obvinění

Americký soud obvinil muže, který vyhrožoval odpálením bomby v autě před Kapitolem

Soudce ve Spojených státech v pátek vznesl obvinění z "pokusu použít zbraň hromadného ničení a pokusu o použití výbušného zařízení" proti muži, který ve čtvrtek zaparkoval s dodávkou před budovou knihovny Kongresu a tvrdil, že má auto naložené výbušninami. O obvinění s odvoláním na soudce federálního soudu Ziu Faruquiho informovala agentura Reuters. Pokud by byl usvědčen, hrozí muži až doživotní trest, píše AP.

Soudce nařídil, aby se Floyd Ray Roseberry podrobil psychologickému vyšetření poté, co mu obviněný řekl, že nerozumí řízení které je proti němu vedeno, protože nemohl užívat své léky na krevní tlak nebo "na hlavu". "Moje paměť není tak dobrá, pane," prohlásil Roseberry při slyšení a tvrdil, že o jeho léčbě rozhoduje jeho žena a on ani nezná názvy léků, které užívá.

Roseberry ve čtvrtek zaparkoval dodávku poblíž vládních budov a vyhrožoval, že odpálí bombu. Celou dobu streamoval na Facebooku video a mimo jiné prohlásil, že "Revoluce začala" nebo že je "připraven zemřít za správnou věc". Facebook jeho účet zablokoval. Úřady preventivně evakuovaly budovy nejvyššího soudu, kongresové knihovny, jeden kancelářský objekt a řadu přilehlých podniků. Vyjednávání s policií trvalo pět hodin, muž nakonec z dodávky sám vystoupil a policii se vzdal.

Policie později uvedla, že na místě nenašla bombu, ale zajistila materiál, ze kterého by mohla být bomba vyrobena, uvedla AP. Plechovku, o které Roseberry tvrdil, že je na ní detonátor, teď zkoumá Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Roseberry soudci tvrdil, že "týden, který už tady jsem, mi odpírali léky", později se opravil, že to byly dva dny. Agentura AP ovšem upřesňuje, že muž byl ve vazbě jen 24 hodin. Slyšení bude pokračovat ve středu.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila muže z vraždy ženy na Litoměřicku, hrozí mu až 20 let vězení

Policie obvinila 33letého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy, která se stala v Libochovicích na Litoměřicku. V případě uznání viny mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Mimo to je obviněn také z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V tiskové zprávě to uvedl regionální mluvčí policie Daniel Vítek.

"Bude podán podnět k jeho vzetí do vazby," doplnil mluvčí. Motivem muže, který je závislý na drogách, byl majetkový prospěch.

Policie násilný trestný čin vyšetřuje od středečního rána. Nejprve prohledali rodinný dům poté, co je kontaktovala sousedka zavražděné, že o ni má strach. "Její obavy se bohužel potvrdily, policisté v domě našli tělo starší ženy, která podle vyjádření soudní patoložky zemřela v důsledku útoku spáchaného cizí osobou," řekl Vítek. Muže policie zadržela ve čtvrtek před polednem v Teplicích na Benešově náměstí.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila člověka kvůli letu z Řecka s porouchaným motorem

Policie obvinila jednoho člověka v souvislosti s letounem společnosti Smartwings, který v roce 2019 letěl z Řecka do Prahy s porouchaným motorem. Webu Zdopravy.cz to řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněný je podle něj stíhán kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti.

Letoun letěl 22. srpna 2019 z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal podle dřívějších informací během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

Úřad pro civilní letectví krátce po události uvedl, že v případech, kdy se letadlu porouchá jeden z motorů, je obvyklým řešením nouzové přistání na nejbližším letišti. Jde především o preventivní postup pro případ, kdyby přestal fungovat i druhý motor.

Web Zdopravy.cz také upozornil na zprávu Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, podle které pochybil kapitán letadla.

Zdroj: ČTK

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK

Bývalý vatikánský velvyslanec ve Francii sexuálně obtěžoval muže, dostal podmínku

Bývalý velvyslanec Vatikánu ve Francii Luigi Ventura byl odsouzen k osmi měsícům vězení s podmínkou kvůli sexuálnímu obtěžování pěti mužů během výkonu diplomatické funkce. Informovala o tom agentura AFP.

Pařížský soud prohlásil 76letého bývalého církevního hodnostáře vinným ve všech bodech obžaloby a uložil mu zaplatit čtyřem obětem odškodné 13 000 eur (341 000 Kč) plus 9000 eur (236 000 Kč) za soudní výlohy.

Aféra vypukla v únoru loňského roku, kdy jeden z mužů bývalého arcibiskupa obvinil, že jej obtěžoval během slavnosti na pařížské radnici. Po zveřejnění obvinění se přihlásili další muži s tím, že je Ventura také obtěžoval. Útoky podle obžaloby spáchal v letech 2018 a 2019.

Vatikán v reakci na obvinění poprvé v dějinách odebral svému velvyslanci trestněprávní imunitu. Podle AFP jde o výjimečný případ, kdy diplomata Svatého stolce soudil civilní a nikoliv vatikánský soud.

Ventura, který obvinění popírá, se podle informací médií vrátil do Říma a soudu se osobně neúčastnil. Funkci papežského nuncia ve Francii vykonával v letech 2009 až 2019.

Zdroj: ČTK

Jeden z britských poslanců čelí obvinění ze znásilnění. Zatím není jasné, o koho jde

Poslanec britské Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona čelí obvinění ze znásilnění. Kvůli vyšetřování se nebude účastnit zasedání Dolní sněmovny, oznámil podle médií předseda komory Lindsay Hoyle. O kterého poslance se jedná, ale není známo.

Konzervativce zadržela britská policie na počátku srpna kvůli obvinění ze znásilnění. Politik se mezitím dostal na kauci na svobodu. Podle Hoylea se ale dobrovolně rozhodl, že se nebude po dobu vyšetřování účastnit zasedání Dolní sněmovny.

Jméno dotyčného poslance, který byl v minulosti i členem vlády, Hoyle nesdělil. Dnes poslancům ale řekl, že by podle něj bylo "naprosto nevhodné, aby se o případu na půdě sněmovny dál hovořilo, včetně pokusů o zveřejnění jména onoho poslance".

Zákonodárce, kterému je kolem padesátky, policisté zadrželi 1. srpna kvůli čtyřem různým incidentům. Čelí obvinění ze sexuálního obtěžování i znásilnění. Podle listu The Sunday Times obvinila poslance žena, která kdysi v parlamentu pracovala.

Zdroj: ČTK

Z pondělní vraždy ve Frýdku-Místku obvinili policisté dvaapadesátiletého muže

Policisté obvinili dvaapadesátiletého muže podezřelého z pondělní vraždy ve Frýdku-Místku. Soud bude navíc rozhodovat o jeho vzetí do vazby, řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

"Zadrženého muže vrchní komisař obvinil ze zvlášť závažného zločinu vraždy a podal podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby," uvedla mluvčí. Podle policie zabíjel v pondělí kolem 17:15 v Pivovarské ulici. Mluvčí uvedla, že zaútočil na 39letého muže a způsobil mu zranění, kterému i přes pomoc zdravotníků a svědků na místě podlehl. Z místa pak útočník utekl.

Kriminalisté po pachateli pátrali. Dopadli jej ve středu odpoledne v Ostravě. Muž změnil mírně vzhled, při zatýkání nekladl žádný odpor. Informace o motivu, popřípadě dalších okolnostech činu, policie momentálně nechce s ohledem na stav vyšetřování sdělovat. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel už dříve ale řekl, že muž měl v minulosti problémy se zákonem a choval se agresivně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat