Policie stíhá za přijetí úplatku soudce, který pustil z vězení exsenátora Nováka

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 3. 2016 14:09
Protikorupční policisté ve středu zadrželi a následně obvinili chomutovského soudce Ivana Nováka. Důvodem jeho zatčení jsou případy, které Novák řešil a které souvisí s podmínečným propuštěním vězňů. Vše odstartovalo poté, co soudce pustil z vězení bývalého senátora ODS a severočeského podnikatele Alexandra Nováka. To, že byl Ivan Novák zadržen, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.
Bývalý senátor ODS, severočeský podnikatel, Alexandr Novák.
Bývalý senátor ODS, severočeský podnikatel, Alexandr Novák. | Foto: ČTK

Chomutov - Protikorupční policisté ve středu zadrželi chomutovského soudce Ivana Nováka. Důvodem jeho zatčení jsou případy, které Novák řešil a které souvisí s podmínečným propuštěním vězňů. Vše odstartovalo poté, co soudce pustil z vězení bývalého senátora ODS Alexandra Nováka (se soudcem není v příbuzenském vztahu, jde pouze o shodu jmen - pozn. red.). Vedle soudce Nováka byl podle České televize zatčen také advokát Josef Doucha.

To, že byl Ivan Novák zadržen, potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. "Podle našich informací byl dneska zatčen," řekla Trejbalová. Kauzou se zabývá protikorupční policie. "Mohu potvrdit, že náš útvar v této věci provádí úkony trestního řízení," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun Aktuálně.cz potvrdil, že byly zadrženy a následně obviněny dvě osoby. Obě čelí stíhání za dva trestné činy. "První osoba, která je v postavení soudce, byla obviněna ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Druhá byla obviněna ze zneužití pravomoci a podplácení," uvedl Dragoun.

Podle žalobce mělo za úplatek dojít k ovlivnění trestního řízení. Další podrobnosti ale Dragoun neuvedl. Zatím není ani jasné, jestli státní zástupce bude pro obviněné navrhovat vazbu.

Vedení chomutovského soudu se k zatčení Ivana Nováka zatím vyjadřovat nechce. "Jelikož probíhají úkony trestního řízení a věc je v rukou policie, nejsem oprávněna jakkoliv se k věci vyjadřovat a jakékoliv informace podávat," uvedla místopředsedkyně chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Soud podal po prověrce trestní oznámení

Případem se začala policie zabývat poté, co Ivan Novák rozhodl o podmínečném propuštění Alexandra Nováka. Ten byl odsouzen za přijetí 43milionového úplatku ke čtyřem rokům vězení. Krajský soud poté udělal prověrku jeho soudcovské práce. Během ní zkontroloval i další případy podmínečně propuštěných vězňů. "Poté bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedla Trejbalová. Dragoun doplnil, že vedle tohoto oznámení měli ale ještě jiné poznatky o trestné činnosti.

Soudce Ivan Novák před několika dny vypovídal u Nejvyššího správního soudu jako svědek v případě podané kárné žaloby na státního zástupce Ladislava Kosána. Ten byl potrestán za pochybení v případě propuštění Alexandra Nováka z vězení snížením platu po dobu devíti měsíců o deset procent. Ivan Novák před soudcem žalobce Kosána bránil a trval na správnosti postupu.

Podle Nejvyššího soudu se ale Kosán právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem Nováka o podmínečné propuštění. Navíc se ztotožnil s tím, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než Nováka pustil na svobodu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy