Tvrdý dopad koronaviru na malé automobilky: McLaren propustí více než čtvrtinu lidí

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
27. 5. 2020 11:43
Britský výrobce luxusních sportovních aut a majitel jednoho z týmů formule 1 McLaren Group propustí 1200 zaměstnanců, tedy více než čtvrtinu z celkového počtu 4000. Rušení pracovních míst je součástí navrhovaného restrukturalizačního programu, který má firmě pomoci vyrovnat se s dopady pandemie nemoci covid-19.
McLaren 765LT, ilustrační foto.
McLaren 765LT, ilustrační foto. | Foto: McLaren

Propouštění se dotkne míst v celé skupině, tedy automobilky i závodní části. Stáj formule jedna zaměstnává 800 lidí, propuštěno by jich mělo být sedmdesát, většina zaměstnanců tedy odejde od samotného výrobce aut a měla by se odehrát v domovské Británii, většinu akcií firmy vlastní státem Bahrajn ovládaný investiční fond Mumtalakat.

Zrušení motoristických událostí a pozastavení výroby a maloobchodního prodeje po celém světě měly výrazný dopad na výdělečné aktivity skupiny. Závody formule 1 byly pozastavené a objednávky aut kvůli pandemii prudce klesly.

"Je to postup, kterému jsme se tvrdě snažili vyhnout, již jsme přijali dramatická úsporná opatření ve všech oblastech našeho podnikání. Nemáme jinou možnost, než snížit velikost naší pracovní síly," uvedl výkonný předseda Paul Walsh.

Společnost vyrábí závodní vozy i auta pro běžný provoz. Má továrnu ve městě Woking, kterou navrhla společnost architekta Normana Fostera, a technologické centrum v Sheffieldu. Podle informací televize Sky News chce firma svoje architektonicky unikátní sídlo (a s ním i sbírku historických aut) zastavit. Výměnou za to by získala půjčku ve výši 275 milionů liber, tedy více než 8,3 miliardy korun. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy