špionáž

Rusko je připraveno spolupracovat s Huawei na síti 5G, řekl ministr zahraničí Lavrov

Rusko je připraveno spolupracovat s čínskou firmou Huawei při budování mobilní sítě páté generace (5G). Podle agentury Interfax to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Huawei už delší dobu čelí obviňování od Spojených států, že krade technologie a provádí špionáž pro vládu v Pekingu, což ale odmítá. Washington čínskou firmu z budování sítí 5G vyloučil a ke stejnému postupu se snaží přimět také své spojence.

Evropská unie zatím se zákazem technologií Huawei v sítích 5G nepřišla. Evropská komise začátkem letošního roku členským zemím pouze doporučila, že by k budování citlivých částí sítí 5G neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko. Rozhodnutí však ponechala na jednotlivých zemích.

Česko chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by mohla začít letos na podzim. Mezi firmami, které by pro ně mohly dodat hardware i software, je také Huawei a další čínská společnost ZTE. Jejich technologie v roce 2018 označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost za bezpečností riziko.

Ruská agentka Butinová se vrátila z USA do Ruska

Ruska Marija Butinová, která byla v USA odsouzená za to, že se jako agentka cizí mocnosti snažila proniknout do vlivné americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA), se v sobotu vrátila do Ruska. V pátek byla propuštěna z věznice ve floridské metropoli Tallahassee.

"Jsem hrozně ráda, že jsem zpátky doma, a děkuji všem, kdo mě podporovali, ruským občanům, kteří pomáhali, psali mi dopisy, obětovali peníze na mou obhajobu. Jsem nesmírně ráda, že vidím svou rodinu," prohlásila po příletu Butinová.

Ruska byla v dubnu v USA odsouzena k 18 měsícům vězení. Moskva obvinění z toho, že pro ni Butinová skrytě pracovala, odmítla. 

Pokračovat