Obviněný soudce nepustil milionáře z vězení, za 34 dní otočil. Dostal 26 pochval, zdůvodnil

Radek Nohl Radek Nohl
24. 3. 2016 15:03
Obvinění soudce Ivana Nováka souvisí s podmíněným propuštěním podnikatele Tomáše Maliny na svobodu. Milionář Malina během svého pobytu za mřížemi získal 26 kázeňských odměn, pětkrát mu umožnili opustit věznici a čtyřikrát byl podnikateli přerušen trest. Novák ve svém usnesení, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici, uvedl, že Malinu pustil na svobodu díky jeho výbornému hodnocení a protože se za něj zaručilo občanské sdružení nohejbalistů TJ Praha – Pankrác. Policie má ale za to, že propuštění provázelo přijetí úplatku.
Podnikatel Tomáš Malina.
Podnikatel Tomáš Malina. | Foto: ČTK

Chomutov - Podnikatele a milionáře Tomáše Malinu pustil chomutovský soudce Ivan Novák na svobodu díky jeho velmi dobrému hodnocení, které ve věznici získal, a protože se za něj zaručilo občanské sdružení TJ Praha – Pankrác. O měsíc dřív však podobnou Malinovu žádost zamítl. Za jeho názorovým obratem je podle policie, která soudce obvinila, korupce.

Malina byl odsouzen k pěti rokům vězení a během svého pobytu za mřížemi získal 26 kázeňských odměn, pětkrát mu umožnili opustit věznici a čtyřikrát byl podnikateli přerušen trest. Chomutovský soud mu poté, co se dostal na svobodu, stanovil čtyřletou zkušební dobu, během níž nesmí porušit zákon.

Soudce Ivan Novák právě kvůli propuštění Maliny byl ale minulý týden obviněn protikorupční policií. Ta ho viní z toho, že zneužil svou pravomoc a zároveň měl přijmout úplatek od advokáta Josefa Douchy, který Malinu zastupuje. Oba vinu odmítají. 

Deník Aktuálně.cz nyní získal dvě usnesení Ivana Nováka, který o podmíněném propuštění Tomáš Maliny rozhodoval. Loni 4. prosince soudce žádost zamítl. Podnikatel během líčení řekl, že má vážné zdravotní problémy. A již před tím, než nastoupil do vězení, byl kvůli tomu v nemocnici. Jenže Malina ani jeho tehdejší obhájce to nijak nedoložili zdravotními zprávami nebo jinými dokumenty.

"Jelikož soud neměl možnost tyto okolnosti na straně odsouzeného objektivně posoudit, byla jeho žádost zamítnuta," napsal v rozhodnutí soudce Novák, proč Malinovu žádost zamítl. Podnikatel si proti rozhodnutí podal stížnost, o které měl rozhodovat Krajský soud v Ústí nad Labem. Za šest dní - 10. prosince - ale odvolání stáhl.

Za Malinu se zaručili nohejbalisté

Malina po prvním rozhodnutí Ivana Nováka změnil svého obhájce, stal se jím Doucha. Už 11. prosince 2015 se ale sešel výbor občanského sdružení TJ Praha - Pankrác a za Malinu se zaručil. "Je to dlouholetý člen našeho družstva," vysvětlil vedoucí oddílu Luboš Albrecht.

Jenže policie má za to, že byl dokument o zasedání výboru antedatován tak, aby vyhověl žádosti o propuštění. Albrecht se k tomu vyjadřovat nechtěl, protože vypovídal na policii.

Podruhé rozhodoval Novák o propuštění Maliny 7. ledna. Policie přitom již monitorovala jeho schůzky s advokátem Douchou, se kterým se několikrát sešel. Odposlouchávala také jejich telefonické rozhovory.

Novák do usnesení popsal, že Malinovo chování za mřížemi bylo velice dobré. "Z hodnocení ředitele věznice Všehrdy vyplývá, že odsouzený byl celkem šestadvacetkrát kázeňsky odměněn, kázeňsky trestán nebyl," napsal soudce Novák. "Opakovaně byl odměněn i nejvyšší formou kázeňské odměny, a to pětkrát povolením opustit věznici a čtyřikrát přerušením trestu," podotkl Novák. Malina podle něj měl také po propuštění z vězení zajištěné zaměstnání a bydlení. Navíc splácel i škodu, kterou způsobil.

Soudce Novák: Podnikatel se trestu nevyhýbal

Podnikatel Tomáš Malina soudu také 7. ledna doložil svou zdravotní dokumentaci. "Jeho zdravotní stav nepochybně byl a je závažný," konstatuje soudce Novák. Malina s nástupem do vězení vyčkával, což by mu mohlo uškodit při jeho podmíněném propuštění.

Městský soud žádal o to, aby mu byl nástup o nějakou dobu odložen kvůli jeho zdraví a aby si vyřešil osobní věci. Soudkyně ale o žádosti nerozhodla a místo toho nařídila, aby byl neprodleně podnikatel převezen do vězení. Soudce Novák měl ale za to, že se Malina trestu nevyhýbal.

"Soud dospěl k závěru, že důvody, pro které byla předchozí žádost zamítnuta, odpadly. Soud proto žádosti vyhověl se současným přijetím záruky za dovršení nápravy a stanovil zkušební dobu v délce čtyř roků," dodal soudce Novák.

Policie tvrdí, že propuštění Maliny na svobodu provázela korupce. Doucha měl podle obvinění předat Novákovi 80 tisíc korun. Oba to odmítají. "Žádné trestné činnosti jsem se nedopustil a nikdy jsem nikomu žádný úplatek neposkytoval," uvedl Doucha.

Soudce Ivan Novák během svého výslechu policii řekl, že o žádný úplatek nešlo. Tvrdí, že to byly jeho vlastní peníze. Údajně je vracel ženě, která si od něj chtěla koupit byt ve Vejprtech, ale nakonec z koupě sešlo. Novák jí tak postupně vracel zhruba 300 tisíc korun. Posledních 80 tisíc korun jí dal ve stejný den, kdy se u Prahy sešel s Douchou. Policie vše monitorovala. A poté, co Novák ženě peníze předal, ji detektivové zadrželi, peníze si nafotili a poté je vrátili zpět.

V Ústí nad Labem se místo slova koalice používá spojení "parta devatenácti, kteří se umí dohodnout," říká podnikatel Martin Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy