Němci hlásí rekordní škody, ve hře je povinné pojištění

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
13. 6. 2013 13:08
V Německu voda ničila víc než v roce 2002. Účet pro pojišťovny bude obrovský
Škody po povodni v Německu půjdou do miliard eur. (Na snímku zatopený autosalon ve Fischerdorfu na Dunaji.)
Škody po povodni v Německu půjdou do miliard eur. (Na snímku zatopený autosalon ve Fischerdorfu na Dunaji.) | Foto: Reuters

Berlín - Letošní povodně udeřily na Německo podstatně větší silou než při katastrofálních záplavách v roce 2002.

Na rozdíl od Česka tam škody budou mnohem vyšší. Ratingová agentura Fitch mluví o 12 miliardách eur (308 miliard korun).

Zatímco po povodních před jedenácti lety vyplatily pojišťovny v Německu 1,8 miliardy eur (46 miliard Kč), teď by je velká voda mohla stát až 4 miliardy (103 miliardy Kč). Uvedl to deník Handelsblatt.

Pro srovnání: České ministerstvo zemědělství odhaduje škody v Česku v odvětvích, která pod něj spadají, na asi 3,5 miliardy korun.

Zákaz vjezdu, povodeň. Záplavy v Německu.
Zákaz vjezdu, povodeň. Záplavy v Německu. | Foto: Reuters

Co se Německa týče, Fitch Ratings mluví o o něco nižších pojištěných škodách a ztrátách než Handelsblatt (ve výši 2,5 až 3 miliard eur), číslo je to ale i tak obrovské. Podle zajišťovny Münchener Rück přišly povodně pojišťovny v roce 2002 v celé Evropě dohromady "jen" na 3,5 miliardy eur.

Červnové záplavy tak zřejmě zásadně změní německý pojišťovací trh. Nejenže v některých oblastech vzrostou náklady na pojištění. Experti dokonce navrhují, aby se všichni majitelé nemovitostí v Německu museli na velkou vodu pojistit povinně.

Nehledě na to, zda jejich dům leží v oblasti záplav, nebo ne.

Voda útočila jinde

Odhad pojištěných škod získal Handelsblatt od společnosti Aon Benfield z Hamburku. Ta se zabývá matematickými modely, které pojišťovnám a zajišťovnám pomáhají odhadnout, kolik budou muset svým klientům vyplatit.

Při letošním výpočtu hrají podle Jana-Olivera Thoferna v Německu roli dvě věci: rozsah záplav a místo, kde k nim došlo.

Pro pojišťovny bude letošní povodeň mimořádně nákladná hlavně proto, že voda zalila i místa, kde v minulosti nic zásadního nezničila.

Německo pod vodou:

Třeba bavorský Deggendorf, kde rozvodněný Dunaj poškodil hráze a obyvatele některých obcí musely vyzvedávat vrtulníky ze střech domů, až doteď platil za málo rizikovou oblast. Pojišťovací agenti tam tedy dosud bez problémů pojišťovali každého, kdo projevil zájem.

Volání po povinném pojištění

Zatopené okolí Deggendorfu. Tady voda přitom vůbec útočit neměla.
Zatopené okolí Deggendorfu. Tady voda přitom vůbec útočit neměla. | Foto: Reuters

Zrovna v Bavorsku se navíc od roku 2002 výrazně zvedl počet těch, kteří mají pojištěný dům proti živelným pohromám. A sem patří i povodně.

V celém Německu měly před jedenácti lety takové pojištění tři miliony subjektů, letos už 5,5 milionu. Podle svazu německých pojišťoven (GDV) má smlouvu momentálně asi třetina německých domácností.

Ani to ale podle ekonomů nestačí. Zvláště na východě Německa, kde mají mnohé rodiny smlouvy ještě z dob NDR, je pojištění proti povodním spíš výjimkou.

Prestižní Německý institut pro hospodářský výzkum (DIW) v Berlíně už proto vyzval politiky, aby přijali legislativu, která  k pojištění proti katastrofám donutí všechny, bez rozdílu.

Strašák pro pojišťovny

V souvislosti s červnovou povodní se v Německu nemluví jen o povinném pojištění proti katastrofám. Dalším velkým tématem je vyvlastňování půdy podél řek, které prosazuje zejména bavorský premiér Horst Seehofer.
V souvislosti s červnovou povodní se v Německu nemluví jen o povinném pojištění proti katastrofám. Dalším velkým tématem je vyvlastňování půdy podél řek, které prosazuje zejména bavorský premiér Horst Seehofer. | Foto: Reuters

Německé pojišťovny ale nechtějí o něčem takovém ani slyšet.

"Povinné pojištění je nefér, je to něco jako státem nařízená dodatečná daň," tvrdí například mluvčí společnosti Allianz Deutschland. Podle Allianz by tak lidé z málo rizikových oblastí jen dopláceli na silně ohrožené regiony.

Znalci ale upozorňují, že by povinné "protipovodňové" pojištění mělo katastrofální dopad ani ne tak na občany, jako na pojišťovací instituty samotné. Musely by totiž pojistit i budovy, které teď kvůli jejich poloze v záplavových oblastech pojišťovat odmítají.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kde si vybra pojištění?

 

Právě se děje

Další zprávy