bomba

Bomba nastražená na tržišti v Bagdádu zabila nejméně 18 osob

Nejméně 18 mrtvých a desítky zraněných si v pondělí vyžádal výbuch bomby na tržišti na bagdádském předměstí. S odvoláním na irácké bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale v minulosti se k podobným akcím v této oblasti hlásila teroristická skupina Islámský stát.

Zdroj: ČTK

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK

V Kolumbii bylo zraněno 43 lidí při výbuchu bomby ukryté v automobilu

Při pátečním výbuchu bomby ukryté v automobilu na západě Kolumbie utrpělo podle vládních údajů zranění nejméně 43 lidí. Z nich 11 jsou státní zaměstnanci, oznámil v sobotu ministr obrany Diego Molano. Prvotní údaje hovořily nejméně o 16 zraněných, uvedla agentura DPA. Oblast je jedním z center obchodu s drogami.

Nálož explodovala v pátek nedaleko radnice města Corinto v departementu Cauca. Molano označil incident za "svévolný terorismus proti civilistům" a připsal ho jedné ze skupin, které se odštěpily od levicové gerily FARC. Corinto se podle deníku El Tiempo, který se odvolává na místní úřady, v poslední době stává důležitým bodem na trase pašeráků drog a zbraní.

Zdroj: ČTK

Německá policie ve vlaku u Kolína nad Rýnem zneškodnila bombu

Německá policie v sobotu oznámila, že zneškodnila podezřelé zařízení v regionálním vlaku u Kolína nad Rýnem. Podle místních médií šlo o podomácku vyrobenou bombu, která mohla někoho vážně zranit. Informovala o tom agentura Reuters. "Informace o možném nebezpečí mohou být zveřejněny teprve po zhodnocení expertů z kriminální policie," uvedla německá policie.

Podle německého deníku Bild našel výbušninu na nádraží Deutzerfeld v noci na sobotu zaměstnanec úklidové služby. Podle všeho byla v krabici. Na místo byli okamžitě vysláni policisté, kteří zařízení zrentgenovali a následně na místě odborně zneškodnili. Prohledáno bylo dalších 27 vlaků.

Podle informací Bildu není jasné, zda šlo o zmařený teroristický útok, nebo se někdo snažil někoho vydírat. Zneškodněné zařízení byla podle deníku podomácku vyrobená bomba, která mohla někoho vážně zranit.

Zdroj: ČTK

Za nahlášení bomby na letišti a nádraží si muž odsedí 3 roky ve vězení

Za loňské nepravdivé nahlášení bomby na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží si Libor Tošovský odpyká tři roky vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud, který muži zároveň uložil povinnost podrobit se protialkoholnímu ústavnímu léčení, sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Rozsudek je pravomocný, státní zástupkyně i Tošovský se vzdali práva na podání odvolání.

Muž loni v září poslal policistům ze svého mobilního telefonu SMS zprávu s varováním, že na hlavním nádraží je bomba, požadoval milion eur. Podobného skutku se dopustil i o měsíc později, kdy varoval před bombou na pražském letišti na facebookovém profilu policie. Ani v jednom případě policisté žádné nástražné zařízení nenašli.

Tošovský bude muset uhradit Letišti Praha způsobenou škodu 24 000 korun a další zhruba 3000 korun policii. Státu propadl Tošovského mobilní telefon, který muž použil ke spáchání trestné činnosti.

Zdroj: ČTK

Na berlínském letišti zneškodnili pyrotechnici bombu z druhé světové války

Na mezinárodním berlínském letišti Schönefeld v noci na sobotu experti úspěšně zneškodnili bombu z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policii.

Bomba se našla v pátek kolem poledne během stavebních prací na dráze G, kde dělníci obnovovali asfaltový povrch. Kvůli nálezu bomby byl na necelou hodinu přerušen provoz na letišti. Podle DPA bylo šest příletů odkloněno na druhé berlínské mezinárodní letiště Tegel a šest odletů nabralo zpoždění.

Experti bombu zneškodnili až v noci na dnešek z bezpečnostních důvodů. Na sobotní provoz neměla operace pyrotechniků žádný vliv, sdělil DPA mluvčí letiště Daniel Tolksdorf. "Vše šlo podle plánu. Místo nálezu bylo daleko od terminálu," dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK

V Kolíně nad Rýnem evakuovali tisíce lidí kvůli nálezu nevybuchlé válečné bomby

Jednotka pyrotechniků v pátek v Kolíně nad Rýnem zneškodnila nevybuchlou půltunovou bombu z druhé světové války, kvůli jejímuž nálezu musely být ve čtvrti Sülz evakuovány 4000 lidí. Informovala o tom agentura DPA. Bomba se našla ráno při výkopových pracích a v době, kdy ji pyrotechnici deaktivovali, se dočasně zastavil provoz na místním letišti i na železnici. Vedení města kolem místa nálezu nechalo vytyčit bezpečnostní koridor o poloměru 300 metrů, který poté museli všichni lidé opustit. Evakuace se týkala například dvou školek, gymnázia nebo výškové obytné budovy Uni-Center, kde je téměř tisíc bytů. Nevybuchlé bomby jsou nejen v Německu nalézány i 74 let po skončení druhé světové války.

Zdroj: ČTK
Pokračovat