Turów (polský hnědouhelný důl)

Soud EU začne projednávat česko-polský spor o těžbu v dole Turów

Soudní dvůr Evropské unie v úterý začne projednávat česko-polský spor o těžbu v polském hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Soudci v Lucemburku vyslechnou argumenty obou stran, které mají odlišný pohled na to, zda pokračování těžby a rozšiřování dolu porušuje unijní právo. Verdikt lze očekávat v první polovině příštího roku. Vyloučeno přitom není ani stažení české žaloby, pokud vlády obou zemí dospějí k dohodě o vyrovnání.

Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že letos schválilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava naproti tomu mimo jiné tvrdí, že důl zajišťuje práci pro tisíce lidí, jejichž životní situace by se jeho zavřením zásadně zhoršila.

Zdroj: ČTK

Jednání o Turówě nepřineslo výsledek, Poláci ale přišli s novým nárhem

První jednání o dolu Turów po českých parlamentních volbách neskončilo uzavřením dohody. Poláci ale předložili nový návrh, uvedl polský list Rzeczpospolita. Dodal, že stanovisko české strany k polskému návrhu na ukončení sporu by mělo být oznámeno v pondělí. Polský návrh se podle deníku týká dosavadního kamene úrazu mezi Varšavou a Prahou, tedy doby platnosti a možnosti vypovězení smlouvy. Detaily ale neuvedl.

"Nabídka, jakou jsme předložili české straně, představuje nejlepší důkaz dobré vůle polské strany. Chrání a zabezpečuje stávající a příští zájmy obyvatel polských a českých pohraničních regionů, včetně Libereckého kraje," řekla polskému rozhlasu nová polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová během své první návštěvy v Praze. Ujistila také, že Polsko je připraveno přispět do příslušného fondu.

"Ještě před rozhovory v Praze polská delegace zdůrazňovala, že stačí jen málo, aby se dohodu podařilo uzavřít. Ale dnes se to nepovedlo," konstatoval list.

Připomněl, že Česko v únoru zažalovalo Polsko u Soudního dvora Evropské unie kvůli prodloužení těžby v dolu Turów, přibližujícího se k české hranici, kde podle Čechů ohrožuje zásobování okolních obcí vodou. V reakci na českou žalobu unijní soud v květnu nařídil okamžitě zastavit těžbu uhlí v dolu. Polská vláda odmítla těžbu přerušit, ale začala jednat s českou stranou. Rozhovory na konci září skončily fiaskem a nedospěly k dohodě kvůli neshodám, jak dlouho má dohoda platit a zda ji bude možné vypovědět, připomněla Rzeczpospolita.

Zdroj: ČTK

Podle polské ministryně by k dosažení dohody o Turówu mohla stačit jedna schůzka

Nová polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová uvedla, že by k dosažení dohody s Českem o dole Turów mohlo stačit jedno jednání. Polské stanici Polsat News řekla, že k uzavření dohody zbývá dojednat jen několik málo věcí. Jednání mezi Polskem a Českou republikou budou pokračovat v pátek v Praze.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý řekl, že se jednání zaměří na výpovědní lhůtu dohody. Na ní doteď nepanovala mezi Prahou a Varšavou shoda. Dodal také, že neví, s jakými požadavky do Prahy nová polská ministryně přijede.

Rozhovory mezi Polskem a Českou republikou o polském hnědouhelném dole Turów, který se nachází nedaleko českých hranic, začaly v červnu, na začátku října ale byly v souvislosti s parlamentními volbami v ČR přerušeny. Dohoda by měla vést ke stažení žaloby, kterou ČR na Polsko kvůli dolu Turów a jeho rozšíření podala k Soudnímu dvoru EU.

Zdroj: ČTK

V pátek bude pokračovat jednání ohledně polského dolu Turów, podle Babiše se na tom dohodl ministr Brabec s polskou ministryní životního prostředí

Zdroj: ČTK

Evropská komise včas vyzve Polsko k zaplacení sankcí kvůli dolu Turów, uvedl mluvčí

Evropská komise "včas" vyzve Polsko k zaplacení sankcí uložených Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów, uvedl mluvčí komise. Soud už dříve nařídil Polsku, aby zastavilo činnost dolu na hranicích s Českou republikou.

Když Varšava toto rozhodnutí ignorovala, rozhodl 20. září soud pokutě pro Polsko půl milionu eur (asi 12,7 mil. korun) denně, dokud Polsko žádosti nevyhoví.

"V praxi bude komise tuto částku vyžadovat v rámci příslušné procedury. Výzvy k úhradě se posílají v jistých intervalech. Nevím přesně, kdy tuto výzvu pošleme do Polska ale bude to včas. Zatím budeme sledovat, zda v Polsku respektují rozhodnutí soudu," uvedl na tiskové konferenci mluvčí Evropské komise.

Zdroj: ČTK

Starostové z českého a polského pohraničí vyzvali k obnovení jednání o Turówu

K návratu k jednacímu stolu vyzvali v úterý ministry a premiéry Česka a Polska liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) a starostové obcí z obou stran česko-polské hranice v souvislosti s ukončením jednání o smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce. Jednání v noci na pátek 1. října přerušil podle českých představitelů odlišný názor obou stran na dobu trvání dohody. Informoval o tom mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

"Je to pro nás, kteří žijeme na společné hranici, veliké zklamání. Naše země spolu sousedí a musí být schopny se spolu domluvit," řekl Půta ve vystoupení zveřejněném na twitteru. K jeho výzvě se připojili nejen starostové na české straně hranice, ale i jejich partneři v Polsku. "Je snadné budovat zdi, rozhodně náročnější je budovat most a mostem je společná dohoda," doplnil přednosta okresu Zhořelec Artur Bielinski a stejně jako liberecký hejtman vyzval k obnovení jednání.

Podle Půty jednání ztroskotala na jednom sporném bodě - na délce trvání bilaterální smlouvy, po kterou ji nebude možné ani jednou stranou vypovědět. "Logický požadavek Česka je, aby smlouva po celou dobu těžby zajistila dodržení všech technických podmínek, které jsou v ní obsaženy," řekl liberecký hejtman.

Věří, že jednání expertních skupin, ministrů životního prostředí a obou premiérů bude obnoveno v co nejkratší době. "Pouze oboustranně naplňovaná dohoda, která bude přijatelná pro Česko i Polsko, dokáže situaci dlouhodobě vyřešit," dodal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat