Král Bahrajnu znovu ustoupil, propustil politické vězně

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 2. 2011 12:33
Dalším požadavkem opozice je přijetí principů konstituční monarchie
Opozice si zřídila hlavní štáb na Perlovém náměstí
Opozice si zřídila hlavní štáb na Perlovém náměstí | Foto: Reuters

Manáma - Poté, co princ šajch Salmán bin Hamad al-Chalífa odvolal z Perlového náměstí policii, učinila královská rodina další ústupek.

Král Bahrajnu Hamad bin Ísá Chalífa splnil požadavek opozice a přikázal propustit část zadržovaných politických vězňů.

Podle agentury Reuters někteří vězni opustili nápravná zařízení už v noci na dnešek a během rána. Mezi propuštěnými je i 23 z 25 šíítských disidentů, kteří od minulého roku čelí obvinění z rozvracení království.

Vládce tohoto malého souostrovního státu v Perském zálivu se ústupky snaží nespokojené občany odradit od toho, aby se přidali k revolučnímu hnutí valícímu se arabským světem.

Jeden z českých občanů žijících v Bahrajnu a přímý svědek událostí posledních dní Aktuálně.cz  včera sdělil, že opozice na oznámení o propuštění vězňů nijak nereagovala.

Revoluce v arabském světě

  • Vlna protivládních protestů zasáhla za dva měsíce 16 arabských zemí, ve kterých zahynulo podle odhadů přes 730 lidí Protesty začaly v Tunisku loni 17. prosince, kde se kvůli špatným životním podmínkám upálil šestadvacetiletý mladík Muhammad Buazízí.
  • Demonstranti protestují především proti špatným životním podmínkám, vysoké nezaměstnanosti, korupci politiků, omezování lidských práv či za informační svobodu. 
  • Dosud vlna protestů smetla dva prezidenty (v Tunisku a Egyptě), v Jordánsku byla jmenována nová vláda a jemenský prezident oznámil, že již nebude v dalších volbách kandidovat.

"Desítky tisíc opozičních demonstrantů se shromažďují na Perlovém náměstí, na němž si opozice zřídila svůj hlavní štáb. Podle zatím oficiálně nepotvrzených informací mají být propuštěni všichni vězni a to bez dalšího soudního líčení. Navíc by měli během dnešního dne přiletět političtí vězni z Londýna," uvedl pro Aktuálně.cz Čech, jenž si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován.

Dnes už ale situace vypadá o poznání příznivěji. "Je to krok správným směrem," okomentoval poslední královské rozhodnutí vůdce opozice Ibrahim Matár. Na svobodě je podle něj také stovka vězněných, i když za mřížemi jich na svobodu čekají další desítky.

Zajímavostí je, že bylo propuštěno i jedenadvacet kriminálníků.

Ještě není vyhráno

Další požadavkem opozice je, aby královská rodina přijala a respektovala principy konstituční monarchie. Teprve potom budou nespokojení šííté ochotni ustoupit od nátlakových akcí a vrátit se k jednacímu stolu.

"Naším hlavním cílem je politická reforma. Až dosud nic neslíbili. Dokud to neudělají, zbytečně ztrácíme čas," dodává Matár.

V Bahrajnu mají většinu šíité, ale moc drží sunnitská elita, v čele s královskou rodinou, která v Bahrajnu vládne už 200 let. Opoziční vůdci se nechali slyšet, že jsou ochotni vyjednávat pouze v případě, že bude propuštěno pětadvacet šíítských disidentů. Ti od minulého roku čelí obvinění z rozvracení království. 

Nepokoje si už v Bahrajnu vyžádaly sedm mrtvých a stovky zraněných. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy