vojenské cvičení

Americký vojenský konvoj se vrací přes Česko, první vozy překročily hranici u Břeclavi

Do České republiky ve čtvrtek vjela přes hraniční přechod u Břeclavi kolem 19:00 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení na Slovensku na svoji základnu v Německu. Američtí vojáci budou opět nocovat ve stanovém táboře v Rančířově na Jihlavsku. Konvoj na Slovensko projel Českou republikou v únoru.

Čtyři části konvoje vjedou na území republiky přes hraniční přechod Břeclav postupně a budou pokračovat po dálnicích D2 a D1 a silnici I/38 do vojenského areálu Rančířov. V něm stojí už od února stanový tábor, ve kterém si američtí vojáci přes den odpočinou. Další den navečer pak vyrazí na hraniční přechod Rozvadov po silnici I/38 a dálnicích D1, D0 a D5. "Pojedou opět v nočních až brzkých ranních hodinách tak, aby minimálně zasahovali do silničního provozu," uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Přesun by měl skončit v úterý, po českém území americké vojáky doprovodí vojenská i státní policie.

Zdroj: ČTK

Jižní Korea spustila vojenské cvičení na souostroví, které si nárokuje i Japonsko

Jihokorejská armáda dnes zahájila každoroční vojenské cvičení na souostroví, jež si nárokuje také Japonsko. Pro ostrovy v Japonském moři na půl cesty mezi oběma zeměmi má každý z národů své vlastní označení a o jejich vlastnictví se přou již několik desetiletí. Korejci skupinu ostrovů nazývají Tokdo a Japonci Takešima. Vojenské manévry začaly jen pár dní poté, co Jižní Korea vznesla protest proti vyobrazení těchto ostrovů na mapě zveřejněné na stránkách letní olympiády jako součásti pořadatelského Japonska. O vojenském cvičení a sporu o mapu informovala agentura Reuters.

Jihokorejci mají od roku 1954 na neobydlených skaliskách souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže, ostrovy si ale nárokuje i Japonsko. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů. Obě země vedly obdobnou při během zimních olympijských her 2018, které hostila Jižní Korea a ostrovy tehdy prezentovala jako své území.

Zdroj: ČTK
Pokračovat