San Francisco - Beztvará, ale stále aktivní hackerská skupina Anonymous ztrestala svou další oběť. Tentokrát se jí stal BART, podzemní dráha v San Franciscu.
Hackeři na ni zaútočili poté, co metro ve čtvrtek vypnulo na svých nástupištích a v dalších prostorách síť mobilních operátorů.
Vedení metra tak chtělo lidem zabránit, aby se v podzemce domlouvali na protipolicejních protestech, které se měly odehrát u několika stanic, včetně Civic Station. Právě tam letos 3. července zastřelil policista za zatím nejasných okolností muže držícího v ruce nůž.
Proti "policejní zvůli" chtěli aktivisté demonstrovat.
Anonymous odpověděli nedělním útokem přímo na stránky BARTu, ze kterých sebrali osobní data více než dvou tisíc lidí a zveřejnili je jinde na webu.
"BART opakovaně dokázal, že nemá se zneužíváním lidí problém," vzkázali hackeři, a vstoupili tak do sporu, který přerostl v ohnivou debatu o svobodě projevu a úředních restrikcích v případě telekomunikačních technologií.
Nejsme na Blízkém východě
Podzemka si v tradičně liberálním San Franciscu okamžitě vysloužila řadu nelichotivých srovnání. Lidskoprávní aktivisté neopomněli připomenout, že praktiky známé z Egypta nebo Sýrie do Kalifornie nepatří.
"Je ohavné, že se BART chová stejně," postěžoval si listu San Francisco Chronicle Michael Risher, právník ze Severokalifornské unie amerických občanských práv.
Na rozdíl od několikadenního vypínání telefonů v Káhiře nebo Damašku ale není kalifornský případ "černobílý", upozorňuje vedení podzemky.
Vysílače prý vypnulo na tři hodiny, teprve po dlouhém zvažování. A za svým činem si stojí. Hrozilo totiž, že se bude opakovat scénář z 11. července, kdy demonstranti zablokovali hned tři stanice metra a vlaky zde nemohly stavět.
"Organizátoři plánovali narušit naše služby a chtěli se na akci domlouvat pomocí mobilních telefonů," vyjádřil se dopravce s tím, že se takto snažil zajistit "co největší bezpečí pro své zákazníky, zaměstnance i samotné demonstranty".