letadlo

Boeing řeší další vadu letadel 787 Dreamliner, součástky z titanu jsou moc slabé

Americký výrobce letadel Boeing se potýká s další vadou letounu 787 Dreamliner. Týká se některých součástek z titanu, které jsou slabší, než by měly být. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek napsal server listu The Wall Street Journal (WSJ). Defekt se týká letadel vyrobených v uplynulých třech letech. Boeing na dotaz agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.

Dodávky letounů 787 Dreamliner jsou téměř zcela pozastaveny už téměř rok. Poprvé byly přerušeny, když americký Federální úřad pro letectví (FAA) začal důkladněji prověřovat výrobní vady těchto strojů. Minulý měsíc list WSJ informoval, že dodávky těchto letadel zůstanou zastaveny nejméně do konce října.

Přerušení dodávek odstřihlo Boeing od důležitého zdroje hotovosti a zkomplikovalo plány jeho zákazníků. S postupem času bude mít čím dále více zákazníků na základě smluvních podmínek možnost využít prodlevy v dodávkách ke zrušení či úpravě kontraktů.

Boeing se v posledních letech potýká s různými problémy, mezi které patří například dřívější odstávka letadel 737 MAX po dvou tragických nehodách, či negativní dopad koronavirové krize na poptávku po letecké dopravě. Tradičním konkurentem Boeingu je evropský výrobce letecké techniky Airbus.

Zdroj: ČTK

V Kalifornii se zřítilo malé letadlo do rezidenční čtvrti, nejméně dva mrtví

Na hustě obydlené předměstí kalifornského města San Diego se v pondělí zřítilo malé letadlo. Při nehodě zemřeli nejméně dva lidé a další dva utrpěli zranění. Stroj při pádu také poničil asi deset domů a několik aut, napsala agentura AP. Zatím není jasné, kolik lidí bylo na palubě, podle místních hasičů však nikdo z nich velmi pravděpodobně nepřežil. Příčina nehody je zatím nejasná.

"Nechci to popisovat příliš barvitě, ale je to dost krutá scéna," řekl Justin Matsushita, zástupce šéfa místních hasičů. Letadlo mířilo z města Yuma v Arizoně do San Diega. Podle svědků však zřejmě mělo problémy a snažilo se přistát na nedalekém letišti. Kolem poledne místního času (21:00 SELČ) se však zřítilo do ulice.

Jedno z křídel letadla při pádu vrazilo do dodávky dopravní společnosti UPS, jejíž řidič nehodu nepřežil. Trup stroje se pak odvalil na dva blízké domy a explodoval.

Zdroj: ČTK

U Břeclavi spadlo malé letadlo, jeden člověk se lehce zranil

Malé letadlo spadlo v neděli u Břeclavi do kukuřičného pole, řekl mluvčí policie Pavel Šváb. V letadle byli dva lidé. Jeden člověk se lehce zranil, druhý byl bez zranění, uvedla mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Truksová Zuchová.

Letadlo spadlo kolem 15.00. "Podle názoru pilota by mohla být důvodem technická závada," uvedl Šváb. Podle něj pilot zraněn nebyl, spolucestující lehce. "Zranění byla lehká," řekla Truksová Zuchová.

Podle Švába místo zdokumentovali kolegové z letecké služby s dronem a případ vyšetřují kriminalisté.

Zdroj: ČTK

ČSA zrušily objednávky na sedm nových letadel Airbus, tvrdí server

České aerolinie (ČSA) zrušily v červenci všechny objednávky na nová letadla Airbus A220-300 a A321XLR. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy o stavu objednávek a dodávek Airbusu. V seznamu zakázek zmizela jak čtyři letadla A220-300, tak tři letouny A321XLR. V pátek to napsal server Zdopravy.cz. ČSA jsou od března v úpadku, pražský městský soud počátkem června povolil v rámci insolvenčního řízení reorganizaci zadlužené letecké společnosti.

Vlastník ČSA, skupina Smartwings, věc nekomentoval. "V ČSA probíhá proces soudní reorganizace a do ukončení tohoto procesu nemůžeme komentovat obchodní vztahy, kterých se reorganizace týká," řekla serveru mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Letadly A220 plánoval dopravce nahradit turbovrtulové letouny ATR, letadla A321XLR chtěl použít pro návrat do dálkové dopravy, píše server. Podle původních plánů měly ČSA první A220 převzít loni, začalo i školení pilotů. Nákup ale zastavila pandemie koronaviru, která téměř ochromila leteckou dopravu. Airbus objednávku sedmi letadel od ČSA nyní vede jako zrušenou, upozornil německý server Aerotelegraph.com. V květnu Airbus přihlásil v insolvenčním řízení s ČSA pohledávku 17 miliard korun právě za objednaná letadla A220-300 a A321XLR.

Zdroj: ČTK

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí při vzletu spadlo ultralehké letadlo, pilot je zraněný

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku ve čtvrtek zřejmě při vzletu spadlo ultralehké letadlo. Byl v něm pouze pilot, muž ročníku 1955, který byl se zraněními transportován do nemocnice v Ostravě. Letadlo po nehodě vzplálo, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o nehodě dozvěděla okolo 10:30. Letoun havaroval na volném prostranství v blízkosti letiště ve frýdlantské části Lubno.

Malé letadlo ve čtvrtek dopoledne spadlo také u Jablonné nedaleko Příbrami. Jeho pilot při neštěstí zahynul.

Zdroj: ČTK

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila člověka kvůli letu z Řecka s porouchaným motorem

Policie obvinila jednoho člověka v souvislosti s letounem společnosti Smartwings, který v roce 2019 letěl z Řecka do Prahy s porouchaným motorem. Webu Zdopravy.cz to řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněný je podle něj stíhán kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti.

Letoun letěl 22. srpna 2019 z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal podle dřívějších informací během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

Úřad pro civilní letectví krátce po události uvedl, že v případech, kdy se letadlu porouchá jeden z motorů, je obvyklým řešením nouzové přistání na nejbližším letišti. Jde především o preventivní postup pro případ, kdyby přestal fungovat i druhý motor.

Web Zdopravy.cz také upozornil na zprávu Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, podle které pochybil kapitán letadla.

Zdroj: ČTK
Pokračovat