střela

Severní Korea odpálila dvě taktické balistické střely velmi krátkého doletu

Severní Korea uvedla, že její armáda brzy ráno místního času, v neděli večer SEČ, vypálila dvě taktické balistické střely. O střelách předtím informovaly jihokorejské i japonské úřady, napsala agentura Reuters. KLDR už v sobotu testovala mezikontinentální balistickou raketu. Japonsko kvůli tomu požádalo o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, Jižní Korea uvalila sankce vůči čtyřem lidem a pěti subjektům.

Pchjongjang vypálil dvě střely velmi krátkého doletu, mířil na cíle vzdálené 395 kilometrů a 337 kilometrů vzdálené, uvedla severokorejská agentura KCNA. Podle ní jsou střely schopné nést taktické jaderné hlavice, které mohou "ochromit" nepřátelská letiště.

Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že KLDR okolo nedělních 23:00 SEČ vypálilo dvě balistické rakety. Ty podle něj dosáhly výšky zhruba 100 a 50 kilometrů a před dopadem mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu urazily vzdálenost zhruba 350 až 400 kilometrů. Jihokorejská armáda zaznamenala rovněž dvě střely, které podle ní KLDR odpálila z města na západním pobřeží, severně od severokorejské metropole Pchjongjang.

Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že kvůli dnešnímu incidentu požádal Radu bezpečnosti OSN o mimořádné jednání. Schůze byla podle japonských médií stanovena na dnešních 21:00 SEČ.

Zdroj: ČTK

KLDR odpálila další střelu, dopadla do Japonského moře

Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Pchjongjang tak učinil krátce před návštěvou americké viceprezidentky Kamaly Harrisové v Jižní Koreji.

Tento týden Jižní Korea pořádá u svých břehů námořní vojenské cvičení spolu s americkou armádou a ve čtvrtek se viceprezidentka Harrisová chystá do Soulu a do demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou. V úterý se Harrisová v Tokiu účastnila státního pohřbu japonského expremiéra Šinzóa Abeho.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu. Jejich konflikt ukončilo totiž jen příměří, nikoliv mírová smlouva.

Severní Korea provedla test balistické rakety i před několika dny, o víkendu odpálila střelu krátkého doletu rovněž směrem k Japonskému moři. Od začátku roku Severní Korea uskutečnila řadu raketových testů, čímž porušuje rezoluce OSN.

Zdroj: ČTK
Pokračovat