Vlivný člen ODS dostal za úplatek čtyři roky vězení

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
16. 7. 2012 15:55
Alexandr Novák měl původně dvouletou podmínku, krajský soud trest změnil
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Vlivný člen severočeské ODS, exsenátor Alexandr Novák, dostal od ústeckého krajského soudu čtyři roky vězení.

Kromě toho odešel od soudu i s pětimilionovou pokutou, pět let rovněž nesmí podle rozsudku působit ve státní nebo veřejné správě. Novák bude muset v nejbližších měsících nastoupit do vězení.

V korupční kauze, kvůli které skončil před soudem, šlo o rekordní částku 43 milionů korun.

Podle verdiktu soudu vzal silný zákulisní hráč ODS peníze jako úplatek za prodej plynárenských a energetických akcií německé společnosti VNG. Žalobkyně u soudu uvedla, že šlo o velmi promyšlený a rafinovaný způsob.

Obhajobu Nováka, že se jednalo o půjčku od kyperské firmy Interkontraktor jeho manželce, neuznal soud za důvěryhodnou.

"Nás to příliš nepřekvapilo, protože v té atmosféře, která nyní panuje, jde právo stranou a rozhodující jsou rozsudky a výše trestu," řekl Aktuálně.cz Novákův obhájce Jan Růžek.

Podle něj se svým klientem již nyní dohadují, jak se budou proti verdiktu soudu dále bránit. Bývalý chomutovský senátor ODS telefon nezvedá.

Jednoznačný tok peněz

Růžek však před soudem uvedl, že není jednoznačně prokázaná souvislost mezi částkou, kterou dostal Peter Schmel za to, že Chomutovu zprostředkoval prodej akcií Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské, a penězi na rakouském soukromém účtu manželů Novákových.

To ale už chomutovský okresní soud odmítl. Jeho soudce při rozsudku konstatoval, že tok peněz byl jednoznačný.

A státní zástupkyně v pondělí podle ČTK označila souzený skutek jako "promyšlený a rafinovaný způsob převodu peněz přes několik účtů v cizině". Ve své závěrečné řeči navrhla Novákovi nepodmíněný trest.

Což nakonec potvrdila i ústecká soudkyně. Soud se řadu let táhnul hlavně kvůli tomu, že klíčový svěděk Peter Schmel byl řadu let nezvěstný.

Ten byl souzený jako uprchlý a krajský soud rozsudek proti němu zrušil, protože byl v mezidobí prohlášený za mrtvého.

Pondělním rozhodnutím, proti kterému již není možné odvolání, se tak zároveň ruší verdikt Okresního soudu v Chomutově z prosince 2010.

Nováka tehdy odsoudil k dvouleté podmínce, pětiletému zákazu činnosti ve veřejných funkcích a pokutě pět milionů korun.

Souhlasíte s verdiktem soudu? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy