Hnutí ANO poprvé v historii prolomilo své prokletí dlouhodobého neúspěchu v boji o horní komoru. Z 25 kandidátů v prvním kole postoupilo hned 21 do druhého. Minulý víkend se rovnou stali senátory dva nominanti hnutí, v sobotu se k nim přidalo dalších šest. Celkově bude v Senátu sedět 12 zástupců hnutí Andreje Babiše.
Koaliční strany nicméně téměř udržely své pozice a v horní komoře budou i dál dominovat. Poprvé od roku 2014 však uspělo méně než 20 jejich kandidátů. Zástupci vládních stran vyhráli celkem v 15 obvodech. Předseda ODS a premiér Petr Fiala je s výsledkem spokojený. "Ubránili jsme Senát jako pojistku demokracie před levicovými populisty. Poměr patnáct ku devíti ve prospěch vládních stran je solidní výsledek. Koalice v těchto volbách jednoznačně vyhrála nad opozicí," řekl po vyhlášení výsledků.
Celkově ale opozice uspěla. Slavit může na Břeclavsku také Róbert Šlachta, v jehož osobě získala Přísaha vůbec prvního zákonodárce.
V některých obvodech kandidáti ANO ve druhém kole prohráli. Podobně jako Miloslav Janulík prohrál v Břeclavi se Šlachtou, pohořela na Benešovsku bývalá ministryně spravedlnosti a poslankyně hnutí Helena Válková. Zdeněk Hraba s podporou ODS proti ní získal dvojnásobek hlasů.
V Praze 4 drtivě porazil kandidáta ANO Josefa Svobodu současný senátor Jiří Drahoš (STAN). Také v Náchodě neuspěl zástupce ANO Jan Borůvka proti dosluhujícímu královéhradeckému hejtmanovi Martinu Červíčkovi (ODS).
Překvapivá je prohra obhajujícího šéfa senátorského klubu Babišova hnutí a starosty Šumperka Miroslava Adámka. O necelých devět procentních bodů ho pokořil nezávislý univerzitní profesor Stanislav Balík. V Praze 2 zvítězil egyptolog Miroslav Bárta s podporou TOP 09 a STAN, v horní komoře proto končí někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer, kterého podporovali Piráti. Strana si tak po prohraných krajských volbách připisuje další debakl.
Úspěch konzervativců
V senátních volbách se letos dařilo konzervativnějším politikům, naopak někteří liberálové jako například Lukáš Wagenknecht či Hilšer neuspěli. Zdeněk Hraba, který v druhém kole získal nejvíc hlasů, v Senátu zdůrazňoval tradiční hodnoty a vystupoval proti přijetí Istanbulské úmluvy i právům LGBT lidí. V roce 2022 Hraba vystoupil z hnutí STAN, protože se podle něj stalo příliš liberálním. Letos senátorský post obhajoval jako nestraník za ODS.
Na počet hlasů druhý zvolený senátor Martin Červíček zase v minulosti prohlásil, že by si přál, aby ODS tak často neustupovala z pravicově konzervativního přístupu. Třetí nejvyšší počet hlasů obdržela konzervativní místostarostka Prahy 8, občanská demokratka Vladimíra Ludková.
Také senátor a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer, který mandát obhájil v Praze 12 už v prvním kole, byl proti Istanbulské úmluvě. V Sokolově zase získala křeslo současná poslankyně za hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová, která zastává rovněž spíše konzervativnější postoje.