Do Bahrajnu vjeli saúdští vojáci. Na pomoc králi

Martin Novák Petr Jemelka Martin Novák, Petr Jemelka
14. 3. 2011 15:12
Šíitská opozice hovoří o vyhlášení války
Demonstranti a policisté na Bahrajnu. Dnes tam vstoupili na žádost vlády saúdští vojáci.
Demonstranti a policisté na Bahrajnu. Dnes tam vstoupili na žádost vlády saúdští vojáci. | Foto: Aktuálně.cz

Manáma (Bahrajn) - Země sdružené v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) vyslyšely žádost krále Hamada bin Ísy Chalífy a vyslaly do Bahrajnu vojenské jednotky.

Vojáci Saudské Arábie, Kuvajtu, Ománu a Spojených arabských emirátů mají v Bahrjanu, kterým zmítají protivládní demonstrace, zajistit stabilitu a potlačit protivládní nepokoje.

Opoziční vůdci ale vojenskou intervenci označili za okupaci a vyhlášení války.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že v intervenční jednotce GCC budou hlavně Saúdové. Podle agentury AFP vyslali Saudové do země tisíc vojáků. Přes hráz, která spojuje Bahrajn s východním pobřežím Saúdské Arábie, míří i obrněné vozy.

"Připomíná mi to trochu srpen 1968 u nás," řekl Aktuálně.cz jeden z Čechů, pracujících na Bahrajnu. Z bezpečnostních důvodů si přál zůstat v anonymitě.

Zátarasy v metropoli Manámě.
Zátarasy v metropoli Manámě. | Foto: Aktuálně.cz

"Vůči Saúdům existují na Bahrajnu silné antipatie a teď se to zřejmě ještě víc prohloubí," uvedl k dnešnímu kroku. Podle něj se vláda a opozice bohužel nedokázaly dohodnout na kompromisu a toto je výsledek.

Nepokoje se do Bahrajnu přenesly z Tuniska a Egypta. Většinoví šíité protestují proti nadvládě sunitské elity od 14. února a už několik dní demonstranti blokují finanční čtvrť Manámy.

V Bahrajnu tvoří téměř 70 procent obyvatel šíité, ale mocenské elity se rekrutují ze sunnitů. Také v policii a armádě převládají ve velitelských funkcích šíité. Ti také krále obviňují z toho, že záměrně dává občanství sunnitským muslimům z jiných arabských zemí, aby šíitskou převahu snížil.

Foto: Aktuálně.cz

Opoziční zástupci se údajně sešli s korunním princem a jednali s ním o možnosti zahájit celonárodní dialog. I v neděli nicméně příznivci opozice blokovali finanční čtvrť metropole.

Policie sice demonstranty rozehnala slzným plynem, ale už večer začali Bahrajnci znovu blokovat ulice vedoucí k této klíčové čtvrti Manámy. Bahrajnská opozice žádá ustavení konstituční monarchie, její radikální část pak rezignaci krále Hamáda bin Ísy Chalífy nebo dokonce vyhlášení republiky.

Napětí na Bahrajnu se projevuje i v drobných incidentech. Například hádka dvou dívek ve škole - sunnitky a šíitky - přerostla v krvavý konflikt, do kterého se zapojili dospělí s noži a holemi.

 

 

,

 

Právě se děje

Další zprávy