Policie stíhá za přijetí úplatku soudce, který pustil z vězení exsenátora Nováka

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 3. 2016 14:09
Protikorupční policisté ve středu zadrželi a následně obvinili chomutovského soudce Ivana Nováka. Důvodem jeho zatčení jsou případy, které Novák řešil a které souvisí s podmínečným propuštěním vězňů. Vše odstartovalo poté, co soudce pustil z vězení bývalého senátora ODS a severočeského podnikatele Alexandra Nováka. To, že byl Ivan Novák zadržen, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.
Bývalý senátor ODS, severočeský podnikatel, Alexandr Novák.
Bývalý senátor ODS, severočeský podnikatel, Alexandr Novák. | Foto: ČTK

Chomutov - Protikorupční policisté ve středu zadrželi chomutovského soudce Ivana Nováka. Důvodem jeho zatčení jsou případy, které Novák řešil a které souvisí s podmínečným propuštěním vězňů. Vše odstartovalo poté, co soudce pustil z vězení bývalého senátora ODS Alexandra Nováka (se soudcem není v příbuzenském vztahu, jde pouze o shodu jmen - pozn. red.). Vedle soudce Nováka byl podle České televize zatčen také advokát Josef Doucha.

To, že byl Ivan Novák zadržen, potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. "Podle našich informací byl dneska zatčen," řekla Trejbalová. Kauzou se zabývá protikorupční policie. "Mohu potvrdit, že náš útvar v této věci provádí úkony trestního řízení," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun Aktuálně.cz potvrdil, že byly zadrženy a následně obviněny dvě osoby. Obě čelí stíhání za dva trestné činy. "První osoba, která je v postavení soudce, byla obviněna ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Druhá byla obviněna ze zneužití pravomoci a podplácení," uvedl Dragoun.

Podle žalobce mělo za úplatek dojít k ovlivnění trestního řízení. Další podrobnosti ale Dragoun neuvedl. Zatím není ani jasné, jestli státní zástupce bude pro obviněné navrhovat vazbu.

Vedení chomutovského soudu se k zatčení Ivana Nováka zatím vyjadřovat nechce. "Jelikož probíhají úkony trestního řízení a věc je v rukou policie, nejsem oprávněna jakkoliv se k věci vyjadřovat a jakékoliv informace podávat," uvedla místopředsedkyně chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Soud podal po prověrce trestní oznámení

Případem se začala policie zabývat poté, co Ivan Novák rozhodl o podmínečném propuštění Alexandra Nováka. Ten byl odsouzen za přijetí 43milionového úplatku ke čtyřem rokům vězení. Krajský soud poté udělal prověrku jeho soudcovské práce. Během ní zkontroloval i další případy podmínečně propuštěných vězňů. "Poté bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedla Trejbalová. Dragoun doplnil, že vedle tohoto oznámení měli ale ještě jiné poznatky o trestné činnosti.

Soudce Ivan Novák před několika dny vypovídal u Nejvyššího správního soudu jako svědek v případě podané kárné žaloby na státního zástupce Ladislava Kosána. Ten byl potrestán za pochybení v případě propuštění Alexandra Nováka z vězení snížením platu po dobu devíti měsíců o deset procent. Ivan Novák před soudcem žalobce Kosána bránil a trval na správnosti postupu.

Podle Nejvyššího soudu se ale Kosán právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem Nováka o podmínečné propuštění. Navíc se ztotožnil s tím, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než Nováka pustil na svobodu.

 

Právě se děje

Další zprávy