Stát sčítá jmění politických kmotrů. Chce jachty i vily

Sabina Slonková
15. 2. 2011 5:30
Kdo je na listu kontrol, které finance spustily u podnikatelů z šedé zóny politiky?
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách.
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na seznamu bohatých lidí, jejichž majetky začali prověřovat analytici ministerstva financí, jsou jména spojená se zákulisím politiky. Především s Občanskou demokratickou stranou.

Jsou mezi nimi například Alexander Novák, Ivo Rittig, Patrik Oulický, Tomáš Hrdlička či Roman Janoušek. Podnikatelé, jejichž vliv nekončí u komunální politiky, ale má přesah i do té celostátní.

Ukazují to nejnovější podrobnosti, které deník Aktuálně.cz zjistil o již odstartované akci úřadu Miroslava Kalouska. Až dosud nebylo známo, koho se prověrky týkají.

Cílem majetkových auditů je prověřit pochybnosti o tom, jak lidé z výše uvedeného seznamu přišli k rozsáhlým majetkům. Právě jejich příjmy z posledních let bude stát porovnávat s nabytým majetkem.

Analytici se přitom podle zdrojů Aktuálně.cz při zmiňované prověrce nehodlají zaměřit jen na majetky daných osob samotných, ale i na nemovitosti, jachty či automobily, které formálně vlastní například jejich manželky či další příbuzní. Anebo firmy s nimi spojené.

Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma.
Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma. | Foto: golf.cz

Avíza z bank a berňáků

"Ta jména vycházejí z hlášení bank o neobvyklých operacích či ze zjištění finančních úřadů a podobně. Každý prověřovaný případ tedy souvisí s konkrétním podezřením či nejasností," zdůvodnil finanční prověrky státní úředník, který je s jejich průběhem obeznámený. "Není to tak, že by si někdo sedl a řekl: po tom půjdeme, po tom ne," dodal.

Ministerstvo financí oficiálně "audity" kmotrů nikdy nepotvrdilo. Ale také nepopřelo.

"V budoucnu se útvar bude intenzívně zabývat mimo jiné i některými subjekty (fyzické i právnické osoby), u kterých na základě provedeného šetření a získaných informací je podezření z praní špinavých peněz. Jedná se mimo jiné o případy nabytého majetku, které zásadně nekorespondují s faktickými příjmy jednotlivých subjektů," stojí ve stanovisku ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.

Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou.
Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Jen ať hledají...

Prověřovaní podnikatelé navenek zachovávají absolutní klid.

Ve svém okolí podle zjištění Aktuálně.cz nicméně dávají najevo, že kroky ministerstva namířené zejména proti lidem spojeným s ODS považují za účelový politický boj ze strany konkurenční TOP 09, která ovládá resort financí.

Naznačuje to i oficiální reakce Tomáše Hrdličky, pražského podnikatele a vlivného zákulisního hráče občanských demokratů.

Na otázku, zda mu kontrola vadí a zda si je jistý, že v případě jeho majetku bude vše sedět, s ironickým podtextem odpověděl: "Nevadí mi to a nevěřím řečem o tom, že tyto kontroly zneužívá ministerstvo financí jako mocenský nástroj v boji proti konkurentům z jiných politických stran. Podle modelu, nejdříve mediálně vyvoláme pochybnost a potom začneme šetřit. Vždyť by to bylo nejenom trestuhodné, ale i trestné. Protože tomu nevěřím, tak nemám žádné obavy."

Prohlédněte si "dobré adresy" lidí, jejichž majetek stát prověřuje.

Kanál k Rittigovi

Mimochodem je to právě Hrdlička, kdo má ze seznamu prověřovaných podnikatelů oficiálně nejmenší majetek. Zakládá si na tom. Vlastní v Praze byt, auto a zdědil chatu.

Další z prověřovaných, podnikatel Ivo Rittig (někdejší blízký spojenec exministra Bendla), zase tvrdí, že už roky se v Česku zdržuje jen sporadicky, takže netuší, co by u něj chtěly úřady hledat. Rittig žije dlouhodobě v Monaku.

"Nic o tom nevím a zjevně je to nesmysl. Už proto, že já se v ČR již sedmým rokem zdržuji jen velmi málo," napsal v sms zprávě.

Ostatní oslovení nechali dotazy Aktuálně.cz bez odpovědi.

Díky svým nadstandardním kontaktům přitom většina z nich o zájmu financí věděla nedlouho poté, co se prověrky rozeběhly.

Inspekce ministra vnitra například dodnes vyšetřuje, kdo loni vynesl korespondenci mezi resortem financí a vnitra o bankovních kontech výše zmiňovaného Iva Rittiga a zda skončila přímo u něj.

Tohle postavil v krajině Českého středohoří Patrik Oulický.

Lidé, co šli po Vondrovi

Prověrky kmotrů má na Kalouskově ministerstvu na starost Finanční analytický útvar.

Jde o instituci, která při prověřování majetků disponuje největšími možnostmi získávání informací - včetně těch ze zahraničí. A to jak mezi úřady státní správy, tak i v porovnání se soukromými insitucemi, například auditorskými.

Byl to mimo jiné právě tento útvar, který v lednu podal trestní oznámení na tým Alexandra Vondry z doby českého předsednictví EU, před rokem zase poslal policii na exministra Aleše Řebíčka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy