Zaměstnanci už nemusí mít roušky, Černá Hora se prohlásila za zemi bez koronaviru

Živě
Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů od úterý nosit zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě. Od úterý také přestane platit omezení, podle kterého mohou do větších prodejen potravin mezi 8:00 a 10:00 jen osoby starší 65 let, rozhodla vláda. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda Auto
Živě
Aktualizovat reportáž
16:05

Hranice mezi Rakouskem, Českem, Slovenskem a Maďarskem by se mohly zcela otevřít v polovině června. Po videokonferenci se svými protějšky ze tří sousedních zemí to dnes řekl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg, jehož citovala agentura APA. Rozhodnutí by podle něj mohli už brzy přijmout premiéři čtveřice středoevropských zemí.

20:30

Počet obětí koronaviru ve Švédsku překonal hranici 4000. Devadesát procent z nich byli lidé starší 70 let, informovala dnes agentura AFP. Skandinávská země, která je známá svým poměrně benevolentním přístupem k pandemii, dosud evidovala 33 843 potvrzených případů nákazy covidem-19.

20:15

Od počátku epidemie muselo kvůli covidu-19 ve Francii do nemocnice už více než 100 000 lidí. Přes 65 000 pacientů se ale z nemoci už zotavilo a vrátilo se domů. S odvoláním na francouzské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informoval list Le Figaro. Francie od pátku nezveřejňuje denní nárůst počtu mrtvých s covidem-19, aktualizovaná bilance má být k dispozici až v úterý.

20:13

Černohorský premiér Duško Marković dnes označil svou zemi za první evropský stát bez koronaviru. Na tiskové konferenci v Podgorici v této souvislosti mimo jiné sdělil, že počátkem června se otevřou hranice turistům ze zemí, jež splňují epidemiologická kritéria, přičemž mezi nimi jmenoval i Českou republiku.

19:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově mohou maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Musejí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat. Na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:56

Vláda schválila jednomyslně pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Stane se jím náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

18:39

Kolínští zastupitelé v pondělí v rámci rozpočtového opatření schválili odložení některých plánovaných investic, které se měly letos uskutečnit. Důvodem je pandemie koronaviru, kvůli které klesnou městu příjmy. Vedení radnice zároveň nesouhlasí s navrhovanou verzí kompenzačního bonusu pro podnikatele, který má připravit obce o část daňových příjmů. V případě Kolína by městský rozpočet přišel o dalších zhruba 27 milionů korun.

18:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů nosit všichni zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:22

Padesátiletý muž z amerického státu New Jersey čelí stíhání za teroristickou výhrůžku poté, co schválně zakašlal na zaměstnankyni místního supermarketu a řekl jí, že je nakažen koronavirem. Informoval o tom list The New York Times. Americké ministerstvo spravedlnosti dnes také před podobným jednáním vydalo varování a vyzvalo policii a státní zástupce, aby výhrůžkám ohledně šíření viru věnovali zvláštní pozornost.

18:11 Premiér Andrej Babiš

Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti testů na covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí do 48 hodin, uvedl v pondělí Babiš.

17:54

Téměř pětina lidí podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době nouzového stavu více pila alkohol. Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let, následované mladšími od 18 do 25 let. Naopak nejmenší nárůst byl u věkové skupiny 56 až 64 let. Častěji větší spotřebu přiznali muži než ženy, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. Nouzový stav byl vyhlášen kvůli epidemii nového typu koronaviru 19. března a skončil 18. května.

17:11 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Projekt takzvané chytré karantény od pondělí formálně náleží pod ministerstvo zdravotnictví. Vláda v pondělí schválila začlenění projektu do struktury resortu a plán, jak ji dále rozvíjet, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

17:10

Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Schválila to vláda, oznámila Maláčová. Návrh projedná parlament.

17:09

Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem namátkové, se zeměmi se otevřou všechny silniční a železniční přechody, schválila vláda.

16:59

Nizozemská vláda ohlásila druhý případ možného přenosu koronaviru z norka na člověka na farmě, kde jsou drobní savci chováni na kožešinu. Podle vládních expertů je "velmi pravděpodobné", že se daný pracovník chovu infikoval od zvířete, mimo kožešinové farmy ale prý riziko nákazy od norka zůstává velmi malé, informovala agentura AFP.

"Případ je velmi podobný tomu předchozímu," uvedla v prohlášení nizozemská ministryně zemědělství Carola Schoutenová. Už minulou středu informovala, že koronavirem se od norka zřejmě nakazil zaměstnanec farmy nedaleko Eindhovenu. Mutace viru SARS-CoV-2 v jeho organismu byla údajně geneticky podobná variantě, která se šířila mezi norky.

16:48

Stacionáře pro zdravotně postižené v pondělí přivítaly zhruba polovinu z běžného počtu klientů. Další očekávají v následujících dnech. Ztráty kvůli uzavření odhadují ve statisících až jednotkách milionů korun, některé organizace protikoronavirová opatření citelně zasáhla. Řekli to zástupci oslovených zařízení.

16:08

Od úterý přestane v ČR platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů potravin mezi 8:00 a 10:00 jen osoby starší 65 let. Na pondělním zasedání o tom rozhodla vláda, sdělil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19.

15:45

Zástupci školských asociací nevidí moc smysl v záměru ministra školství Roberta Plagy (ANO) umožnit znovuotevření druhého stupně základních škol či středních škol pro konzultace nebo třídnické hodiny žáků. Když by takto školy nemusely fungovat každý den, přizpůsobily by se tomu dle svých možností. Obnovení provozu pro všechny žáky by podle nich jinak za současných hygienických opatření mohlo být pro některé školy nerealizovatelné. 

15:20

Navzdory epidemii koronaviru výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na tzv. centrovou léčbu v prvním čtvrtletí letošního roku rostly. Nárůst o sedm procent je ale podle místopředsedy Správní rady VZP, poslance Bohuslava Svobody (ODS), nižší, než se očekávalo. Novinářům to řekl po dnešním jednání správní rady VZP. Výdaje na drahá moderní léčiva, která mohou předepisovat jen vybrané nemocnice, rostou každoročně. Loni za ně všechny zdravotní pojišťovny zaplatily přes 19 miliard korun. V roce 2018 za ně zdravotní pojišťovny zaplatily 17 miliard korun.

15:14 Karel Havlíček (ANO)

Tripartita se nedohodla na podobě odpuštění sociálních odvodů firmám. Podle návrhu ministerstva práce by se tříměsíční prominutí pojistného mělo týkat malých podniků, podle zaměstnavatelů všech ohrožených. Odbory jsou naopak proti tomu, aby důchodovému systému vypadly příjmy. Po jednání tripartity to dnes řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Podle něj dnes chystaný zákon s odpuštěním odvodů bude projednávat vláda.

"Není absolutní shoda, ani mezi členy vlády, ani mezi zaměstnavateli a odbory," uvedl Havlíček.

15:13

Omezení cestování do zahraničí má negativní dopad na vědecké projekty i mezinárodní studentské programy. Kvůli šíření nemoci covid-19 se nemohla uskutečnit řada zahraničních pobytů. Mendelova univerzita v Brně proto přesune peníze z programu Erasmus na další akademický rok. Nově finančně podpoří i čerstvé absolventy.

"U studentských mobilit chceme část peněz použít pro čerstvé absolventy, protože předpokládáme, že bude i na trhu práce problém a absolventům to vypomůže do začátku. U zaměstnaneckých mobilit očekáváme, že se naplánované cesty uskuteční v následujícím akademickém roce," uvedla rektorka Danuše Nerudová.

15:13

V 96 kinech po celé republice se v původně plánovaném termínu karlovarského festivalu uskuteční přehlídka Tady Vary. Mezinárodní filmový festival pořadatelé kvůli hrozbě šíření koronaviru přesunuli až na příští rok, filmy vybrané pro ten letošní ale chtějí promítnout. Z plánovaných snímků jich 16 poběží v českých kinech, uvedli dnes organizátoři v tiskové zprávě. Přehlídka Tady Vary bude od 3. do 11. července.

14:25

Syrské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že eviduje 20 nových případů koronaviru, což je dosud největší denní nárůst infekcí. Napsala o tom agentura Reuters. Válkou zdecimovaná země k dnešnímu dni zaznamenala 106 případů nákazy a čtyři úmrtí. Nárůst nově infikovaných podle ministerstva zdravotnictví souvisí s návratem Syřanů z ciziny.

14:13

Daň z přidané hodnoty by měla podle ministerstva financí klesnout z 15 na deset procent u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to dnes projedná vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí, které navrhuje změny projednat ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

14:13

V Íránu se dnes opět otevřely hlavní šíitské svatyně, které byly od března kvůli boji s koronavirem zavřené. Podle oficiálních údajů se nemocí covid-19 v islámské republice dosud nakazilo 135 701 lidí, z nichž 7417 zemřelo.

13:59

Pardubická radnice plánuje, že od září bude znovu pořádat vítání občánků, tradici přerušila koronavirová epidemie. Rodiče mohou své děti na slavnostní akt přihlásit už nyní. Kvůli zrušení jarních termínů posouvá radnice věk až do 18 měsíců věku dítěte.

13:56

Schůzi Sněmovny, jež začíná v úterý odpoledne, budou moci lidé sledovat opět z galerie pro veřejnost. Prostor v jednacím sále se otevírá zhruba po třech měsících, byť omezeně s nižší kapacitou. V dolní komoře se podle informací tiskového odboru nadále nekonají komentované prohlídky ani semináře a vernisáže výstav.

13:57

Základní školy by podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové pro žáky druhého stupně nemusely zajišťovat program podle běžného rozvrhu na každý den, ale děti by do nich mohly chodit třeba na třídnické hodiny.

"Nemuselo by to být každý den, ale třeba jen v některých dnech v týdnu na část dne," řekla. Zdůraznila, že otevření škol má dětem umožnit zejména znovunavázání vztahů se spolužáky a osobního kontaktu s učitelem. Podobně by podle ní mohly fungovat i střední školy, konzervatoře či vyšší odborné školy. "Je to v souladu s předpokládaným harmonogramem uvolňování opatření ve školství," dodala.

13:38

Na celém území Japonska se dneškem ruší nouzový stav vyhlášený s cílem zabránit šíření koronaviru. Nejdéle platil stav nouze v metropoli Tokiu a okolí a na severním ostrově Hokkaidó, i v těchto oblastech ho ale dnes premiér Šinzó Abe ukončil.

13:07

Žáci druhého stupně ZŠ, SŠ, konzervatoří a VOŠ by se v omezené míře mohli do lavic vrátit 8. června. Ministr školství Plaga to dnes navrhne vládě.

12:57

V hlavní budově Národního muzea dnes začala výstava roušek, které jeho pracovníci shromažďovali od vypuknutí pandemie covid-19. Výstava se jmenuje Držíme spolu, ukazuje různé typy roušek od designérů, konfekčních firem, zakázkových krejčovství i ty podomácku šité. A představí i příběhy, které se skrývají za jejich vznikem.

12:57

Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na povrchu, které dokážou izolovat virové RNA. Staly se tak základem pro nové sady vyvinuté v tuzemsku, které pomáhají při testování na covid-19. Technologii se již podařilo otestovat v praxi; první várky pro diagnostické účely již nakoupily komerční společnosti, informovali v pondělí zástupci Univerzity Palackého v Olomouci.

11:58

Není důvod zavírat Karvinou, řekl hejtman Ivo Vondrák novinářům. Hygienici přes víkend vytrasovali 1000 kontaktů nakažených, chytrá karanténa podle něj funguje. Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že nikdo z nemocných nebyl hospitalizován a k dispozici je dost odběrových kapacit. 

11:53

Návrat dětí do základních škol v Praze se dnes ráno obešel bez větších komplikací. Školy byly na jejich příchod dobře připraveny. Výjimečně některým dětem chybělo čestné prohlášení o bezinfekčnosti, které bylo podmínkou pro vpuštění žáka do školy. Rodiče ho museli po zavolání doplnit. Podíl žáků, kteří dorazili, se v různých školách lišil. Někde jich přišlo kolem 80 procent, jinde polovina nebo jen čtvrtina. 

11:44

Hejtman Vondrák v Moravskoslezském kraji nevyhlásil stav nebezpečí kvůli nákaze na Dole Darkov, není to prý třeba. Není důvod zavírat Karvinou, řekl.

11:42

Důl Darkov byl kvůli nákaze odstaven z těžby. Odčerpává jen vodu a větrá, řekl hejtman Ivo Vondrák. Důl nelze zavřít, to by znamenalo zavření celého OKD, dodal.

11:38

Většina pražských nemocnic k dnešnímu dni zákaz návštěv nezrušila. Mezi ně patří Thomayerova nemocnice nebo Nemocnice Na Homolce. Návštěvy pacientů jsou dnes možné v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a v Nemocnici na Bulovce. V nemocnici v Motole je povolí v úterý 26. května. Návštěvy jsou ale možné jen za dodržení stanovených pravidel.

Nemocnice byly kvůli zamezení možnému šíření covidu-19 uzavřeny návštěvám na začátku března. Zákaz mohly zrušit podle pokynů ministerstva zdravotnictví k dnešnímu dni. Rozhodnutí bylo na uvážení vedení nemocnic.

11:12 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček navrhne vládě otevření hranic s Rakouskem a Německem. 

10:53

Návštěvy na lůžkových odděleních dnes v Olomouckém kraji po více než dvouměsíční pauze, kterou zavinila epidemie koronaviru, povolila pouze Fakultní nemocnice Olomouc a Vojenská nemocnice Olomouc. V ostatních nemocnicích jsou návštěvy nadále zakázány, umožněny jsou jen ve výjimečných případech. 

10:40

Na 22 milionů Španělů může dnes po více než dvou měsících opět do restaurace či do kina nebo se jít koupat na pláž. Téměř polovina země je ode dneška v předposlední fázi uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru. Zbytek země (asi 25 milionů Španělů) je ve druhé ze čtyř fází, takže například v Madridu a Barceloně se mohou po 10 týdnech otevřít zahrádky restaurací.

10:49

Svaz průmyslu požaduje, aby se na podzim mohl uskutečnit Mezinárodní strojírenský veletrh.

10:31

Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet tak dosáhl 353 427. Počet úmrtí vzrostl podle krizového štábu o 92 na celkem 3633. O den dříve to bylo 8599 nových případů a 153 úmrtí, což představovalo rekordní denní nárůst.

10:30

Rozhodnutí epidemiologů otevřít za přísných hygienických podmínek k ochraně proti koronaviru první stupeň základních škol by se podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka mělo respektovat. Společnost by se podle něj měla vrátit ke svému standardnímu fungování, ale zároveň by se měly respektovat obavy z nákazy u lidí, kteří mají zdravotní problémy. Školy podle něj budou fungovat do konce školního roku velmi odlišně. Kolik učitelů se do nich dnes vrátilo, proto v současnosti není možné říct, podobně jako zatím nejsou zcela jasné počty dětí.

10:29

I když lidé v Česku ode dneška už nemusí venku nosit při dodržení odstupů roušky, velká část z nich si i dál nos a ústa na veřejnosti zakrývá. Někteří si nasazovali roušku jen při průchodu kolem ostatních, v některých městech nosili roušky častěji senioři. Všichni bez rozdílu pak dál povinně nosí ochranu dýchacích cest při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech.

10:25

Důvěra firem v ekonomiku je stále pod dlouhodobým průměrem.

10:09

Pevninská Čína dnes ohlásila 11 nových nákaz koronavirem, což je o tři víc než v předchozím dni. Všechny nové infekce byly zaznamenány u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí.

10:15

V posledních dnech v Česku opět mírně narůstá množštví aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

Podle epidemiologů jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. Hygienici tam evidují celkem 212 nakažených. Všechny odebrané vzorky ale ještě nevyhodnotili, lze tedy očekávat, že počet nakažených ještě poroste. Na Karvinsku proto dál platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a povoleny nejsou ani hromadné akce nad 100 osob.

10:09

Německé úřady prověřují okolnosti nákazy koronavirem 18 lidí, stopy vedou do hostince v severoněmeckém Moormerlandu. Pokud se ukáže, že se zde lidé skutečně infikovali, bude to první takový případ v zemi od začátku uvolňování karanténních opatření.

10:03

Zájem o výuku na prvním stupni základních škol v Královéhradeckém kraji byl dnes různý. Většinou přišla do škol více než polovina dětí, kterých se rozvolnění opatření proti šíření koronaviru týká. Zahájení výuky se obešlo bez větších problémů. Do škol se ode dneška mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol, avšak za přísnějších hygienických pravidel, včetně povinnosti vyučovat ve skupinách nejvýše o 15 dětech.

09:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kde budete muset nadále nosit roušku? Ministr Adam Vojtěch nabízí přehled:

09:32

V neděli v Česku přibylo 65 nových případů, přičemž laboratoře provedly 3317 testů, celkem jich laboratoře zaznamenaly přes 400 000. Celkový počet případů nákazy v Česku se blíží 9000, k dnešnímu ránu jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 8957, zemřelých zůstává 315. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Vyléčených je 6083, aktuálně se s nemocí potýká 2559 lidí.

9:12

Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných stoupl v neděli na 1,96 procenta. Vyšší byl naposledy 20. dubna. Laboratoře v neděli provedly 3317 testů.

08:31

Děti a učitelé ze škol v okolí Dačic a Slavonic na Jindřichohradecku používají od dnešního obnovení výuky ochranné štíty z recyklovaného plastu. Pomůcku získalo 17 základních a mateřských škol v regionu. Celkem se jedná o přibližně o 1200 ochranných štítů.

"Z fyziologického hlediska nám všem štíty umožňují volnější dýchání, jde o zcela jiný komfort - pocitový i fyzický. Za naprosto nepostradatelnou považuji možnost využití nejzákladnějšího nástroje pedagoga - mimiky a řeči. Pro žáčky je nutné nejenom, aby dobře slyšeli pokyny, ale velkou oporou pro jejich pocit bezpečí je výraz dospělého," řekla ředitelka základní školy Komenského Dačice Eva Macků.

08:10

V Německu byla za neděli potvrzena nemoc covid-19 u 289 lidí a dalších deset kvůli komplikacím souvisejícím s nákazou zemřelo. V Německu s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 178 tisíc lidí, 8257 zemřelo. Bilance za neděli je výrazně nižší než za sobotu, kdy bylo nahlášeno 431 nových případů koronavirové infekce a 31 úmrtí. Za vyléčené RKI považuje asi 161 200 lidí, což je oproti sobotě nárůst o 800.

08:09

Fotbalová sezona ve Španělsku by se měla rozběhnout po tříměsíční pauze zaviněné koronavirem ve čtvrtek 11. června. Tento termín restartu uvedl během televizního rozhovoru ligový šéf Javier Tebas. První hrací den by bylo na programu pouze derby mezi FC Sevilla s brankářem Tomášem Vaclíkem a Betisem, hrát se bude bez diváků.

8:07

V pražské MHD se dočkají obnovení některé omezené linky.

08:32

Ministerstvo zdravotnictví připomíná, co vše se s dneškem povoluje.

07:21

Vakcinolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se během jednoho měsíce stal jedním z nejznámějších Čechů.

06:40

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu, kterou přerušila ve středu 18. března večer kvůli pandemii koronaviru. Dnes vyrobí asi 300 aut, plná výrobní kapacita je 900 aut. Na plnou kapacitu začne firma vyrábět v pátek, řekl dnes mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

Zaměstnanci TPCA v Kolíně přicházejí na první směnu po koronavirové odstávce.
Zaměstnanci TPCA v Kolíně přicházejí na první směnu po koronavirové odstávce. | Foto: ČTK
06:34

Ve Spojených státech se zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 za neděli o 638 lidí na 97.686 obětí. Ve srovnáním s předchozím dnem příbytek počtu obětí klesl. 

06:33

Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření. Velká vlna otevírání čeká části Španělska. V Itálii se po dlouhé pauze zprovozní plovárny a sportovní centra. V Řecku se otevřou taverny, kavárny a bary. Zrušení některých opatření se dočkají i neevropské země.

06:31

Krizový štáb Moravskoslezského kraje dnes bude jednat o situaci v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné. V dole se rozšířila nákaza covidem-19, do neděle tam prokázaly testy nákazu u 154 zaměstnanců dolů (včetně čtyř pracovníků mimo Darkov) a čtyř pracovníků firem, kteří na šachtu docházejí. Pozitivně testováno bylo také 54 příbuzných horníků. Hygienici by dnes měli na Dole Darkov dokončit plošné testování zaměstnanců.

06:31

Do Spojených států nemohou přicestovat cizinci, kteří byli v uplynulých dvou týdnech v Brazílii, rozhodl v neděli Bílý dům. Brazílie v pátek překonala v počtu nakažených koronavirem Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. V Brazílii ministerstvo zdravotnictví úhrnem eviduje 363 nakažených. V USA se dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy. 

Koronavirus v Brazílii.
Koronavirus v Brazílii. | Foto: Reuters
06:29

Pondělí 25. května je milníkem pro další vlnu rozvolňování vládních opatření souvisejících s koronavirem. Nově například nebude nutné nosit roušku venku. Otevřou se vnitřní prostory restaurací a kaváren, ubytovací zařízení i první stupeň základních škol. Aktuálně.cz přináší přehled nejdůležitějších změn.

06:28

Všechny pobočky České pošty se ode dneška vrací k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru. Ruší se i časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let a držitelů průkazu ZTP. Na všech poštách bude také obnoven dřívější víkendový provoz.

06:27

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se chystají dnes projednávat opatření ke zmírnění dopadů koronavirové krize. Debatovat budou mimo jiné o rozšíření kurzarbeitového programu Antivirus o odpuštění sociálních odvodů. Nynější návrh tohoto takzvaného režimu C zaměstnavatelé kritizují. Celá tripartita zasedne po víc než půl roce, jednání se uskuteční na dálku přes internet.

Z programu Antivirus stát vyplácí dva druhy příspěvků na náhrady mezd firmám, na které dopadla nařízená omezení. V režimu C by podle návrhu odpustil sociální odvody a příspěvek na politiku zaměstnanosti podnikům do 50 zaměstnanců, nebo do 25. Zaměstnavatel by nesměl propustit víc než desetinu lidí, snížit mzdy a pobírat jiný příspěvek z Antiviru. Musel by platit daně v ČR či v EU. 

21:22

Provoz Dolu Darkov byl během víkendu omezen na nezbytné minimum a těžba tam byla přerušena. "V podzemí se pohybuje 150 zaměstnanců, kteří zajišťují bezpečný chod dolu. Takto fungujme od pátku, abychom dosáhli toho, aby se do práce vrátili jen zaměstnanci, kteří prošli testováním s negativním výsledkem," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že pandemie ve spojení s velmi nízkými cenami uhlí dostala firmu do velmi složité situace. "Spojili jsme se s našim akcionářem, abychom tuto situaci řešili a věříme, že náš akcionář nenechá lidi v OKD na holičkách," uvedla Staňková. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát. OKD podle mluvčí nadále počítá s tím, že se bude těžba postupně utlumovat, ale uhlí se bude těžit minimálně do roku 2025.

21:17

Přehled dnešních událostí ze zahraničí:

 • Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Řekl to dnes čínský ministr zahraničí Wang-I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války. Americký prezident Donald Trump nevyloučil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa.
 • Itálie oznámila 50 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19, oproti předchozímu dni jde o značný pokles. Chybí však údaje z nejhůře zasažené Lombardie.
 • Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v Británii narostl o 118 na 36 793, uvedla média. O den dříve činil denní přírůstek úmrtí 282.
 • Rusko dopoledne hlásilo 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což je rekordní denní nárůst. Celkem již s covidem-19 zemřelo 3541 lidí.
 • Na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se u příležitosti tradičního vystoupení papeže Františka dnes po třech měsících vrátili věřící. Náměstí bylo pro veřejnost uzavřené kvůli šíření koronaviru.
21:13

Nejhlubší důl na světě Mponeng v Jihoafrické republice musel být dočasně uzavřen kvůli šíření nákazy koronaviru. Infekce se potvrdila u 164 dělníků, oznámila dnes nadnárodní společnost AngloGold Ashanti, pod kterou tamní zlatý důl spadá. Důl, dříve uzavřený v rámci celostátního přísných opatření proti koronaviru, se částečně jako ostatní doly znovuotevřel teprve v dubnu.

20:11

Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm dní drží pod hranicí 100. Metropole Madrid a hlavní město Katalánska Barcelona se s nedočkavostí připravují na uvolnění části přísných opatření, která přestanou platit od nového týdne, píše agentura Reuters.

Počet nově zemřelých v porovnání se sobotou, kdy bylo oznámeno 48 úmrtí s covidem-19, mírně vzrostl. Země však dnes zaznamenala nejméně nových případů, hospitalizací a pacientů přijatých na jednotky intenzivní péče od března, píše deník El País.

19:08

Premiér Boris Johnson na tiskové konferenci podržel svého klíčového poradce Dominika Cummingse, kritizovaného za porušení pravidel koronavirové karantény.

Cummingsova odvolání se kromě opozice domáhalo i několik konzervativních poslanců. Poradce, který byl hlavním strůjcem kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie před referendem v roce 2016, odvezl syna na hlídání ke svým rodičům, z Londýna do 400 kilometrů vzdáleného severoanglického hrabství Durham, ačkoliv v té době již platila přísná pravidla spojená s omezením pohybu obyvatel ve snaze zamezit šíření nákazy. Kromě nákupu jídla či léků neměli lidé podle vládních doporučení vycházet z domovů ani navštěvovat příbuzné.

Premiér uvedl, že chápe, proč si lidi myslí, že jedna pravidla platí pro jedny a jiná pro druhé. Ale vládní pokyny podle něj také jasně doporučovaly přihlížet k potřebám péče o dítě. Cummings podle něj jednal odpovědně, v rámci pravidel a naprosto rozumně, když se snažil izolovat čtyřletého syna od nakažené rodiny; tou dobou byla již jeho manželka nemocná a sám poradce měl příznaky nemoci.

"Myslím, že udělal to, co je naprosto pochopitelné," řekl. "Každý otec, každý rodič upřímně chápe, co udělal, já tedy určitě," dodal podle agentury Reuters.

18:55

Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v Británii narostl o 118 na 36 793, uvedl dnes britský premiér Boris Johnson. O den dříve činil denní přírůstek úmrtí 282. 

18:46

Přehled dnešních událostí z domova:

 • V Česku dnes zatím přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8932 lidí
 • Počet úmrtí s nemocí covid-19 zůstává na 315
 • Nakažených je aktuálně 2554 lidí, 6063 se vyléčilo
 • Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísá. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí
 • Na Karvinsku se v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních, nepovolí se ani hromadné akce nad 100 osob. Je to reakce na situaci v Dole Darkov
 • Ministerstvo zdravotnictví, které bylo kritizováno za předražené nákupy respirátorů, nakupovalo ve srovnání s ostatními veřejnými institucemi za průměrně nižší ceny, řekl v ČT ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevidí jako problém, že jeho náměstek Roman Prymula bude vládním zmocněncem pro zdravotnictví
 • Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun
 • Češi si v Polsku vyzvedávali auta, která vinou koronavirových opatření uvízla na polských letištích
18:14

Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního moře, koupaly se a opalovaly se v pečlivě vyznačených zónách, které je udržovaly v bezpečném odstupu od ostatních návštěvníků. Kordony z provazů a dřevěných kůlů byly úhledně nataženy přes písek, čímž poskytly každému návštěvníkovi nebo skupině vlastní prostor o rozloze osmi metrů čtverečních, napsala dnes agentura AP.

18:05

Na základě rozšíření nákazy se ministr dohodl s hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje, že se na Karvinsku v pondělí nezruší některá omezení, která přestanou platit v jiných částech republiky. Nadále tak nebude možné pořádat akce pro víc než 100 lidí nebo povolit návštěvy v domovech seniorů, v nemocnicích nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných. Příslušné mimořádné nařízení vydá ministerstvo zdravotnictví.

18:04

V Česku dnes zatím přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8932 lidí. Počet úmrtí s nemocí covid-19 zůstává na 315. Nakažených je aktuálně 2554 lidí, 6063 se vyléčilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30. Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísá. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. Za dnešek bude konečné číslo známé po půlnoci.

17:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Vojtěcha bylo k 16:00 na Karvinsku provedeno na 2000 testů na covid-19. Pozitivně bylo testováno 212 lidí, z toho 154 jsou zaměstnanci Dolu Darkov. Mezi nimi je i šest pendlerů z Polska. Dalších 54 nemocných jsou rodinní příslušníci zaměstnanců dolů, čtyři jsou zaměstnanci jiných dolů na Karvinsku.

17:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Testování na Dole Darkov odhalilo 212 případů covidu-19 - 154 jsou zaměstnanci, 54 rodinné kontakty a čtyři pracovníci jiných dolů, řekl ministr Adam Vojtěch.

17:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na Karvinsku se v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích, nepovolí se akce nad 100 osob, řekl ministr Adam Vojtěch. Je to reakce na situaci v Dole Darkov.

16:57

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné vídeňské restauraci v době, kdy podnik měl mít podle pravidel pro dobu pandemie už zavřeno.

Policejní hlídka podle deníku Kronen Zeitung při běžné kontrole přistihla prezidenta i s manželkou na zahrádce italské restaurace, kde na stole měli objednané nápoje. Bylo už po půlnoci, přestože restaurace musí zavírat o jedenácté večer podle pravidel, která tento měsíc dovolila těmto podnikům opět otevřít.

16:10

Na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se u příležitosti tradičního vystoupení papeže Františka dnes po třech měsících vrátili věřící. Náměstí bylo pro veřejnost uzavřené kvůli šíření koronaviru, jenž Itálii tvrdě zasáhl. Informovala o tom agentura Reuters.

Na náměstí, které se veřejnosti spolu s Bazilikou svatého Petra znovuotevřelo v pondělí, se k nedělnímu poselství shromáždilo pouze několik desítek věřících. Lidé mezi sebou dodržovali bezpečné rozestupy a ústa a nos jim zakrývaly roušky. Před koronavirovou krizí se na pravém břehu Tibery scházely každou neděli desítky tisíc lidí.

15:46

Češi si dnes v Polsku vyzvedávají auta, která vinou koronavirových opatření uvízla na polských letištích. Ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím soukromého dopravce zajistilo odvoz zhruba 40 lidí do Varšavy, Katovic, Krakova a Vratislavi.

Autobus a dodávka vyjely do Polska podle mluvčí Mariany Wernerové dnes kolem 9:30. Autobus vyjížděl z dálniční odpočívky Antošovice mezi Ostravou a Bohumínem, namířeno měl do Katovic, Krakova a Varšavy. Menší svozové auto vezlo řidiče z Náchoda do Vratislavi. "Řidiči uvízlých automobilů museli na hranicích projít kontrolami, všichni prošli," sdělila mluvčí. Ministerstvu se podařilo vyjednat výjimku, cestující se nemusí prokazovat negativními testy na koronavirus.

Server iDnes uvedl, že cestující dostali doporučení, aby s sebou vzali startovací kabely a náhradní velkou autobusovou baterii, kabely i kompresor s sebou měl i dopravce.

Letiště ve Vratislavi
Letiště ve Vratislavi | Foto:
15:26

Mlékárna Otinoves na Prostějovsku, kde se v první polovině května nakazila zhruba desítka zaměstnanců novým typem koronaviru a ostatní skončili v karanténě, od pondělka obnovuje výrobu. Většina zaměstnanců prošla opakovaně testy na covid-19 s negativním výsledkem a může se vrátit do práce. Během víkendu mlékárna udělala přípravná opatření. Provoz i podniková prodejna prošly sanitací a dezinfekcí. Od pondělka se otevře i podniková prodejna.

14:52

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou společnost Air France, které čelí potížím v důsledku celosvětové pandemie covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová.

Výrobce automobilů Renault by podle ministryně měl obdržet státní pomoc teprve poté, co se zaváže k tomu, že přestane rozvíjet výrobní kapacity v zahraničí.

14:38

Festival Beseda u bigbítu se letos vinou šíření koronaviru a souvisejících opatření neuskuteční. Pořadatelé po dlouhém váhání přesunuli 28. ročník na 6. a 7. srpna 2021, termín dnes oznámili na webu a sociálních sítích. Za současných epidemiologických omezení a s limitovanou kapacitou 1000 lidí prý festival udělat nelze, znamenalo by to ztrátu v řádu statisíců korun.

14:36 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nevidí jako problém, že jeho končící náměstek Roman Prymula má být novým vládním zmocněncem pro zdravotnictví. Budou nadále spolupracovat a pracovní vztahy mezi nimi zůstávají korektní, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zopakoval také, že za problematické považoval některé Prymulovy výroky v době pandemie koronaviru, považoval je za nekolegiální.

"Novou pozici nevidím jako problém," řekl Vojtěch. Podle něj jsou na Úřadu vlády i další zmocněnci, kteří se zabývají tématy z oblasti některých ministerstev. Umí si představit i další spolupráci s Prymulou. "Budeme nadále spolupracovat, naše pracovní vztahy jsou nadále korektní," řekl.

14:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví, které bylo kritizováno za předražené nákupy respirátorů, nakupovalo ve srovnání s ostatními veřejnými institucemi za průměrně nižší ceny. Neuskutečnilo ani většinu objednávek u firem, které mají sídlo v daňových rájích nebo jsou jinak kontroverzní. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ministr řekl, že si nechal vypracovat analýzu srovnávající nákupy ministerstva vnitra a jiných veřejnoprávních subjektů, jako jsou města, kraje či policejní a hasičské sbory. "Vychází to, že my jsme u respirátorů FFP2 a FFP3 pod cenou na trhu," řekl. Ministerstvo podle něj nakupovalo respirátory nejvyšší třídy FFP3 průměrně za 148 korun, zatímco například u policejního prezidia to bylo 348 korun.

13:42

Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. Celkem se v zemi nemocí covid-19 nakazilo 347 398 osob. Rusko, kde dnes přibylo bezmála 8600 případů infekce, ohlásilo nejvyšší denní přírůstek zemřelých od začátku epidemie v zemi. S více než 97 000 úmrtími s covidem-19 a 1,62 miliony nakažených celosvětovému žebříčku nadále vévodí Spojené státy.

12:52 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun. Zahrnuty jsou v tom náklady na informační technologie a na nové pracovníky, kteří by měli nastoupit do nového odboru ministerstva a na všech 14 hygienických stanic. Dohromady by mělo jít o více než 150 nových pracovníků. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

12:47

Mší se dočkali už i věřící ve Francii. Vláda původně s otevřením kostelů počítala až na začátku června, nakonec ale uvolnění zrychlila.

Mší se dočkali už i věřící ve Francii. Vláda původně s otevřením kostelů počítala už na začátku června, nakonec ale uvolnění zrychlila.
Mší se dočkali už i věřící ve Francii. Vláda původně s otevřením kostelů počítala už na začátku června, nakonec ale uvolnění zrychlila. | Foto: Reuters
12:31

Postoj kabinetu kritizoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle něj vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit.

"Vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit, nebudou chtít dávat peníze znalcům a právníkům," řekl. Podle něj by bylo na místě, aby kabinet hledal možnost dohody s firmami a dospěl ke kompenzačnímu mechanismu pro návrat části škod.

12:31

Podle Benešové kabinet pomáhal podnikatelům řadou mimořádných opatření, jako byly programy pro proplácení části mezd zaměstnancům nebo odklady odvodů. "Vláda jim udělala takové úlevy, že si nemohou stěžovat," řekla ministryně.

12:30

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal kvůli pandemii koronaviru. Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla dnes v pořadu Partie na televizi Prima ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

12:29

Mladí lidé se scházeli v centrech měst před hospodami a bary, které mohly v pondělí po dvou měsících nucené uzávěry opět otevřít. Většinou na sobě neměli roušky a nedodržovali ani pravidlo nutného rozestupu. V hlavním městě Římě byly v akci tisíce policistů, kteří kontrolovali zejména čtvrti, kam Římané obvykle vyrážejí za zábavou.

12:28

První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky, večer se pak ve velkém scházeli v barech a restauracích. Úřady si stěžují na porušování pravidel proti šíření nákazy a policie rozdávala tučné pokuty.

První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky.
První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky. | Foto: Reuters
11:32

Ve městech po celé Itálii se v sobotu večer uskutečnil protest učitelů, rodičů i žáků proti výuce na dálku, kterou vláda hodlá v rámci pokračujícího boje proti koronaviru doplňovat klasické prezenční vyučování.

Demonstrace kvůli ekonomickým dopadům epidemie v Itálii.
Demonstrace kvůli ekonomickým dopadům epidemie v Itálii. | Foto: Reuters
11:19

Rusko je co do počtu nakažených třetí nejvíce zasaženou zemí na světě. Brazílie nyní registruje přes 347 000 infikovaných, statistikám pak vévodí s více než 1,6 miliony nakažených Spojené státy.

Celkem již úřady ve 145milionovém Rusku evidují 344 481 potvrzených případů infekce. Denní přírůstek nakažených se k dnešku opět dostal pod hranici 9000 a již více než týden zůstává pod úrovní 10 000, nad níž se držel téměř celou první polovinu května.

Rusko hlásí 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní nárůst.
Rusko hlásí 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní nárůst. | Foto: Reuters
11:14

Kanadské kluby NHL začaly vracet peníze držitelům celoročních permanentek. Podle agentury Canadian Press je to další důkaz, že se hokej kvůli koronavirové pandemii už v této sezoně na kanadské stadiony nevrátí a liga dá přednost dohrání bez diváků na neutrálních místech v USA.

11:05

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji už 186 nakažených. Od soboty do dnešních 09:00 počet potvrzených případů vzrostl o 17. Přibyli hlavně příbuzní zaměstnanců. 

10:35

Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Řekl to dnes čínský ministr zahraničí Wang-I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války.

Americký prezident Donald Trump nevyloučil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Na covid-19 už zemřelo od prosince přes 342.000 lidí, přičemž téměř 100.000 v USA.

10:23

Rusko hlásí 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní nárůst. Celkem již s covidem-19 zemřelo 3541 lidí. Denní bilance nově nakažených oproti předchozímu dni mírně klesla, když úřady evidovaly 8599 případů. 

10:11

Ve wuchanském institutu virologie mají tři živé kmeny koronaviru z netopýrů, ale žádný neodpovídá covidu-19. Řekla to ředitelka tohoto pracoviště Wang Jen-i. USA chtějí vyšetřit možnost, že koronavirus, který se rozšířil z Wu-chanu do světa, unikl z tohoto čínského pracoviště. Wang to v čínské televizi CGTN označila za naprostý výmysl.

10:08

Ve velkých kempech u lipenské přehrady bude letos mnohem víc karavanů a obytných automobilů než v jiných letech. Lidé tak podle provozovatelů reagují na možné riziko nákazy koronaviru. Některé kempy kolem Lipna nad Vltavou přidávají i místa pro návštěvníky s karavany. 

09:55

Nejvíce případů nákazy je stále v Praze, a to 2032. Následuje Moravskoslezský kraj s 1430 infikovanými a Středočeský kraj s 1047 nakaženými. Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině. V Jihočeském kraji onemocnělo 181 lidí, na Vysočině o čtyři víc. I s přihlédnutím k počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na každých 100 000 obyvatel připadá téměř 156 nakažených. V Karlovarském kraji je to 153 případů a v Moravskoslezském téměř 119 případů na 100.000 obyvatel. Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

09:37

Luteránský kostel v německé metropoli Berlíně otevřel dveře muslimům, kteří se kvůli koronavirovým restrikcím nevešli do mešity. Muslimské modlitby se zúčastnila i farářka, informovala agentura Reuters.

09:36

Ministerstvo zdravotnictví před pondělním rozvolňováním opatření upozorňuje na neustálou nutnost dodržování hygienických pravidel. "Ačkoliv nám pozitivní epidemiologická situace umožnila se zase o krok přiblížit životu před koronavirovou pandemií, musíme být stále důslední a dodržovat hygienická pravidla," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). I nadále tak podle něj platí, že je potřeba od ostatních udržovat nezbytnou vzdálenost dvou metrů, často si mýt ruce a při bližším kontaktu s ostatními si ve veřejném prostoru nasadit roušku.

09:33

Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů se od úterý držel pod jedním procentem. V pondělí byl 1,5 procenta, nejnižší byl v tomto týdnu ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

09:32

Celkem je potvrzených případů nemoci 8891, zemřelých je 315. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Vyléčených je 6047, aktuálně se s nemocí potýká 2529 lidí.

09:19

V Česku v sobotu stoupl poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných na 1,55 procenta. Vyšší byl naposledy 25. dubna, kdy činil 1,78 procenta. Celkem za sobotu přibylo 77 nových případů, přičemž laboratoře provedly 4952 testů, zhruba o 3000 méně než v předchozích dnech. 

09:09

Řešení problému s koronavirem nám možná celou dobu civí do tváře a líně přežvykuje mrkev. Jak se zdá, vše, co potřebujeme, jsou lamy, napsal zpravodajský server The Guardian.

Studie, kterou minulý týden zveřejnil list Cell, zjistila, že by protilátky v lamí krvi mohly poskytovat ochranu proti koronaviru. Krom protilátek větší velikosti, podobným těm našim, mají totiž lamy ještě malé. Dokáží se tak vmáčknout do mezírek ve virových proteinech, které jsou pro lidské protilátky příliš těsné, a pomoci tak hrozbu odrazit. Vědci doufají, že by lamí protilátky mohly pomoci chránit lidi, kteří nebyli nakaženi.

Foto: pexels.com
09:06

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku stouply v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun. Volně prodejný segment celkem, který kromě nich zahrnuje také hygienické produkty, zdravotnické prostředky, doplňky stravy a dětskou výživu prodávané v lékárnách, vzrostl během prvních tří měsíců roku proti stejnému období loni o 19 procent na více než 6,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla se v číslech promítl hlavně efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie covidu-19.

08:39

V Saúdské Arábii a dalších arabských zemích začíná svátek íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Kvůli koronaviru ale vlády mnoha zemí žádají občany, aby necestovali a nepořádali sešlosti. Takto v rouškách slaví muži v Afghánistánu.

Afghánští muži během svátku íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Kvůli koronaviru má letos mnohá omezení, například v cestování.
Afghánští muži během svátku íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Kvůli koronaviru má letos mnohá omezení, například v cestování. | Foto: Reuters
08:20

Ve Spojených státech zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den. Deník New York Times dnes vyšel s titulní stranou, na které tyto oběti připomíná. 

07:55

Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo 46.206 lidí, z nichž 2377 komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo. Na druhém místě je s 37.223 nakaženými a 1563 oběťmi nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

07:54

Fandění a chorály znějící z amplionů, všichni na stadionu mimo aktérů na hřišti s rouškami, tři domácí fanoušci v roli podavačů míčů na tribuně. Úvodní utkání obnovené sezony první ligy po koronavirové pauze mezi fotbalisty Teplic a Libercem mělo kvůli přísným hygienickým a bezpečnostním opatřením velmi netradiční kulisy.

07:43

V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 178 281. Nových úmrtí s nemocí covid-19 stoupl o 31 na 8247, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Sobotní údaje se zásadně neliší od pátečních, kdy v zemi přibylo 460 nakažených a 42 zemřelých.

Počet uzdravených stoupl v sobotu o dalších přibližně 500, celkově jich je už kolem 160.300.

07:27

U většiny infikovaných má nemoc covid-19 mírný průběh. Hospitalizováno je podle posledních údajů k sobotnímu ránu 156 lidí, z nichž 29 je ve vážném stavu. Aktualizované údaje zveřejní ministerstvo dnes kolem 09:00, stejně jako sobotní počet testů.

07:26

V současné době jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i zdravotnických statistiků problematická lokální ohniska. Teď je ohnisko na Karvinsku v dole Darkov, kde se k sobotnímu podvečeru potvrdila nákaza u 169 lidí. Právě Moravskoslezský kraj má za Prahou druhý nejvyšší počet nákazy, celkem se v regionu nakazilo 1429 lidí.

07:26

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to 2032. V hlavním městě je navíc i největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100.000 obyvatel Prahy připadá zhruba 156 evidovaných případů. Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

07:25

Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísal. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. V úterý přibylo 61 nakažených, ve středu 74, ve čtvrtek 33 a v pátek 59. V posledních dnech tak v Česku opět narůstá množství aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

07:25

Denní nárůst případů nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru v Česku opět vzrostl, v sobotu přibylo 77 nakažených, o den dříve to bylo 59. Celkem je potvrzených případů nemoci 8890, zemřelých zůstává 314. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 0:30. Vyléčených je 6044, aktuálně se s nemocí potýká 2532 lidí.

07:02

V pondělí končí povinnost nosit venku ve většině případů roušky. Podle rozhodnutí vlády z 11. května zůstává zakrytí nosu a úst povinné pro vnitřní prostory, prostředky veřejné dopravy, taxislužby a v případech, že jsou venku lidé z různých domácností blíže než dva metry.

06:57

Provoz v restauracích se zřejmě ani po uklidnění situace kolem koronavirové nákazy nevrátí do starých kolejí, alespoň ke zdání normálnosti chce ale majitelům podniků pomoci francouzský designér, který vymyslel plastovou ochranu pro strávníky. Průhledné poklopy, jež připomínají obří stínítka na lampy, mají mezi hosty vytvořit bariéru, která bude bránit přenosu nákazy.

06:52

Ve Spojených státech zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den, což je méně než o den dříve. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy, což je už více než třetina z 5,3 milionu nakažených evidovaných ve světě. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

22:15

Polský premiér Mateusz Morawiecki se dnes musel bránit před kritikou, že při páteční návštěvě restaurace v Gliwicích na jihu země nedodržel zásadu nejméně půldruhametrového odstupu mezi hosty, která má zabránit šíření koronaviru. "Ty odstupy jsou doporučené, a ne nařízené," prohlásil podle zpravodajského serveru Onet. Kritici ovšem připomínají, že podle zásad, vypracovaných vládou, u jednoho stolu v restauraci smí být pouze příbuzní či lidé žijící ve společné domácnosti.

20:46

V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve to bylo devět. Od začátku epidemie byla nemoc covid-19 prokázána u 1993 lidí, z nichž se 1206 uzdravilo. Počet úmrtí lidí s koronavirem se v metropoli nemění od 11. května, kdy hygienici evidovali 80 zemřelých s nákazou. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků aktualizovaných k dnešním 18:00. Zatím největší přírůstek nových případů za tento týden evidovali hygienici ve středu, kdy počet nakažených vzrostl o 19.

20:31

Premiér Igor Matovič se dnes podle slovenských médií rozhodl nečekat na souhlas společností Google a Apple a chytrou domácí karanténu už spustil. Příslušnou aplikaci eKaranténa ale zatím lze stáhnout jen do mobilů s operačním systémem Android, a to na vlastní riziko, upozornil list Sme. Podle serveru HNonline lze do systému zatím vstoupit jen na slovensko-rakouském hraničním přechodu Petržalka-Berg.

19:58

Nespokojení slovenští navrátilci dnes ukončili blokádu na dálničním hraničním přechodu s Rakouskem u Bratislavy Jarovce-Kittsee, informovala televize TA3. Od pátku zde protestovali proti tomu, že jim byla po návratu z ciziny nařízena státní karanténa. Navrátilci se dožadovali, aby po návratu ze zahraničí mohli setrvat v domácí namísto státní 14denní izolaci. Tuto možnost jim ale vláda hodlá povolit teprve tehdy, až bude zprovozněna mobilní aplikace v projektu takzvané chytré karantény.

19:00

V Evropě se potvrdily už více než dva miliony případů nákazy koronavirem, přičemž více než dvě třetiny z toho eviduje Rusko, Británie, Španělsko, Itálie a Francie. Vyplývá to z propočtů agentury AFP, podle které je Evropa i nadále pandemií nejhůře zasaženým kontinentem.Co do počtu nakažených i zemřelých jsou z celého světa nejhůře zasaženy Spojené státy s velkým odstupem následované Brazílií. V Evropě nejvíc nakažených eviduje Rusko, má 335 882 potvrzených případů a 3 388 mrtvých.

18:36

Itálie za posledních 24 hodin zaregistrovala dalších 113 úmrtí v souvislosti s covidem-19, oproti pátku se jedná o mírný pokles. Nákaza koronavirem se nově potvrdila u 669 lidí, tato bilance se v porovnání s předchozím dnem nepatrně zvýšila. S odvoláním na italskou civilní ochranu o tom informovala agentura Reuters.

18:23

V Česku dnes zatím přibylo 40 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8853 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30. Počet úmrtí s nemocí covid-19 stoupl oproti ranním údajům o dvě na 314. Nakažených je aktuálně 2501 lidí, 6038 se vyléčilo.

18:13

Více než 40 lidí se nakazilo koronavirem poté, co se počátkem měsíce zúčastnili bohoslužby ve Frankfurtu nad Mohanem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na městské zdravotní úřady v tomto finančním centru Německa. Šest lidí se musí podle agentury AFP léčit v nemocnicích. Bohoslužba se konala 10. května v baptistickém kostele, tedy jen několik dnů poté, co úřady dovolily znovu otevřít modlitebny.

18:12

V Karlovarském kraji přibyl za poslední den jeden případ nákazy koronavirem. Celkem se v kraji od počátku epidemie nakazilo 445 lidí, vyplývá z informací, které zveřejnila Krajská hygienická stanice Karlovy Vary na svém webu. Aktuálně hygienici evidují 52 nakažených. Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 v kraji zůstává na 36.

17:58

Ve Velké Británii počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 vzrostl během pátku o 282 na 36 675, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Oficiální britská bilance obětí se stala nejvyšší v Evropě.

17:45

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji dosud 169 nakažených. Dnes byly k otestování odebrány vzorky dalších více než 900 lidí, řekla ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová. Další výsledky testů se podle ní dají očekávat v neděli. Z 280 vzorků, které hygienici odebrali v pátek, bylo šest pozitivních. Za dalším nárůstem jsou dohledané kontakty už dříve pozitivně testovaných lidí.

16:49

Obloukem se vracíme k Wu-chanu, kde to celé začalo.

16:44

V Jeruzalémě se v neděli po dvouměsíční uzávěře znovu otevře chrám Božího hrobu, postavený podle věřících na místě Kristova ukřižování. Izrael tak pokračuje v uvolňování opatření přijatých kvůli koronaviru. Mešity na Chrámové hoře se otevřou až po skončení muslimského svátku íd al-fitr, který začíná v neděli.

16:41

V Římě se v sobotu 23. května sešli lidé na demonstraci proti ekonomickým opatřením, která vláda zavádí kvůli koronaviru.

V Římě se v sobotu 23. května sešli lidé na demonstraci proti ekonomickým opatřením, která vláda zavádí kvůli koronaviru.
V Římě se v sobotu 23. května sešli lidé na demonstraci proti ekonomickým opatřením, která vláda zavádí kvůli koronaviru. | Foto: Reuters
16:28

Několik stovek podnikatelů a rolníků se dnes pokusilo v centru Varšavy protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od státu během nynější krize. Policie podle polských médií - s odvoláním na platná opatření proti koronaviru - označila akci za nelegální a proti účastníkům zasáhla. "Chceme ukázat svou nespokojenost s vládou. Vůbec nepomáhá, a to zaměstnávám stovku lidí," řekl reportérům šéf úklidové firmy, který přijel do Varšavy z východu země. 

Policejní zásah při nepovolené protivládní demonstraci v polské Varšavě (23. května 2020)
Policejní zásah při nepovolené protivládní demonstraci v polské Varšavě (23. května 2020) | Foto: Reuters
15:45

Spořivé státy nesouhlasí s plánem Francie a Německa na obnovu ekonomiky EU po pandemii koronaviru.

15:31

Už během června by fanoušci opět mohli vidět hrát jednoho z nejlepších hráčů světa Lionela Messiho. Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že fotbalová liga může po koronavirové pauze znovu začít od 8. června.

Lionel Messi slaví jeden ze čtyř gólů v síti Eibaru
Lionel Messi slaví jeden ze čtyř gólů v síti Eibaru | Foto: Reuters
15:02

Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí, oznámil premiér Pedro Sánchez. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší opatření, která ve snaze zabránit šíření koronaviru zavedlo v polovině března. Země patří v Evropě k nejvíce zasaženým touto infekcí.

14:17

Od pondělí se mohou po pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru znovu otevřít hrady, zámky a další památkové objekty. Památky se uzavřely 10. března. Správce stovky těch státních, Národní památkový ústav, odhadl škody způsobené chybějícím tržbami ze vstupného a pronájmů na 130 milionů korun.

13:47

Rusko se stalo druhou nejpostiženější zemí co do počtu nakažených koronavirem. Po přičtení nových více než 9400 případů je tam celkem přes 335 000 infikovaných. Velké denní přírůstky má stále Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro zlehčuje vážnost epidemie. Nakazilo se tam přes 330 800 lidí, takže je Brazílie třetím nejpostiženějším státem na světě. Nejhůř jsou na tom Spojené státy, které mají více než 1,6 milionu nakažených. Čína, z níž se koronavirus rozšířil do světa, v pátek poprvé od začátku epidemie nezaznamenala jeden nový případ onemocnění covidem-19.

12:31

V pondělí se školy otevřou pro žáky prvního stupně základních škol. V manuálech MŠMT ani na webu ministerstva školství ovšem není jednoznačně vyznačeno, co je pro školy povinné a co jsou pouhá nezávazná doporučení, upozornňuje ve své zprávě Pedagogická komora.

Ministerstvo školství ve svých manuálech zároveň uvádí, že "škola je povinna zajistit organizaci pohybu osob před školou". Okolí škol je ovšem veřejným prostranstvím, proto někteří ředitelé oslovili policii, aby jim pomohla s ranním náporem žáků. "V pondělí do naší školy nastoupí 70 procent žáků prvního stupně, což je asi 300 dětí, plus rodičovský doprovod, ti všichni se během rána postupně shromáždí u školy," uvádí Hana Mikulcová, zástupkyně ředitele ZŠ Benešov Jiráskova. "Proto jsme raději požádali o součinnost městskou policii, zejména kvůli řešení dopravní situace a zajištění celkové bezpečnosti před školou," dodává.

11:16

Češi si mohou od pondělí jít zaplavat do bazénu, prohřát se do sauny nebo si odpočinout do wellness. Kapacita bude omezena, platit budou přísná hygienická a bezpečnostní opatření. Plavání nebo pobyt v sauně však bude možný bez roušky. Fungovat nebudou vodopády, divoké řeky, protiproudy. Dočasně zrušeny musejí být také saunové ceremoniály, ledové studny a krystalické ochlazení. Některé provozy nestihnou do pondělí připravit všechna nařízení ministerstva zdravotnictví, termín otevření odloží.

11:12

Od pondělí bude zrušeno jedno z posledních koronavirových omezení v dopravě, které zakazovalo provoz dosud nepovolených taxislužeb. V praxi však o velkou změnu nejde, většina taxislužeb, včetně těch alternativních, jezdila i nyní. Na šoféry s řádnou taxikářskou licencí se totiž zákaz nevztahoval.

"Jedná se o krok vedoucí k odstranění veškerých pochybností, zda alternativní dopravci mohou taxislužbu provozovat," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

10:31

V Rusku za posledních 24 hodinách přibylo 9434 případů nákazy koronaviru. Denní bilance se tak již osmým dnem po sobě drží pod hranicí 10 000 případů. Na komplikace doprovázející nemoc covid-19 v posledním dnu zemřelo 139 lidí, což je mírný pokles oproti rekordním 150 obětem o den dříve. Podle agentury TASS to vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil ruský krizový štáb.

Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Denní přírůstek dnes sice poprvé po třech dnech opět překročil hranici 9000, již více než týden však zůstává pod úrovní 10 000, nad níž se držel téměř celou první polovinu května.

10:30

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji dosud 153 nakažených. K pátečním 18:00 bylo v evidenci 147 pozitivně testovaných. Mezi nimi bylo 125 zaměstnanců z dolu, 19 jejich rodinných příslušníků a tři pracovníci jiného zaměstnavatele, kteří tam prováděli například údržbu. Dalších šest pozitivních vzorků vzešlo z pátečního testování, všechny testy ale ještě nejsou hotové. ČTK to dnes řekla ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová.

Plošné testování zaměstnanců na Dole Darkov pokračuje, potrvá do pondělka. Svrčinová oznámila, že v pátek hygienici odebrali 280 vzorků. Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že dnes má být odebráno vzorků nejvíc, asi 700. Hygienici chtějí do pondělí otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují na Dole Darkov a v navazující úpravně a některých povrchových pracovištích.

09:54

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 638 případů koronavirové infekce. Je to mírný nárůst oproti čtvrtku, kdy nakažených přibylo 460, již třetí den po sobě se však denní bilance drží pod hranicí 1000. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha.

Počet obětí v posledním dnu vzrostl o 42 na celkových 8216. Nově se z nemoci covid-19 zotavilo kolem 800 lidí, vyléčených je tak už přibližně 159 900.

Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo 46 132 lidí, z nichž 2367 komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo. Na druhém místě je s 37 139 nakaženými a 1555 oběťmi nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

09:32

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 způsobované novým koronavirem v Česku v pátek opět zrychlil, pozitivní test mělo 59 lidí. O den dříve to bylo 33 případů, nejméně za celý týden. Laboratoře v pátek provedly 7264 testů, podobně jako v předchozích dnech, podíl nových pozitivních případů tak stoupl na 0,81 procenta. Celkem je potvrzených případů nemoci 8820, zemřelých zůstává 312. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 9:00. Vyléčených je přes 6000, aktuálně se s nemocí potýká necelých 2500 lidí.

Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísal. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. V úterý přibylo 61 nakažených, ve středu 74 a ve čtvrtek 33. Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů byl nejvyšší rovněž v pondělí, činil 1,5 procenta. V dalších dnech už se držel pod jedním procentem, nejnižší byl ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

09:11

Pražský hrad se v pondělí po více než dvouměsíční uzavírce kvůli opatřením proti novému koronaviru opět otevře veřejnosti. Lidé budou moct navštívit všechny běžně přístupné objekty. Zároveň byly dočasně zrušeny plošné bezpečnostní kontroly, kterými při vstupu do hradního areálu musel projít každý příchozí.

Samotný areál bude opět otevřen každý den od 06:00 do 22:00, návštěvnické objekty a okruhy od 09:00 do 17:00. Lidé se tak budou moct opět podívat na hradní nádvoří, do zahrad, katedrály sv. Víta či do Zlaté uličky. V letohrádku královny Anny zároveň bude otevřena výstava děl českého malíře Ivana Bukovského.

08:53

V obchodních centrech se od pondělí znovu otevřou stravovací zóny. Nadále bude platit povinnost zakrytých úst a nosu, roušku si lidé budou moci sundat jen na konzumaci jídla a pití. Stoly budou rozmístěny ve dvoumetrové vzdálenosti od sebe. Odstupy bude nutné dodržovat také ve frontách u jednotlivých restaurací a kaváren. Centra vybavila stravovací zóny stojany s dezinfekcí. Otevřou se také restaurace obchodních domů IKEA, ve kterých bude ale zúžený výběr. K dispozici nebude například salátový bar, bistro nenabídne točenou zmrzlinu.

08:46

Tuzemské hotely, penziony, venkovní kempy a další ubytovací zařízení se mohou od pondělí po omezeních kvůli epidemii koronaviru zcela otevřít. Některé pražské hotely podle informací ČTK očekávají první hosty. Chybí zatím zahraniční klientela. Část tuzemských hotelů, především ve městech, proto podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka zůstane zavřená, větší zařízení zprovozní třeba jen část kapacity. Ubytovací zařízení musejí dodržovat přísná hygienická a bezpečnostní pravidla.

08:01

Lék Remdesivir podávaný deset dní intravenózně uspíšil vyléčení pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 o čtyři dny. Pacienti, kteří ho dostávali, se vyléčili za 11 dní, zatímco ti, kterým bylo podáváno placebo, tedy neúčinná látka, za 15 dní. Vyplývá to ze studie, která potvrzuje předchozí výroky ředitele amerického Národního ústavu pro alergii a infekční nemoci (NIAID) Anthonyho Fauciho.

V Bílém domě 29. dubna řekl, že provedl klinickou zkoušku na 1000 nemocných v deseti zemích a že předběžné údaje prokazují účinnost léku proti covidu-19. Odborný časopis New England Journal of Medicine nyní zveřejnil článek o detailech výsledků, který potvrzuje to, co bylo řečeno v Bílém domě.

07:45

Pauza kvůli koronaviru tatéry, piercery a poskytovatele dalších podobných služeb citelně zasáhla, i když využili podporu či si domluvili odložení nájmu. Někteří se bojí úbytku zákazníků kvůli strachu z nákazy i dopadům koronaviru na příjmy lidí. Požadavky ministerstva příliš nezmění, přísnou hygienu dodržovali i dříve, řekli ČTK oslovení zástupci studií. Služby porušující kůži, tedy tetování, piercing či permanentní make-up, mohou od pondělí obnovit svou činnost po více než dvou měsících.

Například podle piercera, modifikátora a provozovatele pražského studia Hell Miloslava Míky je zřejmé, že branže byla zasažena hodně, přesná čísla ale nejsou. Míka, který je člen Asociace profesionálních tatérů a piercerů, uvedl, že vedle lidí ve studiích tetuje řada dalších samostatně, doma nebo také "načerno". Ti podle něj mnohdy pracovali i nadále, službu pouze nenabízeli. "Tam bych tipoval pokles o 30 až 40 procent, tolik je to nezasáhlo," podotkl piercer.

Soudí však, že zavedená studia jsou teď ve výhodě, neboť k nim lidé budou mít větší důvěru. Míní ale, že tetování bude první věc, kterou si lidé při šetření odpustí. 

07:09

Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, protože její podnikatelská činnost se kvůli koronavirové pandemii zastavila a jednání s věřiteli nepřineslo potřebný výsledek. Mezinárodních operací, včetně Evropy, Austrálie a Nového Zélandu, se proces netýká, uvedla agentura Reuters.

Společnost, která působí na trhu více než 100 let, měla na konci loňského roku dluh téměř 19 miliard USD (475,5 miliardy Kč) a po celém světě zhruba 38 000 zaměstnanců. Patří zatím mezi největší firmy, které kvůli pandemii musely požádat o ochranu před věřiteli.

07:07

Spojené státy za uplynulých 24 hodin zaznamenaly dalších 1260 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to ze statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která situaci okolo pandemie dlouhodobě sleduje. Údaj je zhruba stejný jako předchozí den, kdy v USA zemřelo 1255 lidí s covidem-19.

Celkem již ve Spojených státech zemřelo 95 921 z celkového počtu zhruba 1,6 milionu nakažených. USA jsou co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí světa. Země má asi 330 milionů obyvatel a provedla podle dat JHU 13,4 milionu testů.

06:57

Čína v pátek nezaznamenala žádný nový případ nemoci covid-19. Je to poprvé od začátku pandemie. Předchozí den země oznámila čtyři nové případy. S odvoláním na čínské zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters. Nikdo také s nemocí covid-19 nově nezemřel.

Čínská zdravotnická komise však dodala, že koronavirus se prokázal o 28 osob, které ovšem nevykazují žádné příznaky nemoci. Takové případy Čína v celkové bilance nezaznamenává. O den dříve těchto případů bylo 35. Celkem se v pevninské Číně, která nezahrnuje Hongkong a Macao, nákaza potvrdila u 82971 osob. Z toho 4634 jich zemřelo.

06:56

Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. Celkem se v zemi nemocí covid-19 nakazilo 330.890 osob, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. V pátek v zemi také zemřelo 1001 lidí s nemocí covid-19, o něco méně než předchozí den.

Ve čtvrtek země s 210 miliony obyvatel evidovala 310 087 případů nemoci covid-19. Počet úmrtí po nákaze stoupl v pátek na 21 048. Podle počtu obětí je Brazílie na šesté příčce.

Odborníci však upozorňují, že skutečný počet, jak nakažených tak mrtvých, je zřejmě mnohem vyšší, protože největší ekonomika Latinské Ameriky testuje pomalu.

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno před 17 minutami
 

Právě se děje

Další zprávy