Saúdská Arábie zakázala veškeré protivládní demonstrace

Vnitro: "Bezpečnostní síly použijí všechny prostředky, aby zabránily porušování veřejného pořádku"
Foto: Aktuálně.cz

Rijád - Saúdské ministerstvo vnitra v sobotu zakázalo všechny demonstrace a pochody a pohrozilo, že proti narušitelům veřejného pořádku použije všech mocenských prostředků.

Podle agentury Reuters se tak stalo po menších protestech menšinových šíitů ve východní části země bohaté na ropu.

Bezpečnostní síly použijí všechny prostředky, aby zabránily porušování veřejného pořádku, uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení, které odvysílala státní televize.

Menšinoví šíiti při protestech v minulých týdnech hlavně požadovali, aby byli propuštěni lidé, kteří jsou dlouhou dobu vězněni bez soudu.

Šíiti v Saúdské Arábii žijí hlavně na východě země, kde jsou obrovské zásoby ropy. Tato část je také blízko k Bahrajnu, kde tamní většinoví šíitové už týdny demonstrují proti svým sunnitským vládcům. Saúdští šíiti si navíc stěžují, že nemohou získat dobře placená místa ve státní správě, jakož i těžit z nejrůznějších výhod jako ostatní občané.

Saúdskoarabská absolutní monarchie, která nemá žádný volený parlament a která žádné projevy nesouhlasu netoleruje, všechna obvinění nespokojených šíitů odmítá.

Obama a saúdský král Abdalláh
Obama a saúdský král Abdalláh | Foto: Reuters

Král Abdalláh, který se po tříměsíčním zahraničním léčení vrátil do Rijádu, minulý týden oznámil, že občané v podobě různých podpor dostanou od státu celkem 37 miliard dolarů. To vše podle agentury Reuters je motivováno zřejmou snahou uchránit království od protestů lidových mas, jež zachvátily mnohé země arabského světa.

V Ománu rovněž na Arabském poloostrově dnes tamní vládce sultán Kábus bin Saíd bin Tajmúr Saíd oznámil, že po demonstracích proti rozsáhlé korupci v této malé zemi Perského zálivu vyhodil z vlády dva ministry. Přesuny ve vládě byly oznámeny po nepokojích, které v minulých dnech otřásly sultanátem s necelými třemi miliony obyvatel.

Podle agentury AFP ale protesty zatím neohrožují popularitu, jíž se sedmdesátiletý sultán Kábus, který zemi vládne od roku 1970, těší. Je prý stále považován za vládce, který je citlivý k podmínkách, v nichž jeho poddaní žijí. Projevy nespokojenosti v minulosti prakticky neexistovaly. Nyní jim sultán čelí tím, že oznámil vytvoření 50 tisíc nových pracovních příležitostí a zvýšení podpor v nezaměstnanosti.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy