Stát sčítá jmění politických kmotrů. Chce jachty i vily

Sabina Slonková
15. 2. 2011 5:30
Kdo je na listu kontrol, které finance spustily u podnikatelů z šedé zóny politiky?
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách.
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na seznamu bohatých lidí, jejichž majetky začali prověřovat analytici ministerstva financí, jsou jména spojená se zákulisím politiky. Především s Občanskou demokratickou stranou.

Jsou mezi nimi například Alexander Novák, Ivo Rittig, Patrik Oulický, Tomáš Hrdlička či Roman Janoušek. Podnikatelé, jejichž vliv nekončí u komunální politiky, ale má přesah i do té celostátní.

Ukazují to nejnovější podrobnosti, které deník Aktuálně.cz zjistil o již odstartované akci úřadu Miroslava Kalouska. Až dosud nebylo známo, koho se prověrky týkají.

Cílem majetkových auditů je prověřit pochybnosti o tom, jak lidé z výše uvedeného seznamu přišli k rozsáhlým majetkům. Právě jejich příjmy z posledních let bude stát porovnávat s nabytým majetkem.

Analytici se přitom podle zdrojů Aktuálně.cz při zmiňované prověrce nehodlají zaměřit jen na majetky daných osob samotných, ale i na nemovitosti, jachty či automobily, které formálně vlastní například jejich manželky či další příbuzní. Anebo firmy s nimi spojené.

Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma.
Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma. | Foto: golf.cz

Avíza z bank a berňáků

"Ta jména vycházejí z hlášení bank o neobvyklých operacích či ze zjištění finančních úřadů a podobně. Každý prověřovaný případ tedy souvisí s konkrétním podezřením či nejasností," zdůvodnil finanční prověrky státní úředník, který je s jejich průběhem obeznámený. "Není to tak, že by si někdo sedl a řekl: po tom půjdeme, po tom ne," dodal.

Ministerstvo financí oficiálně "audity" kmotrů nikdy nepotvrdilo. Ale také nepopřelo.

"V budoucnu se útvar bude intenzívně zabývat mimo jiné i některými subjekty (fyzické i právnické osoby), u kterých na základě provedeného šetření a získaných informací je podezření z praní špinavých peněz. Jedná se mimo jiné o případy nabytého majetku, které zásadně nekorespondují s faktickými příjmy jednotlivých subjektů," stojí ve stanovisku ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.

Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou.
Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Jen ať hledají...

Prověřovaní podnikatelé navenek zachovávají absolutní klid.

Ve svém okolí podle zjištění Aktuálně.cz nicméně dávají najevo, že kroky ministerstva namířené zejména proti lidem spojeným s ODS považují za účelový politický boj ze strany konkurenční TOP 09, která ovládá resort financí.

Naznačuje to i oficiální reakce Tomáše Hrdličky, pražského podnikatele a vlivného zákulisního hráče občanských demokratů.

Na otázku, zda mu kontrola vadí a zda si je jistý, že v případě jeho majetku bude vše sedět, s ironickým podtextem odpověděl: "Nevadí mi to a nevěřím řečem o tom, že tyto kontroly zneužívá ministerstvo financí jako mocenský nástroj v boji proti konkurentům z jiných politických stran. Podle modelu, nejdříve mediálně vyvoláme pochybnost a potom začneme šetřit. Vždyť by to bylo nejenom trestuhodné, ale i trestné. Protože tomu nevěřím, tak nemám žádné obavy."

Prohlédněte si "dobré adresy" lidí, jejichž majetek stát prověřuje.

Kanál k Rittigovi

Mimochodem je to právě Hrdlička, kdo má ze seznamu prověřovaných podnikatelů oficiálně nejmenší majetek. Zakládá si na tom. Vlastní v Praze byt, auto a zdědil chatu.

Další z prověřovaných, podnikatel Ivo Rittig (někdejší blízký spojenec exministra Bendla), zase tvrdí, že už roky se v Česku zdržuje jen sporadicky, takže netuší, co by u něj chtěly úřady hledat. Rittig žije dlouhodobě v Monaku.

"Nic o tom nevím a zjevně je to nesmysl. Už proto, že já se v ČR již sedmým rokem zdržuji jen velmi málo," napsal v sms zprávě.

Ostatní oslovení nechali dotazy Aktuálně.cz bez odpovědi.

Díky svým nadstandardním kontaktům přitom většina z nich o zájmu financí věděla nedlouho poté, co se prověrky rozeběhly.

Inspekce ministra vnitra například dodnes vyšetřuje, kdo loni vynesl korespondenci mezi resortem financí a vnitra o bankovních kontech výše zmiňovaného Iva Rittiga a zda skončila přímo u něj.

Tohle postavil v krajině Českého středohoří Patrik Oulický.

Lidé, co šli po Vondrovi

Prověrky kmotrů má na Kalouskově ministerstvu na starost Finanční analytický útvar.

Jde o instituci, která při prověřování majetků disponuje největšími možnostmi získávání informací - včetně těch ze zahraničí. A to jak mezi úřady státní správy, tak i v porovnání se soukromými insitucemi, například auditorskými.

Byl to mimo jiné právě tento útvar, který v lednu podal trestní oznámení na tým Alexandra Vondry z doby českého předsednictví EU, před rokem zase poslal policii na exministra Aleše Řebíčka.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

před 50 minutami

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Firma hradního kancléře Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Podle ČT o tom rozhodlo ministerstvo financí

Zdroj: ČTK
Další zprávy