Amnestie pomáhá kmotrovi ODS, jeho kauzu soud odsunul

Radek Nohl Radek Nohl
7. 1. 2013 11:05
Soudce, který rozhodne, zda odloží Alexandru Novákovi nástup do vězení, nestíhá
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Exsenátor Alexandr Novák, který byl odsouzen za korupci ke čtyřem rokům vězení, má znovu štěstí.

Kvůli amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem již soudce chomutovského soudu o několik dnů odkládá rozhodnutí o tom, zda bude muset nastoupit do pankrácké věznice.

V ní měl vlivný severočeský podnikatel být již na začátku prosince. Tehdy ale před termínem napsal soudu, že je nemocný. Vězeňská služba ČR mu dala za pravdu a navrhla soudcům, ať mu nástup do vězení o půl roku odloží.

Chomutovský soud ale dodnes nerozhodl. Zdůvodňuje to přitom obrovským množstvím práce spojené s novoroční amnestií.

"Soudce, který má věc k vyřízení, se též podílí na realizaci úkonů spojených s amnestií a dnes bude opět vázán pracovními povinnostmi ve Věznici Všehrdy při posledním propouštění, ale i zmírňování trestů, a tudíž nebude v jeho silách se věnovat další práci," uvedla Aktuálně.cz místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Lenka Chalupová.

Exsenátor v nemocnici neležel

Jaké zdravotní problémy Novák má, ale Vězeňská služba ČR i soud odmítají říct.

Advokát Jan Růžek opakovaně řekl, že jeho klient byl hospitalizován v nemocnici s žaludečními vředy a v minulosti utrpěl mozkovou příhodu.

Server Lidovky.cz ale před časem uvedl, že Novák v době, kdy měl nastoupit do vězení, v teplické nemocnici neležel, léčil se zde pouze ambulantně.

Novák: Nebyl to spravedlivý proces

Ústecký krajský soud psal rozsudek v Novákově kauze zhruba čtyři měsíce. Bývalý senátor podle něj uvedl, že nešlo o spravedlivý proces.

Novák tvrdí, že k pochybení došlo i proto, že se ztratily některé důležité smlouvy či nebyl vyslechnut zástupce firmy Intercontractor, který podepsal s jeho manželkou smlouvu o půjčce.

Soudkyně Věra Kloudová ale k jeho námitkám nepřihlédla a poslala ho na čtyři roky do vězení.

V rozsudku také mimo jiné napsala, že kdyby se případ dostal k soudu rychleji, mohl by být Novák odsouzen k mnohem vyššímu trestu.

Skončí exsenátor Alexandr Novák ve vězení? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy