Vlivný člen ODS dostal za úplatek čtyři roky vězení

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
16. 7. 2012 15:55
Alexandr Novák měl původně dvouletou podmínku, krajský soud trest změnil
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Vlivný člen severočeské ODS, exsenátor Alexandr Novák, dostal od ústeckého krajského soudu čtyři roky vězení.

Kromě toho odešel od soudu i s pětimilionovou pokutou, pět let rovněž nesmí podle rozsudku působit ve státní nebo veřejné správě. Novák bude muset v nejbližších měsících nastoupit do vězení.

V korupční kauze, kvůli které skončil před soudem, šlo o rekordní částku 43 milionů korun.

Podle verdiktu soudu vzal silný zákulisní hráč ODS peníze jako úplatek za prodej plynárenských a energetických akcií německé společnosti VNG. Žalobkyně u soudu uvedla, že šlo o velmi promyšlený a rafinovaný způsob.

Obhajobu Nováka, že se jednalo o půjčku od kyperské firmy Interkontraktor jeho manželce, neuznal soud za důvěryhodnou.

"Nás to příliš nepřekvapilo, protože v té atmosféře, která nyní panuje, jde právo stranou a rozhodující jsou rozsudky a výše trestu," řekl Aktuálně.cz Novákův obhájce Jan Růžek.

Podle něj se svým klientem již nyní dohadují, jak se budou proti verdiktu soudu dále bránit. Bývalý chomutovský senátor ODS telefon nezvedá.

Jednoznačný tok peněz

Růžek však před soudem uvedl, že není jednoznačně prokázaná souvislost mezi částkou, kterou dostal Peter Schmel za to, že Chomutovu zprostředkoval prodej akcií Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské, a penězi na rakouském soukromém účtu manželů Novákových.

To ale už chomutovský okresní soud odmítl. Jeho soudce při rozsudku konstatoval, že tok peněz byl jednoznačný.

A státní zástupkyně v pondělí podle ČTK označila souzený skutek jako "promyšlený a rafinovaný způsob převodu peněz přes několik účtů v cizině". Ve své závěrečné řeči navrhla Novákovi nepodmíněný trest.

Což nakonec potvrdila i ústecká soudkyně. Soud se řadu let táhnul hlavně kvůli tomu, že klíčový svěděk Peter Schmel byl řadu let nezvěstný.

Ten byl souzený jako uprchlý a krajský soud rozsudek proti němu zrušil, protože byl v mezidobí prohlášený za mrtvého.

Pondělním rozhodnutím, proti kterému již není možné odvolání, se tak zároveň ruší verdikt Okresního soudu v Chomutově z prosince 2010.

Nováka tehdy odsoudil k dvouleté podmínce, pětiletému zákazu činnosti ve veřejných funkcích a pokutě pět milionů korun.

Souhlasíte s verdiktem soudu? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech čpouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy