Nejpoužívanější lék na covid může způsobit zástavu srdce, lékaři ho přestanou dávat

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 5. 2020 14:04
Nejpoužívanější lék pro pacienty s covid-19 se v českých nemocnicích přestane používat. Látka hydroxychlorochin má totiž závažné vedlejší účinky, jako antimalarikum způsobuje zpomalení srdeční činnosti, které může vést až k zástavě srdce. Informovaly o tom Lidovky.cz. Dosud v Česku dostalo látku zhruba 600 nakažených.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Několik studií jasně ukazuje, že potenciální přínos hydroxychlorochinu pro pacienty s covid-19 je naprosto nevyvážený s jeho riziky," řekl pro Lidovky.cz profesor Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. "Zahraniční studie ukazují, že u pacientů, jimž byl hydroxychlorochin podáván, dochází k vyššímu výskytu úmrtí," doplnil.

Černý řekl, že z doby počátku pandemie v zemi existuje mezi českými lékaři dokument, který podávání dané látky pozitivním pacientům doporučuje. "Společnostem, které se na onom dokumentu podílely, jsem o víkendu napsal, že to za naši odbornou skupinu chceme stáhnout a informovat lékaře, aby lék nepoužívali."

K léku se kriticky postavila Světová zdravotnická organizace, která už zastavila jeho klinické testování. Podle studie je používání hydroxychlorochinu v mnoha případech spojené se srdečními potížemi pacientů a může způsobit i úmrtí. "Je důležité nadále sbírat důkazy o účinnosti a bezpečnosti hydroxychlorochinu," řekla v pondělí vědkyně poradního týmu WHO Soumya Swaminathanová.

Vlivu antimalarika na srdce si všiml také Státní ústav pro kontrolu léčiv, který na něj upozornil již dříve. "Dochází k prodlužování srdečního intervalu. Zvláště pokud se hydroxychlorochin kombinuje s azitromycinem," řekla Lidovkám šéfka ústavu Irena Storová. Podle ní by pacienti, kterým je látka podávána, měli být vždy pouze hospitalizovaní. Dodala, že se čeká mimo jiné na výsledky dvou oficiálních klinických studií, které mají podávání zmíněného léčiva nemocným v Česku vyhodnotit. 

Ostravská fakultní nemocnice na dotaz Aktuálně.cz uvedla, že u žádného svého pacienta, kterému experimentální lék podávala, poruchy srdečního rytmu nezaznamenala. I přesto ho ale podávala jen hospitalizovaným pacientům. "Význam používání tohoto léku se postupně snižuje. Další vývoj a postupy budou záviset na doporučení odborných společností," říká mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová.

První místo v léčbě převezme remdesivir

Hydroxychlorochin zpočátku zdravotníci k léčbě nemocných preferovali. Bylo tomu tak i díky jeho dobré dostupnosti. Na ostatní účely ministerstvo zdravotnictví dokonce jeho používání omezilo. Na covid-19 byl i tento lék nasazen jen experimentálně.

Na prvním místě v léčbě nakažených koronavirem teď tedy bude remdesivir. Jeho používání nedávno schválila Evropská léková agentura i pro pacienty s lehčím průběhem. Účinky remdesiviru navíc zabírají již po pěti dnech. Díky tomu ho pacienti potřebují menší množství a jeho omezené zásoby se mohou dostat k více nemocným. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Soud EU: Apple miliardy eur na daních Irsku doplácet nemusí

Americká společnost Apple nemusí Irsku na daních doplatit 13 miliard eur (346,5 miliardy Kč), jak požadovala Evropská komise (EK). V ostře sledovaném sporu s evropskou exekutivou o tom rozhodl Tribunál soudu EU.

Komise tvrdila, že americký podnik získal od irského státu mezi roky 2003 až 2014 neoprávněnou pomoc v podobě daňového zvýhodnění, a proto musí peníze doplatit.

před 37 minutami

Ivanka Trumpová mohla podporou firmy porušit etická pravidla, na Twitteru propagovala plechovku fazolí

Dcera a poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka možná porušila vládní etická pravidla podporou potravinářské firmy Goya Foods. Uvedla to agentura Reuters. V úterý se totiž na Twitteru objevila fotografie, jak Trumpová drží plechovku fazolí od této firmy. Text k tomu hlásí: "Je to Goya, tak to musí být dobré." Trumpová svým postojem reagovala na výzvy k bojkotu firmy, jejíž ředitel je prezidentovým příznivcem.

Trumpová později svůj tweet ještě doplnila španělskou verzí textu. Goya Foods je americká firma, která dodává potraviny z latinskoamerických zemí. Její ředitel Robert Unanue se minulý týden objevil vedle Trumpa v Bílém domě, kam přijel podepsat dekret o sestavení poradního panelu, jehož úkolem bude podnítit blaho hispánské komunity.

"Nám všem bylo opravdu požehnáno, když máme vůdce, jako je prezident Donald Trump," řekl Unanue. Na Twitteru pak pod hesly #Goyaway a #BoycottGoya začala kampaň vyzývající k bojkotu firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy