bomba

Policisté obvinili muže, který hrozil bombou na Hradě, ze šíření poplašné zprávy

Kriminalisté obvinili z šíření poplašné zprávy 37letého muž z Jablonecka, který podle nich v úterý vyhrožoval odpálením bomby v areálu Pražského hradu. V případě odsouzení mu za to hrozí až tři roky vězení. Muž je stíhaný na svobodě, soud žádost o uvalení vazby odmítl. O vznesení obvinění informoval server iROZHLAS.cz.

Muž, který se představil jako "Král světa", hrozil odpálením výbušného zařízení na tísňové lince 158. Ještě téhož dne ho zadrželi policisté. Co muže k jednání vedlo, není jasné. "Motiv neuvedl," řekl mluvčí policie Libereckého kraje Vojtěch Robovský zpravodajskému webu Českého rozhlasu.

Policisté chtěli na muže uvalit vazbu. Obávali se, že by mohl pokračovat v trestné činnosti. "Náš podnět k návrhu na vzetí do vazby byl státním zástupcem akceptován. Soudce ale osobu propustil ze zadržení," uvedl Robovský.

Zdroj: ČTK

V Berlíně likvidují nevybuchlou bombu z války, evakuovali 15 tisíc lidí

Kvůli zneškodnění nevybuchlé letecké bomby z druhé světové války musí své domovy opustit na 15 tisíc obyvatel berlínské čtvrti Gesundbrunnen. Informuje o tom agentura DPA. Nálož se nachází v areálu nemocnice a vyklidit je nutné oblast v půlkilometrovém okruhu.

Do ulic vyrazilo 400 policistů a policistek, kteří obcházejí jednotlivé domy a ujišťují se, že jejich obyvatelé odešli do bezpečí. Až bude oblast zajištěná, bude moci začít zneškodňování bomby. Jak dlouho to potrvá, není jasné. Evakuace se týká i několika zdravotnických zařízení. Úřady vyzvaly obyvatele, aby dnešek strávili u příbuzných nebo přátel. Pro ty, kdo takovou možnost nemají, jsou připravená evakuační centra.

Nevybuchlou bombu našli v areálu Židovské nemocnice 19. listopadu.

Zdroj: ČTK

Americký soud obvinil muže, který vyhrožoval odpálením bomby v autě před Kapitolem

Soudce ve Spojených státech v pátek vznesl obvinění z "pokusu použít zbraň hromadného ničení a pokusu o použití výbušného zařízení" proti muži, který ve čtvrtek zaparkoval s dodávkou před budovou knihovny Kongresu a tvrdil, že má auto naložené výbušninami. O obvinění s odvoláním na soudce federálního soudu Ziu Faruquiho informovala agentura Reuters. Pokud by byl usvědčen, hrozí muži až doživotní trest, píše AP.

Soudce nařídil, aby se Floyd Ray Roseberry podrobil psychologickému vyšetření poté, co mu obviněný řekl, že nerozumí řízení které je proti němu vedeno, protože nemohl užívat své léky na krevní tlak nebo "na hlavu". "Moje paměť není tak dobrá, pane," prohlásil Roseberry při slyšení a tvrdil, že o jeho léčbě rozhoduje jeho žena a on ani nezná názvy léků, které užívá.

Roseberry ve čtvrtek zaparkoval dodávku poblíž vládních budov a vyhrožoval, že odpálí bombu. Celou dobu streamoval na Facebooku video a mimo jiné prohlásil, že "Revoluce začala" nebo že je "připraven zemřít za správnou věc". Facebook jeho účet zablokoval. Úřady preventivně evakuovaly budovy nejvyššího soudu, kongresové knihovny, jeden kancelářský objekt a řadu přilehlých podniků. Vyjednávání s policií trvalo pět hodin, muž nakonec z dodávky sám vystoupil a policii se vzdal.

Policie později uvedla, že na místě nenašla bombu, ale zajistila materiál, ze kterého by mohla být bomba vyrobena, uvedla AP. Plechovku, o které Roseberry tvrdil, že je na ní detonátor, teď zkoumá Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Roseberry soudci tvrdil, že "týden, který už tady jsem, mi odpírali léky", později se opravil, že to byly dva dny. Agentura AP ovšem upřesňuje, že muž byl ve vazbě jen 24 hodin. Slyšení bude pokračovat ve středu.

Zdroj: ČTK

Policie evakuovala budovu amerického Kapitolu kvůli bombové hrozbě, útočníka zadržela

Americká policie ve čtvrtek po asi pětihodinovém vyjednávání zatkla muže, který zaparkoval s dodávkou před budovou knihovny Kongresu a tvrdil, že má auto naložené výbušninami. Úřady preventivně evakuovaly budovy nejvyššího soudu, kongresové knihovny, jeden kancelářský objekt a řadu přilehlých podniků. Kongres tento týden nezasedá, v budově však byli zaměstnanci.

Podle agentury AP je podezřelým 49letý Floyd Ray Roseberry ze Severní Karolíny. Během incidentu seděl za volantem své černé dodávky a psal na papír vzkazy, které ukazoval policistům přes okno.

Vyjednavači se po celou dobu incidentu snažili zjistit, zda má podezřelý v dodávce skutečně funkční bombu. Policie zatím nezveřejnila žádné podrobnosti o možném motivu činu nebo případných požadavcích, které muž vznášel.

Zatímco podezřelý vyjednával s policií, vysílal živě z dodávky video na sociální síti Facebook, na němž byl vidět vnitřek dodávky naložené mincemi a krabicemi. Roseberry na něm hrozil výbuchem, vznášel protivládní výhrůžky a hovořil o tom, co je podle něj v dnešních USA špatně. Kritizoval například postup Spojených států v Afghánistánu, stav zdravotní péče v USA či americkou armádu.

Identitu podezřelého potvrdila médiím jeho bývalá manželka, která však údajně neví o tom, že by Roseberry kdy vlastnil výbušniny. Byl však podle ní vášnivým sběratelem zbraní.

Zdroj: ČTK

Bomba nastražená na tržišti v Bagdádu zabila nejméně 18 osob

Nejméně 18 mrtvých a desítky zraněných si v pondělí vyžádal výbuch bomby na tržišti na bagdádském předměstí. S odvoláním na irácké bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale v minulosti se k podobným akcím v této oblasti hlásila teroristická skupina Islámský stát.

Zdroj: ČTK

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK

V Kolumbii bylo zraněno 43 lidí při výbuchu bomby ukryté v automobilu

Při pátečním výbuchu bomby ukryté v automobilu na západě Kolumbie utrpělo podle vládních údajů zranění nejméně 43 lidí. Z nich 11 jsou státní zaměstnanci, oznámil v sobotu ministr obrany Diego Molano. Prvotní údaje hovořily nejméně o 16 zraněných, uvedla agentura DPA. Oblast je jedním z center obchodu s drogami.

Nálož explodovala v pátek nedaleko radnice města Corinto v departementu Cauca. Molano označil incident za "svévolný terorismus proti civilistům" a připsal ho jedné ze skupin, které se odštěpily od levicové gerily FARC. Corinto se podle deníku El Tiempo, který se odvolává na místní úřady, v poslední době stává důležitým bodem na trase pašeráků drog a zbraní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat