Tvrdý dopad koronaviru na malé automobilky: McLaren propustí více než čtvrtinu lidí

Britský výrobce luxusních sportovních aut a majitel jednoho z týmů formule 1 McLaren Group propustí 1200 zaměstnanců, tedy více než čtvrtinu z celkového počtu 4000. Rušení pracovních míst je součástí navrhovaného restrukturalizačního programu, který má firmě pomoci vyrovnat se s dopady pandemie nemoci covid-19.
McLaren 765LT, ilustrační foto.
McLaren 765LT, ilustrační foto. | Foto: McLaren

Propouštění se dotkne míst v celé skupině, tedy automobilky i závodní části. Stáj formule jedna zaměstnává 800 lidí, propuštěno by jich mělo být sedmdesát, většina zaměstnanců tedy odejde od samotného výrobce aut a měla by se odehrát v domovské Británii, většinu akcií firmy vlastní státem Bahrajn ovládaný investiční fond Mumtalakat.

Zrušení motoristických událostí a pozastavení výroby a maloobchodního prodeje po celém světě měly výrazný dopad na výdělečné aktivity skupiny. Závody formule 1 byly pozastavené a objednávky aut kvůli pandemii prudce klesly.

"Je to postup, kterému jsme se tvrdě snažili vyhnout, již jsme přijali dramatická úsporná opatření ve všech oblastech našeho podnikání. Nemáme jinou možnost, než snížit velikost naší pracovní síly," uvedl výkonný předseda Paul Walsh.

Společnost vyrábí závodní vozy i auta pro běžný provoz. Má továrnu ve městě Woking, kterou navrhla společnost architekta Normana Fostera, a technologické centrum v Sheffieldu. Podle informací televize Sky News chce firma svoje architektonicky unikátní sídlo (a s ním i sbírku historických aut) zastavit. Výměnou za to by získala půjčku ve výši 275 milionů liber, tedy více než 8,3 miliardy korun. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy