mobilní operátor

Češi si o Štědrém dnu poslali výrazně méně SMS než loni, dominovaly sociální sítě

Češi o Štědrém dnu rekordně využívali sociální sítě, což dokládá meziroční nárůst přenosu dat o desítky procent. Počet telefonních hovorů byl podobný jako před rokem, zaslaných SMS textových zpráv bylo proti loňsku výrazně méně. Největší datový provoz byl po 21:00. Vyplývá to z nedělních informací operátorů.

"Díky stále rostoucí popularitě sociálních sítí a rozšiřování 5G byl o letošních Vánocích opět překonán rekord datového přenosu," uvedla mluvčí O2 Veronika Zachariášová. Největším rekordmanem byla aplikace TikTok, která zaznamenala meziroční nárůst objemu přenesených dat o 176 procent. Celkový datový provoz se na Štědrý den oproti loňsku zvýšil o 40 procent. Počet hovorů v O2 klesl proti loňskému roku o 1,1 procenta, počet odeslaných SMS o 18,5 procenta.

V síti T-Mobile lidé během Štědrého dne uskutečnili 15,77 milionu hovorů, což je v meziročním srovnání drobný nárůst o 1,06 procenta. Nejvytíženější byl opět čas mezi 10:00 až 11:00. Počet odeslaných SMS z mobilních zařízení se snížil o 21,6 procenta na 8,4 milionu. Multimediální zprávy, které byly před několika lety oblíbenou formou zasílání přání, jsou dlouhodobě na ústupu. Zákazníci jich z mobilních zařízení odeslali 244.268, tedy o 19 procent méně než v předchozím roce, dodala mluvčí firmy Patricie Šedivá.

Meziroční nárůst v přenosu dat činil u T-Mobile 28 procent. Datová špička zůstala stejná jako loni a nastala v čase 21:15 až 22:15. Setrvalý růst datové spotřeby potvrzuje, že zákazníci využívají i k hovorům a zprávám služby internetové komunikace a chatovací aplikace, doplnila firma.

Síť Vodafonu spojila 12 milionů hovorů, jejich počet proti loňsku stoupl o jedno procento. Využití SMS každoročně klesá, protože zákazníci používají i jiné možnosti elektronické komunikace, jakou jsou hovory přes internet, komunikace přes sociální sítě a další formy internetové komunikace. To potvrdil i nárůst datových služeb o 33 procent v porovnání s předchozím rokem. Největší datový provoz byl zaznamenán mezi 21:00 a 22:00. hodinou. Počet odeslaných MMS během Štědrého dne za posledních šest let klesl téměř na polovinu, do oficiálních statistik Vodafonu se tedy letos poprvé multimediální zprávy nepropisují.

Zdroj: ČTK

Mobilní operátoři vyzvali vládu, aby je při omezování dodávek energií zařadila mezi kritickou infrastrukturu

Mobilní operátoři vyzvali vládu, aby zohlednila provozovatele telekomunikačních sítí jako klíčové složky národní kritické infrastruktury při přípravě scénářů na eventuální omezení či přerozdělování dodávek energií a přidělila jim nejvyšší ochranu. Asociace provozovatelů mobilních sítí to v pondělí uvedla v otevřeném dopise premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrům průmyslu, vnitra, financí a obrany.

"Jako sdružení klíčové části telekomunikačního sektoru jednotně žádáme vládu, aby při přípravě scénářů na eventuální krácení či přerozdělovaní dodávek energií, zohlednila provozovatele telekomunikačních sítí a poskytovatele telekomunikačních služeb jako klíčovou složku národní kritické infrastruktury. Důrazně proto apelujeme, aby telekomunikační sektor byl zařazen do nejvyšší ochrany při určovaní odběrových stupňů," řekl prezident asociace Jiří Grund.

Podle Grunda jsou telekomunikace odvětvím nezbytným pro chod ekonomiky, společnosti a i integrovaných záchranných složek státu. Případné výpadky elektřiny by podle něj způsobily výpadky telekomunikačních sítí a nedostupnost služeb.

Asociace provozovatelů mobilních sítí sdružuje velké síťové mobilní operátory O2, T-Mobile a Vodafone. V Česku je v současnosti okolo 15 milionů aktivních mobilních SIM karet.

Zdroj: ČTK

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK

Operátor O2 spustil v části Prahy a Kolína rychlou síť 5G

Společnost O2 spustila v části Prahy a Kolína mobilní síť 5G. Během léta bude dostupná pro 15 procent obyvatel hlavního města. Oproti stávající technologii LTE umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení. Uvedli to zástupci společnosti na středeční tiskové konferenci. O2 je první tuzemský operátor, který začal 5G nabízet komerčně, u konkurentů běží testovací provoz ve vybraných lokalitách.

O2 novou mobilní sítí 5G během léta pokryje širší centrum Prahy a Kolína. K 5G se budou moci připojit zákazníci například v Praze na Starém a Novém Městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči. Službu bude zákazníkům tarifů FREE+ a NEO nabízet za korunu měsíčně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat