings. Düsseldorfské letiště na webu upozorňuje cestující, aby se předem informovali, zda jejich spoj nebyl odřeknut. Na letišti v Kolíně nad Rýnem bylo zrušeno 43 spojení, v Berlíně 11 z 20 a ve Stuttgartu 40 vzletů a přistání.

Narušeny jsou i odlety a přílety z Prahy do Německa, stejně jako při minulé stávce se omezení týká spoje mezi Prahou a Düsseldorfem. Zatímco ranní spoj se uskutečnil podle řádu, večerní linka s příletem do české metropole ve 20:00 je podle stránek pražského letiště zrušena. Odřeknut byl i let z Prahy do Düsseldorfu ve 20:40.

Zdroj: ČTK

Pilot bezmotorového letadla, které spadlo u Rokycan na jedoucí auto, zemřel

Pilot bezmotorového letadla, které v úterý odpoledne poblíž rokycanského letiště spadlo na jedoucí vozidlo, zemřel. Uvedla to policie na Twitteru. Letoun zřejmě narazil do auta při přistávání. Podle informací ČTK šlo o větroň. Mluvčí záchranné služby Mária Svobodová uvedla, že posádka osobního automobilu, o kterou letoun zřejmě zavadil, byla bez zranění.

"Pilot utrpěl smrtelné zranění. Silnice v místě bude po dobu činnosti složek integrovaného záchranného systému uzavřená," uvedla policie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat