věznice

Vězni prostřednictvím svých příbuzných pašovali do věznice Všehrdy drogy, pak je prodávali dalším

Prostřednictvím svých příbuzných pašovali odsouzení do věznice Všehrdy na Chomutovsku různé návykové látky včetně marihuany a metamfetaminu, drogy a léky pak prodávali dalším vězňům. Policie obvinila devět lidí, pět odsouzených mužů a čtyři ženy na svobodě - příbuzné vězňů. Řekl to zástupce ředitele územního odboru Chomutov Martin Přibyl.

Případ začali policisté ve spolupráci s příslušníky vězeňské služby rozplétat poté, co v dubnu jeden z odsouzených ve Věznici Všehrdy podal trestní oznámení kvůli vydírání ze strany dalších vězňů. "V oznámení uvádí takovou neurčitou větu, že po něm spoluvězni požadují odesílání peněz na neznámý účet přes příbuzné venku, a on neví proč," doplnil Přibyl. Policie při vyšetřování narazila na účet, na kterém se scházely peníze od příbuzných těch vězňů, kteří si drogy kupovali. "Přes účet proplulo asi 890 tisíc korun," řekl Přibyl.

Zdroj: ČTK

Při násilnostech mezi členy gangů v ekvádorské věznici zemřelo 15 lidí

Při násilnostech mezi ozbrojenými gangy v ekvádorské věznici Latacunga zemřelo 15 trestanců a 20 jich bylo zraněno. Podle agentury AFP to uvedla ekvádorská vězeňská správa. Od února 2021 v ekvádorských káznicích přišlo v potyčkách o život již přes 400 vězňů.

Vězeňská správa uvedla, že bezpečnostní síly pokračují v "operacích na znovuzískání kontroly" nad vězením, které se nachází na okraji města Latacunga asi 80 kilometrů jižně od metropole Quita. V jedné z největších káznic v jihoamerické zemi si tresty odpykává asi 4300 vězňů.

Chronicky přeplněné ekvádorské věznice mají problémy s násilím opakovaně. V 17milionové zemi mají věznice kapacitu zhruba pro 30 000 odsouzených, aktuálně v nich je ale na 35 000 vězňů, z nichž mnozí jsou členy drogových gangů. Nedostatečný počet dozorců má problémy udržet pořádek,

Zdroj: ČTK

Lékaře Bartáka ve čtvrtek podmínečně propustili z vazební věznice

Z jablonecké věznice Rýnovice byl ve čtvrtek propuštěn na svobodu lékař Jaroslav Barták, potvrdila mluvčí věznice Monika Králová. O podmíněném propuštění Bartáka rozhodl ve čtvrtek Okresní soud v Jablonci, pravomocný se stal verdikt právě ve čtvrtek. Státní zástupce se totiž vzdal práva stížnosti. Lékař si ve věznici Rýnovice odpykával dvanáctiletý trest za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak, do jeho vypršení mu zbýval zhruba rok.

"Státní zastupitelství nám sdělilo, že se vzdává práva stížnosti, takže to usnesení tím nabylo právní moci a soud podnikl kroky k tomu, aby byl pan Barták propuštěn," uvedl mluvčí jabloneckého soudu Jaroslav Kneř. Státní zastupitelství mělo na podání stížnosti tři dny, své rozhodnutí sdělilo soudu hned první den.

Mluvčí věznice další podrobnosti k propuštění Bartáka nesdělila. "Vzhledem k tomu, že nedal žádný souhlas k poskytování informací, nic víc k tomu sdělit nemohu," uvedla.

Soud o předčasném propuštění Bartáka rozhodl zejména na základě odborných závěrů znalců. "Byly zpracované posudky na psychický stav pana odsouzeného a na tomto základě tedy soud učinil závěr takový, že lze jeho žádosti vyhovět, že nebude představovat jeho propuštění nějaké riziko," řekl ve čtvrtek Kneř.

Zdroj: ČTK

Hlubučka obviněného v kauze Dozimetr propustili z vazby, ve které byl kvůli možnému ovlivňování svědků

Bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček obviněný v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku v úterý vpodvečer opustil vazební věznici v Litoměřicích, potvrdil Hlubučkův právní zástupce Lukáš Trojan. Ve vazbě strávil Hlubuček asi dva a půl měsíce.

Kvůli pominutí vazebních důvodů, tedy možnosti ovlivňovat nevyslechnuté svědky, se už v pondělí dostal na svobodu někdejší ekonomický ředitel dopravního podniku Matej Augustín, upozornily Seznam Zprávy. V případu jsou vazebně stíháni ještě podnikatelé Michal Redl, Pavel Kos a Zakaría Nemrah.

Podle serveru Novinky.cz a TN.cz, které na propuštění upozornily, Hlubuček opustil věznici krátce před 18. hodinou, při opuštění věznice nechtěl nic komentovat, napsaly Novinky.cz. Dopoledne server informoval, že Hlubučkův advokát jedná se státním zástupcem o nahrazení vazby zárukou. Vpodvečer Trojan sdělil, že detaily propuštění nebude blíže komentovat.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní žalobce podal dovolání v neprospěch bývalého ředitele věznice

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání v neprospěch bývalého ředitele věznice v Praze-Ruzyni Ivana Horáka. Pražské soudy jej zprostily obžaloby z několika trestných činu, stejně jako druhého aktéra kauzy. Státní zastupitelství netrvá v dovolání na obžalobě v původním rozsahu, přesto se ale domnívá, že Horák ani druhý muž neměli od soudu odejít zcela bez trestu. O dovolání, které je dostupné na webu veřejné žaloby, bude rozhodovat Nejvyšší soud. Zatím podnět spolu se spisem leží u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Obvodní soud Horáka loni v prosinci zprostil obžaloby. Rozhodnutí letos v březnu potvrdil Městský soud v Praze. Podle obžaloby se Horák dopustil korupce, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a zneužití pravomoci úřední osoby. Druhého muže státní zastupitelství vinilo z podplácení a návodu ke zneužití pravomoci.

Vše se točilo kolem neoprávněné lustrace jistého trestance v systému Vězeňské služby, kterou Horák zadal podřízené, a údajné nabídky úplatku za jeho přesun do jiné věznice. K přesunu nedošlo, vězeň neměl zájem. Obvodní soud v rozhodnutí naznačil, že kauza mohla být částečně výsledkem policejní provokace. Podle Stříže ale zjištěné okolnosti jakoukoli formu provokace "zcela vylučují".

Zdroj: ČTK

Při střetech ve věznici v Ekvádoru zemřelo nejméně 13 lidí

Při střetech v ekvádorské věznici Bellavista zemřelo nejméně 13 lidí a další dva se zranili. S odkazem na ekvádorskou správu věznic SNAI to napsala agentura AFP. Podle ní úřady mají znovu kontrolu nad zařízením. Střety začala vyšetřovat prokuratura. V květnu věznice, která se nachází 80 kilometrů od hlavního města Quito, zažila vlnu násilí, při které zahynulo nejméně 44 lidí.

Podle informace správy věznic při střetech zemřelo nejméně 13 vězňů a další dva lidé se zranili. SNAI také oznámila, že má věznici díky pomoci policie a armády znovu pod kontrolou.

Střety začala vyšetřovat prokuratura a podle vyšetřovatelů není vyloučené, že se během inspekce věznice naleznou další mrtvá těla. Ministr vnitra Patricio Carrillo odsoudil "velmi primitivní akt barbarství". Podle něj většina mrtvých pocházela z Venezuely.

Zdroj: ČTK

Při potyčce gangů v Ekvádoru přišlo o život 43 vězňů

Při střetu gangů ve věznici v Ekvádoru v pondělí přišlo o život 43 vězňů. Na místě musela zasahovat policie, jíž se podle ministerstva vnitra podařilo dostat situaci pod kontrolu.

Informovala o tom agentura AP, podle níž se incident stal v Santo Domingu, asi 80 kilometrů od ekvádorské metropole Quita. Zhruba před měsícem při podobné události v Ekvádoru zahynulo 20 trestanců.

Ministr vnitra Patricio Carrillo řekl, že jeden gang dnes brzo ráno napadl své rivaly z jiné skupiny ve věznici Bellavista. "Je zřejmé, že ti, kdo přišli o život, byli zavražděni noži. Stav většiny těl tomu nasvědčuje," řekl Carrillo a nabídl rodinám mrtvých pomoc s převozem těl.

Do věznice byla povolána policejní zásahová jednotka, která na místě našla pistole, výbušniny a další zbraně. Nastupující policejní velitel Fausto Salinas řekl v rozhovoru s televizí, že na útěku bylo dopadeno 40 vězňů.

O násilnostech panujících v ekvádorských věznicích Amnesty International ve své březnové zprávě napsala, že roku 2021 při nich přišlo o život nejméně 316 lidí, z toho 119 při jediném incidentu v září.

Zdroj: ČTK

Kvůli loňské vzpouře vězňů ve věznici v Bělušicích podala státní zástupkyně dvě obžaloby

Státní zástupkyně v pátek podala obžalobu na dva vězně kvůli loňské vzpouře ve věznici v Bělušicích na Mostecku, uvedla Česká televize. Oběma hrozí tresty vězení tři až deset let. Případem se bude zabývat Okresní soud v Mostě. Muži jsou podle mostecké okresní státní zástupkyně Nadi Volákové obžalováni jako organizátoři. Protesty vězňů loni na podzim údajně vyvolaly nepodložené informace o covidu-19.

"Dnešním dnem byla podána obžaloba u Okresního soudu v Mostě na dva obžalované pro trestný čin vzpoury vězňů,“ řekla ČT Voláková. „Jsou obžalováni jako organizátoři a způsobili značnou škodu,“ dodala.

Protestů se účastnilo nejprve 200 vězňů, další den se k nim připojily další dvě stovky. ČT uvedla s odvoláním na server Novinky.cz, že za vzpourou stály nepodložené informace, že na Moravě jsou kvůli koronaviru vězni propouštěni domů. Policie tehdy zavřela přístupové trasy k věznici včetně obce Bělušice a nepouštěla do obce nikoho kromě místních a dozorců z věznice.

Zdroj: ČTK

Vězeň v dopisech vyhrožoval otrávením pitné vody, hrozí mu až 12 let vězení

Policie navrhla obžalovat osmadvacetiletého vězně za to, že hrozil otrávením pitné vody v České republice. Za vyhrožování teroristickým trestným činem a za šíření poplašné zprávy mu hrozí až 12 let vězení. řekl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Podle něj se muž k činu přiznal, řekl, že se inspiroval televizním seriálem.

Obviněný Čech rozeslal podle policie loni v srpnu z věznice, kde si odpykával trest, několik dopisů úřadům i sdělovacím prostředkům. Záměrně je psal s pravopisnými chybami a s nesprávnou stylistikou, aby vyvolal dojem, že autorem je cizinec.

"Podstatou jednoho dopisu bylo sdělení, že do určitého časového horizontu má dojít k propuštění mužů a žen ze všech českých věznic, jejichž příjmení začínají konkrétními pěti písmeny. Počáteční písmeno příjmení obviněného muže bylo uvedeno mezi písmeny," popsal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Pokračovat