bomba

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK

Mladík připravoval bombové útoky na velvyslanectví v Praze, soud mu uložil léčbu a podmínku

Olomoucký vrchní soud potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní. Rozhodl tak poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání. Mladík byl souzen za přípravu teroristického útoku. Muž je již plnoletý, v době činu mu bylo 17 let, souzen tak byl jako mladistvý, kde mu hrozil maximálně pětiletý trest vězení.

Mladíkovi bylo uloženo trestní opatření v podobě 30 měsíců vězení podmíněně odložených na tři roky. Vrchní soud se s uloženým trestem ztotožnil, stejně jako s uloženým dohledem probačního úředníka. Do trestu byla promítnuta závažnost jeho jednání, dosavadní bezúhonnost, ale i duševní porucha, která u něj byla zjištěna. Jde o Aspergerův syndrom, který se řadí mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v sociálním chování a komunikaci a zároveň průměrným až nadprůměrným intelektem.

Zdroj: ČTK

Ve vlacích, na nádražích a poště na jihu Moravy mají být bomby. Policie řeší oznámení

Policie v Jihomoravském kraji se zabývá několika oznámeními o uložení bomby na nádražích a ve vlacích a také na poště v Brně v Nádražní ulici. Poštu policie evakuovala. Řekl to mluvčí policie Pavel Šváb. Počet evakuovaných není znám. Na místě jsou z preventivních důvodů i záchranáři. Podle neoficiálních informací se obdobná oznámení o bombách týkají i dalších krajů.

Policisté prohlíželi některé vlaky, nádraží v Brně-Židenicích, prohlédli i brněnské hlavní nádraží. Budova pošty v Nádražní ulici je ohrazena policejními páskami. Na místě jsou i policisté se psy. "Jihomoravští policisté řeší od rána několik anonymních oznámení o uložení bomby ve vlacích, nádražích a poště v Nádražní ulici v Brně. Provádíme standardní opatření a vyšetřování směrem k pachateli," řekl Šváb.

Zdroj: ČTK

Letadlo Ryanair z Katovic do Atén doprovázely stíhačky kvůli bombové hrozbě

Dva řecké stíhací letouny F-16 v neděli doprovázely letadlo společnosti Ryanair mířící z polských Katovic do řeckého hlavního města Atén. Učinily tak z preventivních důvodů poté, co byla nahlášena hrozba bombového útoku na palubě, napsala agentura AFP s odvoláním na zdroj z řeckého ministerstva obrany. Letoun s více než 190 lidmi na palubě odpoledne bezpečně přistál na mezinárodním letišti v Aténách.

Letadlo poté zamířilo do odlehlé části aténského letiště, kde ho začali kontrolovat odborníci na zneškodňování bomb. Původce bombové hrozby zatím není znám, podotkla AFP.

"Všichni lidé jsou v pořádku a v bezpečí," řekla agentuře DPA mluvčí letiště Elena Dimopuluová.

Řecké stíhací letouny doprovázely dopravní letoun od chvíle, kdy vstoupil do řeckého vzdušného prostoru. Před tím ho podle AFP doprovázely stíhačky maďarského letectva.

Zdroj: ČTK

Policisté dopadli muže z Přerova, který vyhrožoval umístěním bomby v bankách

Přerovští policisté dopadli dvaačtyřicetiletého muže, který v polovině srpna anonymně vyhrožoval umístěním bomby v bankách ČSOB. Vzhledem k tomu, že lokalitu neupřesnil, policisté kvůli tomu museli udělat různá opatření na všech pobočkách banky v Česku. Výbušný systém ale nikde nenalezli. Volajícího se nakonec podařilo vypátrat a k činu se doznal. Motiv muže je neznámý, k bance žádný osobní vztah neměl, uvedl ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Za šíření poplašné zprávy nyní zadrženému hrozí až tříleté vězení.

Výhrůžky zazněly ve středu 17. srpna dopoledne. Anonymní volající na lince 112 oznámil, že na všech bankách ČSOB je bomba. "Na všech pobočkách této banky v Česku se přijala různá opaření podle postupu krajských ředitelství. Například v Přerově se prohledávali prostory banky a zaměstnanci a klienti museli její prostory na čas opustit," uvedl policejní mluvčí.

Stopy po pachateli vedly podle Hejtmana na Přerovsko. Dvaačtyřicetiletého muže z Přerova, který stál za anonymní výhrůžkou, vypátrali policisté tento týden ve středu. "Muž se ke svému činu doznal a vydal mobilní telefon, ze kterého volal," dodal policejní mluvčí. Obviněný je stíhán na svobodě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat