Konec Islámského státu? Ještě ne. Tady je válečná mapa džihádistů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 7. 2016 7:00
Různé syrské opoziční skupiny dotírají na Islámský stát ve městech Manbídž a Búkamál. V Iráku armáda "čistí" západní provincii Anbár.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Teroristická organizace Islámský stát (IS) ustupuje v Iráku. Nyní ovládá kolem dvanácti procent území státu, před dvěma lety touto dobou to bylo zhruba 40 procent.

Neznamená to ale, že se vzdává.

Sýrii v posledních týdnech při několika protiofenzivách způsobil velké ztráty jak syrské armádě, tak koalici Syrských demokratických sil (SDF).

Pro lepší přehled vám nabízíme mapu s klíčovými městy, která Islámský stát buď stále ovládá, nebo ovládal a později ztratil. Případně která se mu nepodařilo dobýt.

Palmýra - Města s historickými památkami a významným archeologickým nalezištěm se džihádisté zmocnili loni. Syrská armáda za pomoci ruského letectva je dobyla zpět letos na konci března.

Rakká - Své hlavní město v Sýrii IS zatím bezpečně drží. Syrská armáda i jednotky SDF, tvořené hlavně Kurdy, jsou od města daleko.

Dajr az-Zaúr - Většinu města má v rukou Islámský stát, syrská armáda drží letiště a několik přilehlých čtvrtí.

Sindžár - Město, spojené hlavně s náboženskou komunitou jezídů, dobyly jednotky iráckých Kurdů zpět v listopadu 2015. IS ho ovládala od srpna 2014.

Kobani - Kurdské město se s pomocí amerických náletů ubránilo ofenzívě IS loni v lednu.

Manbídž - Situace ve městě východně od Aleppa je nejasná. Podle některých zpráv Syrské demokratické síly (SDF) islamisty z města vytlačily, podle jiných ale IS stále drží část města a prorazil obklíčení. V Manbídži bojuje v řadách Islámského státu mnoho zahraničních dobrovolníků.

(Text pokračuje pod tweetem.)

Fallúdža - Islámský stát město, vzdálené necelých 100 kilometrů západně od Bagdádu, ztratil letos v červnu po pěti týdnech obléhání iráckou armádou. Držel ho přes dva roky, zmocnil se Fallúdži už v lednu 2014. Schopnost zaútočit v nedalekém Bagdádu ale IS stále má: v pátek tam atentátníci usmrtili přes 250 lidí

Ramádí - Strategicky důležité město na řece Eufrat Islámský stát získal loni na jaře. Ještě na konci roku ho ale irácká vojska dobyla zpět. Ramádí je po těžkých bojích z velké části zničeno.

Mosul - Největší město v rukách IS se zhruba milionem a půl obyvatel. Irácká armáda připravuje operaci na jeho dobytí.

Rutba - Dvacetitisícové město blízko hranic Jordánska a Saúdské Arábie dobyly irácké jednotky letos v březnu. Islámský stát měl v Rutbě jen stovky bojovníků, kteří město ležící na dálnici Bagdád – Ammán nedokázali udržet.

 

Právě se děje

Další zprávy