Král Bahrajnu znovu ustoupil, propustil politické vězně

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 2. 2011 12:33
Dalším požadavkem opozice je přijetí principů konstituční monarchie
Opozice si zřídila hlavní štáb na Perlovém náměstí
Opozice si zřídila hlavní štáb na Perlovém náměstí | Foto: Reuters

Manáma - Poté, co princ šajch Salmán bin Hamad al-Chalífa odvolal z Perlového náměstí policii, učinila královská rodina další ústupek.

Král Bahrajnu Hamad bin Ísá Chalífa splnil požadavek opozice a přikázal propustit část zadržovaných politických vězňů.

Podle agentury Reuters někteří vězni opustili nápravná zařízení už v noci na dnešek a během rána. Mezi propuštěnými je i 23 z 25 šíítských disidentů, kteří od minulého roku čelí obvinění z rozvracení království.

Vládce tohoto malého souostrovního státu v Perském zálivu se ústupky snaží nespokojené občany odradit od toho, aby se přidali k revolučnímu hnutí valícímu se arabským světem.

Jeden z českých občanů žijících v Bahrajnu a přímý svědek událostí posledních dní Aktuálně.cz  včera sdělil, že opozice na oznámení o propuštění vězňů nijak nereagovala.

Revoluce v arabském světě

  • Vlna protivládních protestů zasáhla za dva měsíce 16 arabských zemí, ve kterých zahynulo podle odhadů přes 730 lidí Protesty začaly v Tunisku loni 17. prosince, kde se kvůli špatným životním podmínkám upálil šestadvacetiletý mladík Muhammad Buazízí.
  • Demonstranti protestují především proti špatným životním podmínkám, vysoké nezaměstnanosti, korupci politiků, omezování lidských práv či za informační svobodu. 
  • Dosud vlna protestů smetla dva prezidenty (v Tunisku a Egyptě), v Jordánsku byla jmenována nová vláda a jemenský prezident oznámil, že již nebude v dalších volbách kandidovat.

"Desítky tisíc opozičních demonstrantů se shromažďují na Perlovém náměstí, na němž si opozice zřídila svůj hlavní štáb. Podle zatím oficiálně nepotvrzených informací mají být propuštěni všichni vězni a to bez dalšího soudního líčení. Navíc by měli během dnešního dne přiletět političtí vězni z Londýna," uvedl pro Aktuálně.cz Čech, jenž si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován.

Dnes už ale situace vypadá o poznání příznivěji. "Je to krok správným směrem," okomentoval poslední královské rozhodnutí vůdce opozice Ibrahim Matár. Na svobodě je podle něj také stovka vězněných, i když za mřížemi jich na svobodu čekají další desítky.

Zajímavostí je, že bylo propuštěno i jedenadvacet kriminálníků.

Ještě není vyhráno

Další požadavkem opozice je, aby královská rodina přijala a respektovala principy konstituční monarchie. Teprve potom budou nespokojení šííté ochotni ustoupit od nátlakových akcí a vrátit se k jednacímu stolu.

"Naším hlavním cílem je politická reforma. Až dosud nic neslíbili. Dokud to neudělají, zbytečně ztrácíme čas," dodává Matár.

V Bahrajnu mají většinu šíité, ale moc drží sunnitská elita, v čele s královskou rodinou, která v Bahrajnu vládne už 200 let. Opoziční vůdci se nechali slyšet, že jsou ochotni vyjednávat pouze v případě, že bude propuštěno pětadvacet šíítských disidentů. Ti od minulého roku čelí obvinění z rozvracení království. 

Nepokoje si už v Bahrajnu vyžádaly sedm mrtvých a stovky zraněných. 

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy