reklama
 
 

Vlivný člen ODS dostal za úplatek čtyři roky vězení

16. 7. 2012 15:55
Alexandr Novák měl původně dvouletou podmínku, krajský soud trest změnil

Ústí nad Labem - Vlivný člen severočeské ODS, exsenátor Alexandr Novák, dostal od ústeckého krajského soudu čtyři roky vězení.

Kromě toho odešel od soudu i s pětimilionovou pokutou, pět let rovněž nesmí podle rozsudku působit ve státní nebo veřejné správě. Novák bude muset v nejbližších měsících nastoupit do vězení.

V korupční kauze, kvůli které skončil před soudem, šlo o rekordní částku 43 milionů korun.

Podle verdiktu soudu vzal silný zákulisní hráč ODS peníze jako úplatek za prodej plynárenských a energetických akcií německé společnosti VNG. Žalobkyně u soudu uvedla, že šlo o velmi promyšlený a rafinovaný způsob.

Obhajobu Nováka, že se jednalo o půjčku od kyperské firmy Interkontraktor jeho manželce, neuznal soud za důvěryhodnou.

"Nás to příliš nepřekvapilo, protože v té atmosféře, která nyní panuje, jde právo stranou a rozhodující jsou rozsudky a výše trestu," řekl Aktuálně.cz Novákův obhájce Jan Růžek.

Podle něj se svým klientem již nyní dohadují, jak se budou proti verdiktu soudu dále bránit. Bývalý chomutovský senátor ODS telefon nezvedá.

Jednoznačný tok peněz

Růžek však před soudem uvedl, že není jednoznačně prokázaná souvislost mezi částkou, kterou dostal Peter Schmel za to, že Chomutovu zprostředkoval prodej akcií Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské, a penězi na rakouském soukromém účtu manželů Novákových.

To ale už chomutovský okresní soud odmítl. Jeho soudce při rozsudku konstatoval, že tok peněz byl jednoznačný.

A státní zástupkyně v pondělí podle ČTK označila souzený skutek jako "promyšlený a rafinovaný způsob převodu peněz přes několik účtů v cizině". Ve své závěrečné řeči navrhla Novákovi nepodmíněný trest.

Což nakonec potvrdila i ústecká soudkyně. Soud se řadu let táhnul hlavně kvůli tomu, že klíčový svěděk Peter Schmel byl řadu let nezvěstný.

Ten byl souzený jako uprchlý a krajský soud rozsudek proti němu zrušil, protože byl v mezidobí prohlášený za mrtvého.

Pondělním rozhodnutím, proti kterému již není možné odvolání, se tak zároveň ruší verdikt Okresního soudu v Chomutově z prosince 2010.

Nováka tehdy odsoudil k dvouleté podmínce, pětiletému zákazu činnosti ve veřejných funkcích a pokutě pět milionů korun.

Souhlasíte s verdiktem soudu? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

autoři: ČTK, Radek Nohl | 16. 7. 2012 15:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama