Foto: Poláci v obřím dole staví podzemní "zeď". Češi se bojí o vodu, Němci zas o domy

Důlní jáma: široko, daleko a hluboko.
Svojí rozlohou skoro třiceti kilometrů čtverečních patří důl k nepřehlédnutelným dominantám regionu. Přiléhá přitom těsně k české hranici u Libereckého kraje.
Češi z příhraničních obcí si stěžují, že jim rozlehlá jáma bere spodní vodu. Pokud vyjdou plány těžařů, dostane se až do hloubky 330 metrů pod úroveň okolního terénu, a s tím i pod výškovou hladinu moře.
Hnědé uhlí se tu těží od války. Konec dolování měl původně nastat už letos v dubnu. Polská vláda ale těžbu prodloužila do roku 2044.
Češi i Němci si stěžují, že rozhodnutí o prodloužení těžby padlo bez ohledů na jejich jen pár stovek metrů vzdálené území a obyvatele. Česko podalo na Polsko žalobu. Na důl si stěžuje i blízká německá Žitava. Zobrazit 42 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Helena Truchlá Jakub Plíhal, Helena Truchlá
14. 8. 2021 16:48
Polský hnědouhelný důl Turów je rozbuškou na česko-polsko-německé hranici. Varšava pokračuje v těžbě navzdory nařízení Soudního dvoru Evropské unie. Českým obcím vadí prach a hluk, obří jáma jim prý bere vodu. Těžaři tomu chtějí bránit obří podzemní "zdí", jenže její funkčnost je zatím nejasná. Do toho se místní Poláci bojí o práci a německá Žitava o své domy.
 

Právě se děje

Další zprávy