Policie stíhá za přijetí úplatku soudce, který pustil z vězení exsenátora Nováka

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 3. 2016 14:09
Protikorupční policisté ve středu zadrželi a následně obvinili chomutovského soudce Ivana Nováka. Důvodem jeho zatčení jsou případy, které Novák řešil a které souvisí s podmínečným propuštěním vězňů. Vše odstartovalo poté, co soudce pustil z vězení bývalého senátora ODS a severočeského podnikatele Alexandra Nováka. To, že byl Ivan Novák zadržen, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.
Bývalý senátor ODS, severočeský podnikatel, Alexandr Novák.
Bývalý senátor ODS, severočeský podnikatel, Alexandr Novák. | Foto: ČTK

Chomutov - Protikorupční policisté ve středu zadrželi chomutovského soudce Ivana Nováka. Důvodem jeho zatčení jsou případy, které Novák řešil a které souvisí s podmínečným propuštěním vězňů. Vše odstartovalo poté, co soudce pustil z vězení bývalého senátora ODS Alexandra Nováka (se soudcem není v příbuzenském vztahu, jde pouze o shodu jmen - pozn. red.). Vedle soudce Nováka byl podle České televize zatčen také advokát Josef Doucha.

To, že byl Ivan Novák zadržen, potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. "Podle našich informací byl dneska zatčen," řekla Trejbalová. Kauzou se zabývá protikorupční policie. "Mohu potvrdit, že náš útvar v této věci provádí úkony trestního řízení," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun Aktuálně.cz potvrdil, že byly zadrženy a následně obviněny dvě osoby. Obě čelí stíhání za dva trestné činy. "První osoba, která je v postavení soudce, byla obviněna ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Druhá byla obviněna ze zneužití pravomoci a podplácení," uvedl Dragoun.

Podle žalobce mělo za úplatek dojít k ovlivnění trestního řízení. Další podrobnosti ale Dragoun neuvedl. Zatím není ani jasné, jestli státní zástupce bude pro obviněné navrhovat vazbu.

Vedení chomutovského soudu se k zatčení Ivana Nováka zatím vyjadřovat nechce. "Jelikož probíhají úkony trestního řízení a věc je v rukou policie, nejsem oprávněna jakkoliv se k věci vyjadřovat a jakékoliv informace podávat," uvedla místopředsedkyně chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Soud podal po prověrce trestní oznámení

Případem se začala policie zabývat poté, co Ivan Novák rozhodl o podmínečném propuštění Alexandra Nováka. Ten byl odsouzen za přijetí 43milionového úplatku ke čtyřem rokům vězení. Krajský soud poté udělal prověrku jeho soudcovské práce. Během ní zkontroloval i další případy podmínečně propuštěných vězňů. "Poté bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedla Trejbalová. Dragoun doplnil, že vedle tohoto oznámení měli ale ještě jiné poznatky o trestné činnosti.

Soudce Ivan Novák před několika dny vypovídal u Nejvyššího správního soudu jako svědek v případě podané kárné žaloby na státního zástupce Ladislava Kosána. Ten byl potrestán za pochybení v případě propuštění Alexandra Nováka z vězení snížením platu po dobu devíti měsíců o deset procent. Ivan Novák před soudcem žalobce Kosána bránil a trval na správnosti postupu.

Podle Nejvyššího soudu se ale Kosán právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem Nováka o podmínečné propuštění. Navíc se ztotožnil s tím, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než Nováka pustil na svobodu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy