Na farmářských trzích se nenajíte, na zahrádce vedle ano. Diskriminace, míní prodejci

Tereza Patočková Tereza Patočková
29. 5. 2020 10:59
Je to nesmyslná diskriminace, tvrdí provozovatelé farmářských trhů. Řeč je o zákazu konzumovat na trzích to, co si tam koupíte. V provozu jsou od 20. dubna a ve chvíli, kdy se otevřely restaurační zahrádky, vrátilo se občerstvení také na farmářské trhy. Po týdnu však přišla výtka. Zákaz občerstvení zdůvodňuje ministerstvo tím, že nechce, aby se lidé na trzích zdržovali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archetyp

Farmářské trhy jsou s příchodem teplých dní vždy velmi vyhledávanou akcí ve městech. Pražský provozovatel farmářských tržišť Náplavka, Kubáň a Heřmaňák se však ohradil proti nařízení, podle kterého je občerstvení na trzích zatím zakázané, a to do odvolání.

"Dodrželi jsme stejná bezpečnostní opatření jako provozovatelé zahrádek a měli jsme za to, že občerstvení součástí trhů být může. Po týdnu fungování nás telefonicky upozornili pracovníci krajské hygienické stanice na podnět ministerstva zdravotnictví, že občerstvení na farmářských trzích být nesmí. Zákaz považuji za jednoznačnou diskriminaci," uvedl Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť.

Přesný důvod zákazu prodeje organizátoři od hygieny nedostali. Na dotaz Aktuálně.cz ale s vysvětlením přišlo ministerstvo. "Konzumace potravin na farmářských trzích byla zakázána společně s uvolněním jejich pořádání 20. dubna. Důvodem je, aby si zákazníci nakoupili zboží, ale zároveň se na trhu nezdržovali," uvedl mluvčí ministerstva Martin Novotný. O tom, dokdy zákaz potrvá, se podle něj rozhodne až v polovině června.

To však přijde prodejcům jako absurdní vysvětlení. Zahrádky restaurací jsou kolikrát také velmi prostorné a jíst a pít se tam od 11. května může bez omezení. 

"Pravidelně se účastníme farmářských trhů na náplavce a na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zejména tam byla absurdita zákazu prodeje občerstvení velmi patrná. Náměstí je obklopeno restauracemi, které ještě v době, kdy byly jejich zahrádky zavřené, prodávaly jídlo určené k okamžité konzumaci z okénka, lidé pak seděli v parku přímo u trhů, kde si dělali piknik," uvedl prodejce potravin pan Tomáš.

Roušky nejsou třeba, pokud máte rozestupy

Zmatek panuje také v tom, zda návštěvníci farmářských trhů musí mít roušku, či nikoliv. Od 25. května se sice mohou lidé při dodržení dvoumetrových rozestupů venku pohybovat bez roušek, ale na velkých trzích, jako je Náplavka, je dodržení dvoumetrového odstupu v některých místech problematické.

"Na menších trzích, jako jsou Kubáň nebo Heřmaňák, není s dvoumetrovými odstupy problém, tam by tedy zákazníci podle aktuálního nařízení už v rouškách být nemuseli. Zda ale pro farmářské trhy neplatí i v tomto ohledu nějaká výjimka, nevíme," dodal Sedláček.

O žádné výjimce ale ministerstvo nehovoří. Platí to podle něj přesně tak, jak uvádí Sedláček - pokud se dodržují dvoumetrové rozestupy a pokud je pořadatel akce nevyžaduje, nejsou roušky potřeba. 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 40 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy