Islámský stát (IS)

Při dalším bombovém útoku v Kábulu zemřelo osm lidí, přihlásili se k němu teroristé z IS

Nejméně osm lidí zemřelo a 22 dalších utrpělo zranění při bombovém útoku v západní části afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické zdroje. K atentátu, který mířil na čtvrť obývanou menšinovými šíity, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Většina Afghánců patří k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

V pátek při pumovém atentátu v šíitské čtvrti na západě Kábulu zahynulo osm lidí a 18 utrpělo zranění. Útočníci nálož odpálili také na rušné obchodní ulici, poblíž mešity. K činu se rovněž přihlásila sunnitská teroristická organizace Islámský stát.

Zdroj: ČTK

Spojené státy zabily pomocí dronu vůdce Islámského státu v Sýrii

Spojené státy pomocí dronu zabily lídra teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii. S odkazem na oznámení Pentagonu o tom informuje agentura AP. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) oznámilo, že Máhir Aghál byl v úterý zabit a nejmenovaný vysoce postavený člen IS byl vážně zraněn. Podle Pentagonu nejsou žádné civilní oběti. Agentura AP píše, že toto tvrzení nemohla nezávisle ověřit. Útok byl proveden v severozápadní Sýrii nedaleko hranice s Tureckem. Agentura Reuters píše, že zabitý muž patřil k pěti nejvýše postaveným představitelům IS.

Úder na Aghála byl proveden poté, co se letos v únoru šéf IS Ibráhím Hášimí Kurajší odpálil spolu s dalšími členy své rodiny při razii amerických speciálních sil. Kurajší vedl IS od roku 2019, kdy se zabil při podobné americké operaci jeho předchůdce abú Bakr Bagdádí.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad údajným bojovníkem Islámského státu, důvody nejsou známé

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Iráčanem, který podle obžaloby odjel z Česka bojovat za Islámský stát. Důvody zásahu zatím nejsou známé. Česká justice původně uznala Vátika Muhammada Júsifa Sammarraího jako uprchlého vinným z teroristického útoku a z účasti na teroristické skupině, uložila mu 15 let vězení. Městský soud bude podle databáze InfoSoud v kauze znovu jednat 13. července. 

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček ve středu uvedl, že soud zatím nebude rozhodnutí komentovat a odůvodnění nezpřístupní, teprve nedávno se totiž začalo doručovat účastníkům řízení. Potvrdil však, že dovolání podával obviněný, tedy Sammarraí, nikoliv žalobci. Z toho lze odvodit, že nejvyšší instance dala za pravdu některému z argumentů obhajoby.

Zdroj: ČTK

Někdejší britský občan a člen IS dostal v USA doživotní trest za terorismus

Bývalý britský občan Alexanda Kotey ze skupiny přezdívané The Beatles dostal u soudu ve Spojených státech doživotní trest za činnost v teroristické organizaci Islámský stát. Loni v září se osmatřicetiletý Kotey přiznal k osmi trestným činům včetně únosů a stínání hlav rukojmích v Sýrii, informoval zpravodajský web stanice BBC.

Soudce Thomas Selby Ellis popsal Koteyho jednání jako "ohavné, násilné a nelidské". O jeho obětech soudce hovořil jako o "vojácích dobra".

"Země oslavují hrdiny a my bychom měli oslavovat tyto osoby, které prokázaly odvahu, cílevědomost a soucit za těch nejtěžších okolností," řekl na adresu obětí soudce Ellis.

Odsouzený podle BBC po vynesení výše trestu neprojevil žádné emoce.

Čtyřčlenná skupina radikálních příslušníků IS, jejíž byl Alexanda Kotey součástí, stojí za vraždami západních novinářů včetně Američanů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárních pracovníků Kayly Muellerové a Petera Kassiga a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Kvůli britským přízvukům se skupině radikálů přezdívalo podle slavné britské kapely The Beatles.

Zdroj: ČTK

V Izraeli pohřbili policisty zabité při nedělním teroristickém útoku. Pohřbů se zúčastnily stovky lidí

V Izraeli se dnes uskutečnily pohřby dvou policistů zabitých při nedělním útoku ve městě Hadera na severu země. Posledního rozloučení se zúčastnily stovky lidí, uvedla agentura AFP. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Oba útočníky bezpečnostní síly zabily.

Na vojenském hřbitově nedaleko Tel Avivu se stovky lidí přišly rozloučit s devatenáctiletou policistkou Širel Abukaretovou. Obřadu se zúčastnil i francouzský velvyslanec, jelikož policistka pocházela z Marseille. Zhruba pět set lidí se zúčastnilo pohřbu stejně starého policisty Jazana Falláha v drúzské vesnici na severu Galileje.

Policie oba útočníky krátce po činu zabila. Podle ní se jednalo o dva arabské Izraelce, příznivce organizace Islámský stát. Policie zadržela dalších pět lidí, které podezřívá, že se podíleli na atentátu.

"Druhý útok příznivců IS na území Izraele nutí naše bezpečnostní síly, aby se rychle adaptovaly na novou hrozbu," uvedl dnes izraelský premiér Naftali Bennett.

Zdroj: ČTK

Teroristická organizace IS potvrdila úmrtí svého lídra Kurajšího. Odpálil se po útoku amerických jednotek

Teroristická skupina Islámský stát (IS) dnes potvrdila úmrtí svého lídra abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího, o kterém letos na začátku února informoval americký prezident Joe Biden. Napsala o tom agentura AFP s odvoláním na zvukovou nahrávku zveřejněnou IS.

Skupina zároveň oznámila jméno nástupce zabitého vůdce, v čele IS nově stane abú Hasan Hášimí Kurajší. Podle mluvčího IS si jej jako následníka vybral předchozí vůdce skupiny. Agentura AP v této souvislosti píše, že jde o pseudonym a muži zřejmě nebyli příbuzní. Jméno Kurajší je totiž odvozeno od kmene Kurajšovců, ke kterému patřil muslimský prorok Mohamed. IS tvrdí, že jeho lídři jsou potomky téhož kmene, jméno Kurajší používají jako pseudonym.

Předchozí vůdce IS zahynul při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii v noci ze 2. na 3. února. Akce se uskutečnila na přímý rozkaz Bidena, podle kterého Kurajší odpálil během operace bombu, čímž zabil sebe a členy své rodiny.

Americká armáda později uvedla, že si není jistá tím, zda bombu, která explodovala ve vyšším patře domu, aktivoval sám Kurajší. Jisté ale je, že ji odpálil někdo v domě v patře, kde vůdce IS žil s rodinou. Při operaci podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo 13 lidí. Není jasné, kolik členů Kurajšího rodiny bylo mezi nimi.

Identitu zabitého vůdce IS podle tehdejšího prohlášení Pentagonu potvrdila kontrola otisků prstů a DNA. Pětačtyřicetiletý Kurajší vedl IS od roku 2019, kdy byl zabit při podobné americké operaci jeho předchůdce abú Bakr Bagdádí.

Takzvaný Islámský stát od roku 2014 obsazoval sever Iráku a Sýrie. V Iráku byl definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii utrpěl konečnou porážku v březnu 2019.

Zdroj: ČTK

Islámský stát zaútočil ve středu Sýrie. O život přišlo 15 syrských vojáků

Při útoku teroristické skupiny Islámský stát (IS) dnes v centrální části Sýrie přišlo o život 15 syrských vojáků a dalších 18 jich bylo zraněno. S odkazem na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom informuje agentura AFP.

Terčem útoku byl vojenský autobus, který projížděl pouštní oblastí nedaleko Palmýry. Počet obětí se podle SOHR může ještě zvýšit, jelikož většina ze zraněných vojáků je ve vážném stavu.

Syrská státní agentura SANA předtím informovala, že při teroristickém útoku bylo zabito 13 syrských vojáků a 18 jich bylo zraněno. IS se k útoku přímo nepřihlásil.

V roce 2014 se teroristům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. V oblasti, kde žilo skoro osm milionů lidí, příslušníci skupiny řezali hlavy, zotročovali ženy, unášeli a páchali mnohá další zvěrstva. V roce 2017 byl IS v Iráku poražen, v sousední Sýrii se tak stalo o dva roky později. V obou zemích ale udržuje menší buňky schopné zorganizovat jednotlivé útoky. Podle loňské zprávy OSN má Islámský stát v těchto zemích stále kolem 10.000 "aktivních bojovníků".

Koncem ledna příslušnici IS zaútočili na Kurdy spravovanou věznici na severovýchodě Sýrie s cílem osvobodit své spolubojovníky. Boje na místě trvaly skoro týden a zemřelo při nich zhruba 370 lidí. Šlo o nejvýznamnější útok IS v zemi od jeho porážky v roce 2019.

Zhruba deset dní poté byl při operaci amerických speciálních jednotek v severozápadní Sýrii zabit lídr IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší. Původní vůdce IS abú Bakr Bagdádí zemřel při americké operaci v Sýrii v říjnu 2019.

Konflikt v Sýrii propukl v roce 2011 po brutálním potlačení protivládních protestů. Válka si od té doby vyžádala životy přibližně půl milionu lidí, způsobila největší vysídlení obyvatelstva od druhé světové války a zničila rozsáhlé části Sýrie.

Zdroj: ČTK

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK

Tálibán zajal v návaznosti na nedělní útok čtyři členy organizace Islámský stát

Síly islamistického hnutí Tálibán zajaly během operace západně od afghánského hlavního města Kábulu čtyři členy buňky teroristické organizace Islámský stát, informoval ve středu podle agentury Reuters mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Operaci v neděli předcházel bombový útok na kábulskou mešitu, k němuž se přihlásil Islámský stát.

Mluvčí Tálibánu upřesnil, že kromě zajatců se hnutí při zátahu zmocnilo množství zbraní a dokumentů. Dříve Tálibán informoval, že po nedělním bombovém útoku následovala na severu Kábulu bitva, při které jeho bojovníci zničili buňku Islámského státu.

Aktivity místní odnože IS, Islámského státu-Chorásán, představují další problémy pro Tálibán, který čelí potenciálně katastrofické ekonomické krizi v zemi. Mudžáhid i další mluvčí Tálibánu se snažili dříve obavy z hrozby ze strany IS rozptýlit a tvrdili, že tato organizace není v zemi zakořeněná. Dnešní oznámení ale dokazuje, že organizace nebyla z Afghánistánu zatím zcela vymýcena, podotkla agentura AP. Islámský stát-Chorásán se mimo jiné přihlásil k sebevražednému srpnovému útoku u kábulského letiště, při němž zemřelo přes sto místních lidí a 13 amerických vojáků.

Zdroj: ČTK

K nedělnímu smrtícímu bombovému útoku u mešity v Kábulu se přihlásila organizace Islámský stát

K nedělnímu bombovému útoku u mešity v afghánském hlavním městě Kábulu, při němž zemřelo nejméně pět civilistů, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Prohlášení deklarující odpovědnost za útok podle Reuters zveřejnila na sociální síti Telegram propagandistická agentura Islámského státu Amak.

Ve druhé největší mešitě v afghánské metropoli, u níž se útok udál, se v době exploze konala modlitba za matku mluvčího islamistického hnutí Tálibán Zabíhulláha Mudžáhida. Ten v neděli uvedl, že výbuch cílil na shromáždění civilistů poblíž vchodu do mešity. Vedle obětí na životech způsobila exploze zranění 11 dalším lidem.

Islámský stát a Tálibán, který převzal v polovině srpna v Afghánistánu moc, jsou dlouholetí rivalové. Od doby, kdy se Tálibán vrátil k moci, se počet útoků IS v Afghánistánu zvýšil. Uskupení si udržuje silnou pozici ve východoafghánské provincii Nangarhár. V září se přihlásilo k několika útokům v provinčním středisku Dželálábádu, jeho akce v Kábulu byly dosud vzácné. Na konci srpna si ale sebevražedný útok IS u kábulského letiště vyžádal životy více než stovky místních lidí a 13 amerických vojáků.

Zdroj: ČTK

Francouzská armáda zabila lídra Islámského státu větší Sahary, oznámil Macron

Francouzská armáda zabila islamistického radikála Adnána abú Valída Sahrávího, který byl lídrem džihádistické skupiny Islámský stát větší Sahary (ISGS). Ve středu to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. "Je to další velký úspěch v našem boji proti teroristickým skupinám v Sahelu," uvedl Macron na Twitteru.

Sahráví byl lídrem IS v Sahelu a jeho skupina v roce 2017 spáchala smrtelný útok na americké vojáky, uvedla Macronova kancelář. Doplnila, že Sahráví v srpnu 2020 osobně nařídil vraždu šesti francouzských charitativních pracovníků a jejich nigerijského řidiče. Podle agentury AP v Mali několik týdnů kolovaly zvěsti o Sahrávího smrti, ale tamní úřady to oficiálně nepotvrdily. Kde byl Sahráví zabit, není v tuto chvíli jasné. Jeho skupině však byla přičítána řada útoků podél hranice mezi Mali a Nigerem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat