Nebojíme se. Tchajwanci si na hrozbu z Pekingu zvykli, manévry je nechávají v klidu

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 8. 2022 17:37
Zatímco svět s napětím pozoruje největší čínské vojenské manévry v historii, které prakticky obklíčily Tchaj-wan, obyvatelé ostrova zůstávají klidní. Pod hrozbou útoku Pekingu žijí už desítky let a na podobné ukázky síly svého velkého souseda si už zvykli.
Život na Tchaj-wanu při čínském vojenském cvičení.
Život na Tchaj-wanu při čínském vojenském cvičení. | Foto: Reuters

Čínská armáda zahájila cvičení u ostrova, který považuje za své území a vzbouřeneckou kolonii, poté, co jej minulé úterý navštívila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Reakci místních na manévry ocenil tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu, prohlásil, že lidé projevují "odolnost a sebevědomí". "Z čínského zastrašování nepanikaříme. Tchaj-wan i nadále pokračuje ve svobodném a demokratickém způsobu života," cituje ho německý deník Deutsche Welle

O klidu mluví také Tchajwanci. "Než Čínská lidová osvobozenecká armáda překročí určité hranice, budeme se na většinu jejich vojenských kroků dívat jako na akt zastrašování," popisuje Jeremy Chiang.

Čína pořádá vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu.
Čína pořádá vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu. | Foto: Reuters

Čína v posledních dnech podobně jako mezi lety 1995 a 1996 vypálila několik raket do moře v blízkosti Tchaj-wanu. I v 90. letech v tom hrála roli politika - tchajwanský prezident Lee Teng-hui tehdy odjel přednášet na univerzitu do USA a na ostrově se uskutečnila přímá volba hlavy státu. 

"V reakci na to mnoho mých kamarádů z dětství emigrovalo do zahraničí," vzpomíná na 26 let starý incident historik Albert Wu. "Lidé utíkali jako o život," potvrzuje pro americký deník New York Times 62letá Pao Yu-ling. 

Nyní je situace o poznání klidnější. "Jsem starší a na čínské řinčení zbraněmi jsem si už zvykl. Při návštěvě Pelosiové i na začátku cvičení jsme byli přilepení k Twitteru, bylo těžké nevnímat fotografie z blokády a nepředstavovat si možnou čínskou invazi," popisuje Wu s tím, že když přestane sledovat zprávy, cítí se mnohem líp. Podle něj Tchajwanci dál žijí své životy, nakupují nebo cvičí venku.

Život na Tchaj-wanu při čínském vojenském cvičení.
Život na Tchaj-wanu při čínském vojenském cvičení. | Foto: Reuters

Strach z Číny není pro Tchajwance nic nového

Klid Tchajwanců se tak často setkává s neporozuměním jejich přátel v zahraničí. "Kamarádi v Německu se o mě báli, protože ze zpráv četli, že Čína Tchaj-wan kompletně obklíčila," popisuje Winifred Yu, profesorka němčiny na jedné z místních univerzit. "Když se zeptali, jak to tady vypadá, řekla jsem, že je to v pohodě a že se to nijak neliší od toho, co už jsme zažili," líčí. 

Šestadvacetiletou Jessicu Fang zase naštvalo, když cizinci očekávali, že lidé na ostrově budou v panice nakupovat zásoby a vymýšlet plány na evakuaci. "Jsme klidní, protože jsme čínskou hrozbu přijali, nebo si ji dokonce vzali za svou - jako součást toho být Tchajwanci. Ale neignorujeme ji a nejsme naivní," vysvětluje pro New York Times.

Čína pořádá vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu.
Čína pořádá vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu. | Foto: Eastern Theatre Command/Handout via REUTERS

Někteří se na boje i aktivně připravují

Přestože jsou nyní lidé v klidu, některé Tchajwance znejistila ruská invaze na Ukrajinu. V obavách, že by Čína mohla stejným způsobem zaútočit, se už před časem začali hlásit na kurzy střelby. "Přidává se víc a víc lidí," řekl v červnu Max Chiang ze společnosti Polar Light, která zájemce v bojových schopnostech cvičí. Od začátku invaze stoupl jejich počet až čtyřkrát.

Tchajwanci se trénují v bojových schopnostech, kdyby Čína zaútočila na ostrov.
Tchajwanci se trénují v bojových schopnostech, kdyby Čína zaútočila na ostrov. | Foto: Reuters

Jedním z účastníků kurzu je 34letý turistický průvodce Chang Yu. "Museli jsme se zamyslet, jak se připravit, kdyby se to stejné stalo Tchaj-wanu," uvedl pro agenturu Reuters, proč se i se ženou na školení přihlásili. 

Devětatřicetiletý tatér Su Chun od tréninku čeká, že se naučí používat zbraň a zároveň zjistí, jak zareagovat v jakékoliv situaci. "Většina lidí nechce jít do války, ani já nechci, ale pokud k nešťastné příhodě skutečně dojde, budu mentálně připravený," domnívá se. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Německá vláda chce regulovat ceny plynu, opatření dosáhne 200 miliard eur

Německá vláda podpoří regulaci cen plynu zvláštním stabilizačním fondem až za 200 miliard eur, zruší i nový poplatek za obstarání plynu, řekl Scholz.

V Německu začne od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu, který zdraží odběratelům tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Očekává se ale, že vláda tento poplatek zruší, neboť ho kritizuje nejen opozice, ale i představitelé vládních stran. Není tak vyloučeno, že kancléř dnes oznámí i zrušení poplatku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy