Islámský stát (IS)

Turecko zatklo členy Islámského státu, podezírá je z plánování útoku v Istanbulu

Turecká policie zatkla vysoce postaveného člena teroristické organizace Islámský stát (IS), který měl dostávat pokyny ze Sýrie a Iráku a plánovat útok v Istanbulu. Informovala o tom agentura Anadolu s odvoláním na tureckého ministra vnitra. Süleyman Soylu uvedl, že zatčeno bylo v předchozích dnech více členů IS.

Policejní operace se uskutečnila v jihoturecké provincii Adana, která leží nedaleko hranic se Sýrií. Zadrženým je podle Soylua Mahmut Ozden, který byl převezen do Istanbulu k výslechu. K jeho dopadení vedlo zatčení jiného člena IS minulý týden v hotelu v Istanbulu; Ozden s ním měl být v kontaktu. V hotelovém pokoji policisté našli kromě samopalu kalašnikov i materiály, podle nichž teroristé plánovali i únosy tureckých politiků do Sýrie, uvedl Soylu.

Ozden měl dostávat pokyny od lídrů IS v Sýrii a Iráku a organizovat deseti až dvanáctičlenné skupiny pro útoky v Turecku.

Zdroj: ČTK

Šéf rozvědky IS v Afghánistánu a Pákistánu je údajně po smrti

Vysoký představitel teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Afghánistánu a v Pákistánu Asadulláh Orakzáí byl zabit při sobotním útoku bezpečnostních sil ve východoafghánské provincii Nangarhár. Oznámily to místní úřady, podle nichž byl Orakzáí šéfem rozvědky afghánsko-pákistánské pobočky IS.

Afghánské speciální síly připravily Orakzáího o život poblíž města Dželálábád, uvedla v prohlášení afghánská zpravodajská služba NDS. Orakzáí, který byl původem z Pákistánu, se podle afghánských úřadů v minulosti podílel na několika smrtících útocích na vojenské i civilní cíle v Afghánistánu.

Afghánské úřady viní Islámský stát mimo jiné z březnového útoku na modlitebnu sikhů v Kábulu, při němž zemřelo nejméně 25 civilistů.

V dubnu zpravodajská služba NDS oznámila zadržení šéfa afghánsko-pákistánské pobočky Islámského státu Abdulláha Orakzáího, známého jako Aslám Farúkí, a dalších 19 členů IS.

Zdroj: ČTK

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK

Španělská policie zatkla v Barceloně Maročana, který podle ní měl napojení na radikální hnutí Islámský stát (IS) a plánoval teroristický útok

Španělská policie zatkla v Barceloně Maročana, který podle ní měl napojení na radikální hnutí Islámský stát (IS) a plánoval teroristický útok. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní se muž zradikalizoval v posledních měsících, na vyšetřování se podílelo i Maroko a Spojené státy.

Ve Španělsku zatkli bývalého londýnského rapera podezřelého z členství v Islámském státu

Někdejší londýnský raper, který svou hudební kariéru ukončil krátce po extradici svého otce kvůli obvinění z bombových útoků na dvě americké ambasády, byl v noci na pondělí zatčen v jižním Španělsku pro podezření, že se v Sýrii přidal k teroristické organizaci Islámský stát (IS).  

Zdroj: ČTK

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK

Francie znovu vysílá letadlovou loď do bojů proti Islámskému státu

Francie do konce měsíce vyšle do východního Středomoří svou letadlovou loď Charles de Gaulle, která odtud bude několik týdnů podporovat mezinárodní koalici bojující proti teroristické síti Islámský stát (IS).

Při novoročním projevu před vojáky na letecké základně nedaleko Orléans to ve čtvrtek oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Do bojů proti IS bude francouzská letadlová loď nasazena už poněkolikáté.

Šéf Elysejského paláce neuvedl, kdy přesně se obří plavidlo a jeho bojová skupina opět zapojí do příslušné francouzské operace nazvané Chammal. "Letecko-námořní skupina bude operaci Chammal podporovat od ledna do dubna, načež zamíří do Atlantiku a do Severního moře," citovala Macrona agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Pokračovat