Potrestaný žalobce Kosán po obvinění soudce Nováka musel na policii, nebránil propuštění vězně

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
22. 3. 2016 18:50
Před několika dny potrestaný žalobce Ladislav Kosán měl důležitou roli i v nové kauze, ve které byl kvůli korupci obviněn chomutovský soudce Ivan Novák a advokát Josef Doucha. Kosán se nepostavil proti tomu, že podnikatel Tomáš Malina byl podmíněně propuštěn z vězení. Po zatčení Ivana Nováka byl státní zástupce mezi prvními, kdo vypovídal na protikorupční policii.
Obviněný soudce Ivan Novák.
Obviněný soudce Ivan Novák. | Foto: © ČT24

Chomutov - Chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán hrál klíčovou roli v novém případě, v němž byl obviněn soudce Ivan Novák a advokát Josef Doucha. Kosán v kauze odsouzeného podnikatele Tomáše Maliny nepodal stížnost, a nepostavil se tak proti jeho podmíněnému propuštění z vězení. Kosánovi už za podobnou kauzu, kdy nebránil propuštění jiného podnikatele Alexandra Nováka, Nejvyšší správní soud na devět měsíců snížil plat.

Poté, co se podnikatel Malina dostal letos v lednu po odpykání poloviny z pětiletého trestu na svobodu, převzal podle vyšetřovatelů chomutovský soudce Novák úplatek od advokáta Douchy. Oba to, že by došlo k předání peněz, odmítají.

Kosán v tomto případě z ničeho obviněn nebyl. Po zatčení Douchy a Nováka byl na seznamu prvních svědků, které protikorupční policie hned v ten den vyslechla. O své roli v případě se Kosán bavit nechce. "Já se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl. "U žádného jednání jsem nebyl a o ničem nevím. Já jsem se to dozvěděl stejně jako vy z novin, co se mělo odehrát," podotkl žalobce.

Za podnikatele se zaručil nohejbalový klub

Podnikatel Malina si odseděl část z trestu ve věznici Všehrdy na Chomutovsku. Když měl polovinu z trestu za sebou, požádal o podmíněné propuštění na svobodu. Soudce Ivan Novák ale na začátku loňského prosince jeho žádost zamítl. Důvodem mělo být to, že nastoupil do vězení se zpožděním.

Poté ale Malina změnil obhájce a začal ho zastupovat Josef Doucha, který se řadu let zná i se soudcem Ivanem Novákem. Oba poté osobně a po telefonu řešili, jak by se mohl dostat podnikatel z vězení. Nakonec se nohejbalový tým TJ Pankrác za Malinu zaručil. Novák poté 7. ledna Malinu propustil z vězení. A tehdy se v případu objevilo i jméno žalobce Ladislava Kosána, který proti rozhodnutí soudce nepodal stížnost.

Advokát Jiří Teryngel, který zastupuje obviněného Douchu, říká, že rozhodnutí o podmíněném propuštění odsouzeného podnikatele bylo věcně správné. "Byly splněny všechny podmínky pro podmíněné propuštění, měl pětadvacet pochval, řadu vycházek, několik přerušení výkonu trestu," uvedl Teryngel.  

Ministr rozhoduje o osudu obviněného soudce

Žalobce Kosán byl před několika dny potrestán za to, že pomohl z vězení jinému vlivnému odsouzenému - bývalému senátorovi ODS a severočeskému podnikateli Alexandru Novákovi. Také o jeho případu rozhodoval soudce Ivan Novák (s podnikatelem nejsou v příbuzenském stavu - pozn. red.). Nejvyšší správní soud Kosánovi po dobu devíti měsíců snížil plat o deset procent.

Předseda kárného senátu Jiří Palla uvedl, že Kosán v případě propuštění Nováka na svobodu postupoval liknavě a pasivně. Podle něj se nevypořádal ani s důvody, proč nebylo předchozím žádostem o propuštění severočeského podnikatele na svobodu vyhověno. Kosán tehdy pochybení odmítl a Ivan Novák se ho zastal.

Zda bude Kosán nějak potrestán i za případ, který se týká propuštění Maliny na svobodu, není zatím jasné. Klíčové slovo má v této fázi policie a žalobce, kteří kauzu soudce Nováka a advokáta Douchy prošetřují. Pokud nezjistí, že Kosán spáchal trestný čin, může na něj být v případě, že jeho nadřízení zjistí nějaké pochybení, podána kárná žaloba.

Po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu byl Kosán "v šoku" ze slov ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který na Twitteru napsal, že takoví lidé nemají ve státním zastupitelství co dělat.

Pelikán v těchto dnech rozhoduje o tom, jestli Ivana Nováka dočasně zbaví funkce soudce. Ministr uvedl, že v současné době mu běží lhůta k vyjádření. Poté Pelikán rozhodne, zda bude moct Novák až do uzavření případu soudit.

V Ústí nad Labem se místo slova koalice používá spojení "parta devatenácti, kteří se umí dohodnout," říká podnikatel Martin Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy