Bagdád – Do Iráku v posledních týdnech odjeli přední experti americké armády na výbušniny. S sebou vezli nová zařízení na odhalování bomb v autech a na tělech sebevražedných atentátníků.
Pomoc přichází v době nejhorší bezpečnostní situace v zemi od svržení diktátorského režimu Saddáma Husajna. Bombové útoky teroristické organizace Islámský stát (IS) jsou zejména v hlavním městě Bagdádu takřka každodenním pravidlem. Při tom nejhorším ze začátku července zemřelo na 300 civilistů.
Nová - a po desetiletí nevídaná - vlna teroru přichází paradoxně ve chvíli, kdy Islámský stát po náletech koalice vedené USA ztrácí značnou část svého území.
Přesto jsou jeho sebevražední bojovníci schopni vraždit civilisty po stovkách.
Místo vlády nad územím guerilla
Američtí diplomaté v souvislosti s nedávnými útoky začínají otevřeně hovořit o tom, že IS mění taktiku: jeho špičky se smířily s faktem, že nedokáže kontrolovat rozsáhlá území svého chalífátu, a proto se vracejí k partyzánskému boji. Své lidi schopné kdykoliv se odpálit nebo útok naplánovat posílají do obydlených čtvrtí velkých měst, kde vyčkávají na vhodnou příležitost, píše list New York Times (NYT).
Při poslední návštěvě Bagdádu na to poukázal i ministr obrany USA Ashton Carter. Ten uznal, že svržení vlády Islámského státu nad iráckými městy, jako je Mosul, "nezajistí kontrolu nad celým územím země".
"Militanti se budou snažit terorizovat obyvatelstvo," dodal, přičemž nedávná krveprolití jeho slova potvrdila.
Podobně se vyjádřil i velitel amerických jednotek na Blízkém východě, generál Joseph Votel. Podle něj Islámský stát méně bojuje jako konvenční armáda a začíná víc připomínat klasickou teroristickou organizaci složenou z mnoha buněk bojovníků.
Úkol pro nového amerického prezidenta
Islamisté v Iráku v poslední době sice ztratili polovinu svého území, ale zároveň zdvojnásobili počet sebevražedných útoků a přepadení bezpečnostních sil.
"Zasáhli jsme morálku Islámského státu, ale nikdo nemůže popřít, že stále disponuje spícími buňkami," přiznal generálporučík irácké armády Abdal Waháb Sajdí, jenž velí operacím ve Fallúdži.
Džihádisté se podle něj infiltrovali i mezi početnou skupinu lidí, kteří před násilím z Fallúdži, již až do června dva roky ovládal IS, uprchli na předměstí. "Jeden z nich se dokonce odpálil. Jsou to kriminálníci a musíme od nich očekávat cokoliv, jsou schopni všeho," cituje ho NYT.
V současnosti se koalice vedená Spojenými státy spolu s iráckou armádou chystá na klíčový útok na Mosul, největší město v rukách IS se zhruba milionem a půl obyvatel. Černá vlajka islamistů by z tamní radnice mohla být podle optimistických odhadů stržena koncem roku.
Někteří ministři obrany aliance se ale obávají, že by masivní ofenziva mohla město tak poničit, že by způsobila humanitární problémy. Červený kříž navíc v pátek varoval, že v nadcházejících týdnech a měsících boje donutí k nedobrovolnému odchodu z oblasti až milion lidí.
Je ovšem takřka jisté, že boje o Mosul a další území v Iráku bude řešit nový americký prezident (či prezidentka), který vzejde z listopadových voleb. Právě bezpečnostní situace na Blízkém východě bude jeden z nejdůležitějších úkolů pro něj a jeho administrativu.
Údery fanatiků v poslední době přibývají i v Evropě. Před čtrnácti dny najel nákladním autem do davu ve francouzském městě Nice Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel, zavraždil 84 lidí.
#Iraq territorial control by faction - @ReutersGraphics #IslamicState #Kurds #oil #OPEC #Syria #OOTT #map #Baghdad pic.twitter.com/E1cGt1kgnU
— Christopher Johnson (@chris1reuters) July 19, 2016