Saúdská Arábie zakázala veškeré protivládní demonstrace

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 3. 2011 15:35
Vnitro: "Bezpečnostní síly použijí všechny prostředky, aby zabránily porušování veřejného pořádku"
Foto: Aktuálně.cz

Rijád - Saúdské ministerstvo vnitra v sobotu zakázalo všechny demonstrace a pochody a pohrozilo, že proti narušitelům veřejného pořádku použije všech mocenských prostředků.

Podle agentury Reuters se tak stalo po menších protestech menšinových šíitů ve východní části země bohaté na ropu.

Bezpečnostní síly použijí všechny prostředky, aby zabránily porušování veřejného pořádku, uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení, které odvysílala státní televize.

Menšinoví šíiti při protestech v minulých týdnech hlavně požadovali, aby byli propuštěni lidé, kteří jsou dlouhou dobu vězněni bez soudu.

Šíiti v Saúdské Arábii žijí hlavně na východě země, kde jsou obrovské zásoby ropy. Tato část je také blízko k Bahrajnu, kde tamní většinoví šíitové už týdny demonstrují proti svým sunnitským vládcům. Saúdští šíiti si navíc stěžují, že nemohou získat dobře placená místa ve státní správě, jakož i těžit z nejrůznějších výhod jako ostatní občané.

Saúdskoarabská absolutní monarchie, která nemá žádný volený parlament a která žádné projevy nesouhlasu netoleruje, všechna obvinění nespokojených šíitů odmítá.

Obama a saúdský král Abdalláh
Obama a saúdský král Abdalláh | Foto: Reuters

Král Abdalláh, který se po tříměsíčním zahraničním léčení vrátil do Rijádu, minulý týden oznámil, že občané v podobě různých podpor dostanou od státu celkem 37 miliard dolarů. To vše podle agentury Reuters je motivováno zřejmou snahou uchránit království od protestů lidových mas, jež zachvátily mnohé země arabského světa.

V Ománu rovněž na Arabském poloostrově dnes tamní vládce sultán Kábus bin Saíd bin Tajmúr Saíd oznámil, že po demonstracích proti rozsáhlé korupci v této malé zemi Perského zálivu vyhodil z vlády dva ministry. Přesuny ve vládě byly oznámeny po nepokojích, které v minulých dnech otřásly sultanátem s necelými třemi miliony obyvatel.

Podle agentury AFP ale protesty zatím neohrožují popularitu, jíž se sedmdesátiletý sultán Kábus, který zemi vládne od roku 1970, těší. Je prý stále považován za vládce, který je citlivý k podmínkách, v nichž jeho poddaní žijí. Projevy nespokojenosti v minulosti prakticky neexistovaly. Nyní jim sultán čelí tím, že oznámil vytvoření 50 tisíc nových pracovních příležitostí a zvýšení podpor v nezaměstnanosti.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy