Nejpoužívanější lék na covid může způsobit zástavu srdce, lékaři ho přestanou dávat

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 5. 2020 14:04
Nejpoužívanější lék pro pacienty s covid-19 se v českých nemocnicích přestane používat. Látka hydroxychlorochin má totiž závažné vedlejší účinky, jako antimalarikum způsobuje zpomalení srdeční činnosti, které může vést až k zástavě srdce. Informovaly o tom Lidovky.cz. Dosud v Česku dostalo látku zhruba 600 nakažených.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Několik studií jasně ukazuje, že potenciální přínos hydroxychlorochinu pro pacienty s covid-19 je naprosto nevyvážený s jeho riziky," řekl pro Lidovky.cz profesor Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. "Zahraniční studie ukazují, že u pacientů, jimž byl hydroxychlorochin podáván, dochází k vyššímu výskytu úmrtí," doplnil.

Černý řekl, že z doby počátku pandemie v zemi existuje mezi českými lékaři dokument, který podávání dané látky pozitivním pacientům doporučuje. "Společnostem, které se na onom dokumentu podílely, jsem o víkendu napsal, že to za naši odbornou skupinu chceme stáhnout a informovat lékaře, aby lék nepoužívali."

K léku se kriticky postavila Světová zdravotnická organizace, která už zastavila jeho klinické testování. Podle studie je používání hydroxychlorochinu v mnoha případech spojené se srdečními potížemi pacientů a může způsobit i úmrtí. "Je důležité nadále sbírat důkazy o účinnosti a bezpečnosti hydroxychlorochinu," řekla v pondělí vědkyně poradního týmu WHO Soumya Swaminathanová.

Vlivu antimalarika na srdce si všiml také Státní ústav pro kontrolu léčiv, který na něj upozornil již dříve. "Dochází k prodlužování srdečního intervalu. Zvláště pokud se hydroxychlorochin kombinuje s azitromycinem," řekla Lidovkám šéfka ústavu Irena Storová. Podle ní by pacienti, kterým je látka podávána, měli být vždy pouze hospitalizovaní. Dodala, že se čeká mimo jiné na výsledky dvou oficiálních klinických studií, které mají podávání zmíněného léčiva nemocným v Česku vyhodnotit. 

Ostravská fakultní nemocnice na dotaz Aktuálně.cz uvedla, že u žádného svého pacienta, kterému experimentální lék podávala, poruchy srdečního rytmu nezaznamenala. I přesto ho ale podávala jen hospitalizovaným pacientům. "Význam používání tohoto léku se postupně snižuje. Další vývoj a postupy budou záviset na doporučení odborných společností," říká mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová.

První místo v léčbě převezme remdesivir

Hydroxychlorochin zpočátku zdravotníci k léčbě nemocných preferovali. Bylo tomu tak i díky jeho dobré dostupnosti. Na ostatní účely ministerstvo zdravotnictví dokonce jeho používání omezilo. Na covid-19 byl i tento lék nasazen jen experimentálně.

Na prvním místě v léčbě nakažených koronavirem teď tedy bude remdesivir. Jeho používání nedávno schválila Evropská léková agentura i pro pacienty s lehčím průběhem. Účinky remdesiviru navíc zabírají již po pěti dnech. Díky tomu ho pacienti potřebují menší množství a jeho omezené zásoby se mohou dostat k více nemocným. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy