Islámský stát (IS)

Nejméně devět lidí včetně tří civilistů zemřelo při teroristickém útoku v Iráku

Životy devíti lidí včetně civilistů si v sobotu vyžádal výbuch nálože na severu Iráku následovaný přestřelkou mezi útočníky a bezpečnostními složkami. Tamní úřady z útoku viní teroristickou organizaci Islámský stát (IS), uvedla agentura AFP.

Nálož nastražená u silnice vybuchla, když kolem ní projelo auto s civilisty. Když jim na pomoc přispěchali policisté a příslušníci šíitských milic Hašd Šaabí, kteří jsou spojenci irácké armády, útočníci zahájili střelbu. "Při útoku IS zemřeli čtyři členové Hašd Šaabí, dva policisté a tři civilisti," uvedl starosta města, u kterého nálož vybuchla a které leží zhruba 200 kilometrů severně od Bagdádu.

Lidé z IS se k útoku oficiálně nepřihlásili, zodpovědnost za něj ale této organizaci připsali jak starosta, tak policejní zdroje AFP.

Zdroj: ČTK

Ambasáda Saúdské Arábie v Haagu se stala terčem střelby

Terčem střelby se ve čtvrtek brzy ráno stála ambasáda Saúdské Arábie v nizozemském Haagu. Nikdo nebyl zraněn. Nizozemská policie již zadržela podezřelého, jeho motiv je zatím nejasný, informovala agentura Reuters.

Výstřely u ambasády padly před 06:00 SEČ. Vzápětí byla podle policejního mluvčího Stevena van Santena přivolána policie, která před budovou našla nábojnice. Místní média zveřejnila snímky prostřílených oken a uvedla, že na budovu kdosi vypálil asi 20 střel. Vpodvečer policisté oznámili, že v souvislosti se střelbou zadrželi 40letého muže ve městě Zoetermeer, které leží nedaleko Haagu. Bližší informace o podezřelém ale nesdělili. Policie dál hledá i případné svědky incidentu.

Incident se odehrál den poté, co se terčem bombového útoku v saúdskoarabské Džiddě stali účastníci pietní akce k uctění památky obětí první světové války. Zraněni byli čtyři lidé.

K útoku v Džiddě se přihlásil Islámský stát. V prohlášení zveřejněném prostřednictvím komunikační služby Telegram skupina uvedla, že jejím "vojákům" se podařilo na hřbitově skrýt bombu, která vybuchla, když se tam sešlo několik zástupců zemí "vedoucích křižáckou válku". Pietní akci uspořádala Francie a zúčastnilo se jí několik diplomatických delegací, česká však mezi nimi nebyla. 

Zdroj: ČTK

K pondělnímu teroristickému útoku ve Vídni se přihlásila teroristická organizace Islámský stát

K pondělnímu teroristickému útoku ve Vídni se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Atentát provedl střelnými zbraněmi a nožem "voják chalífátu", který v rakouském hlavním městě zabil nebo zranil kolem 30 lidí včetně policistů, uvedl dnes IS na své propagandistické platformě Nashir News.

Střelec v pondělí večer v centru Vídně zabil čtyři lidi a dalších nejméně 22 zranil. Po několika minutách ho zabila policie.

IS dnes své prohlášení, které se objevilo i na komunikační službě Telegram, podle agentury Reuters nepodložil důkazem. V textu k fotografii se zarostlým ozbrojeným mužem IS hovoří o "útoku střelnými zbraněmi, který včera (v pondělí) provedl bojovník Islámského státu ve městě Vídni," cituje agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Útok na kábulskou univerzitu si vyžádal 35 obětí, přihlásil se k němu Islámský stát

Počet obětí pondělního útoku na univerzitu v afghánské metropoli Kábulu vzrostl na nejméně 35. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na afghánské vládní zdroje. Zraněno bylo kolem 50 osob. Dosavadní bilance hovořila o 22 mrtvých a 22 zraněných. K útoku se již v pondělí přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Podle svědků po sérii explozí vtrhla v pondělí do komplexu univerzity skupina útočníků a zahájila palbu do studentů a profesorů. Ozbrojenci se zaměřili na část areálu, kde jsou fakulty práva a žurnalistiky. Na místo následně dorazili příslušníci afghánských bezpečnostních složek, kteří s útočníky svedli několikahodinovou bitvu a nakonec je všechny zlikvidovali.

Islámský stát se k útoku přihlásil prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. Tvrdil přitom, že se útočníkům podařilo "usmrtit nebo zranit 88 afghánských soudců, vyšetřovatelů a členů bezpečnostních složek", kteří na univerzitě právě dokončili vzdělávací program.

Zdroj: ČTK

Muž, který vyhrožoval odpálením ostravského obchodního centra, se mstil ostraze

Muž, který se vydával za příslušníka Islámského státu a vyhrožoval odpálením náloží v několika ostravských obchodních centrech, se v pondělí před senátem ostravského krajského soudu přiznal. Požádal i o uzavření dohody se státním zástupcem o vině a trestu, což i po zahájení hlavního líčení umožňuje novela trestního zákoníku a trestního řádu. Jednapadesátiletý Roman Mariančík, který pochází ze Slovenska, ale žije v Ostravě, čelí obžalobě z vyhrožování teroristickým trestným činem.

Obžalovaný u soudu uvedl, že letos v dubnu vyhrožoval odpálením náloží, protože se dostal kvůli údajné krádeži do konfliktu s ostrahou jednoho obchodního řetězce. "Cítím se v plném rozsahu vinen, netušil jsem, že je tak vysoká trestní sazba," uvedl u soudu Mariančík a zároveň požádal soud o uložení protialkoholní léčby a trestu ve výši od tří do pěti let. Podle zákona mu hrozí až dvanáctiletý pobyt ve vězení.

Státní zástupce Alexandr Dadal uzavření dohody nevyloučil. S obžalovaným a jeho advokátem bude jednat ještě dnes. Pokud se dohodnou a soud dohodu přijme, je toto rozhodnutí konečné a nevratné. Soud pak už nemusí provádět související dokazování. Umožňuje to novela trestního řádu platná od 1. října.

Zdroj: ČTK

Turecko zatklo členy Islámského státu, podezírá je z plánování útoku v Istanbulu

Turecká policie zatkla vysoce postaveného člena teroristické organizace Islámský stát (IS), který měl dostávat pokyny ze Sýrie a Iráku a plánovat útok v Istanbulu. Informovala o tom agentura Anadolu s odvoláním na tureckého ministra vnitra. Süleyman Soylu uvedl, že zatčeno bylo v předchozích dnech více členů IS.

Policejní operace se uskutečnila v jihoturecké provincii Adana, která leží nedaleko hranic se Sýrií. Zadrženým je podle Soylua Mahmut Ozden, který byl převezen do Istanbulu k výslechu. K jeho dopadení vedlo zatčení jiného člena IS minulý týden v hotelu v Istanbulu; Ozden s ním měl být v kontaktu. V hotelovém pokoji policisté našli kromě samopalu kalašnikov i materiály, podle nichž teroristé plánovali i únosy tureckých politiků do Sýrie, uvedl Soylu.

Ozden měl dostávat pokyny od lídrů IS v Sýrii a Iráku a organizovat deseti až dvanáctičlenné skupiny pro útoky v Turecku.

Zdroj: ČTK

Šéf rozvědky IS v Afghánistánu a Pákistánu je údajně po smrti

Vysoký představitel teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Afghánistánu a v Pákistánu Asadulláh Orakzáí byl zabit při sobotním útoku bezpečnostních sil ve východoafghánské provincii Nangarhár. Oznámily to místní úřady, podle nichž byl Orakzáí šéfem rozvědky afghánsko-pákistánské pobočky IS.

Afghánské speciální síly připravily Orakzáího o život poblíž města Dželálábád, uvedla v prohlášení afghánská zpravodajská služba NDS. Orakzáí, který byl původem z Pákistánu, se podle afghánských úřadů v minulosti podílel na několika smrtících útocích na vojenské i civilní cíle v Afghánistánu.

Afghánské úřady viní Islámský stát mimo jiné z březnového útoku na modlitebnu sikhů v Kábulu, při němž zemřelo nejméně 25 civilistů.

V dubnu zpravodajská služba NDS oznámila zadržení šéfa afghánsko-pákistánské pobočky Islámského státu Abdulláha Orakzáího, známého jako Aslám Farúkí, a dalších 19 členů IS.

Zdroj: ČTK

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK

Španělská policie zatkla v Barceloně Maročana, který podle ní měl napojení na radikální hnutí Islámský stát (IS) a plánoval teroristický útok

Španělská policie zatkla v Barceloně Maročana, který podle ní měl napojení na radikální hnutí Islámský stát (IS) a plánoval teroristický útok. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní se muž zradikalizoval v posledních měsících, na vyšetřování se podílelo i Maroko a Spojené státy.

Pokračovat