Stát sčítá jmění politických kmotrů. Chce jachty i vily

Sabina Slonková
15. 2. 2011 5:30
Kdo je na listu kontrol, které finance spustily u podnikatelů z šedé zóny politiky?
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách.
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na seznamu bohatých lidí, jejichž majetky začali prověřovat analytici ministerstva financí, jsou jména spojená se zákulisím politiky. Především s Občanskou demokratickou stranou.

Jsou mezi nimi například Alexander Novák, Ivo Rittig, Patrik Oulický, Tomáš Hrdlička či Roman Janoušek. Podnikatelé, jejichž vliv nekončí u komunální politiky, ale má přesah i do té celostátní.

Ukazují to nejnovější podrobnosti, které deník Aktuálně.cz zjistil o již odstartované akci úřadu Miroslava Kalouska. Až dosud nebylo známo, koho se prověrky týkají.

Cílem majetkových auditů je prověřit pochybnosti o tom, jak lidé z výše uvedeného seznamu přišli k rozsáhlým majetkům. Právě jejich příjmy z posledních let bude stát porovnávat s nabytým majetkem.

Analytici se přitom podle zdrojů Aktuálně.cz při zmiňované prověrce nehodlají zaměřit jen na majetky daných osob samotných, ale i na nemovitosti, jachty či automobily, které formálně vlastní například jejich manželky či další příbuzní. Anebo firmy s nimi spojené.

Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma.
Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma. | Foto: golf.cz

Avíza z bank a berňáků

"Ta jména vycházejí z hlášení bank o neobvyklých operacích či ze zjištění finančních úřadů a podobně. Každý prověřovaný případ tedy souvisí s konkrétním podezřením či nejasností," zdůvodnil finanční prověrky státní úředník, který je s jejich průběhem obeznámený. "Není to tak, že by si někdo sedl a řekl: po tom půjdeme, po tom ne," dodal.

Ministerstvo financí oficiálně "audity" kmotrů nikdy nepotvrdilo. Ale také nepopřelo.

"V budoucnu se útvar bude intenzívně zabývat mimo jiné i některými subjekty (fyzické i právnické osoby), u kterých na základě provedeného šetření a získaných informací je podezření z praní špinavých peněz. Jedná se mimo jiné o případy nabytého majetku, které zásadně nekorespondují s faktickými příjmy jednotlivých subjektů," stojí ve stanovisku ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.

Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou.
Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Jen ať hledají...

Prověřovaní podnikatelé navenek zachovávají absolutní klid.

Ve svém okolí podle zjištění Aktuálně.cz nicméně dávají najevo, že kroky ministerstva namířené zejména proti lidem spojeným s ODS považují za účelový politický boj ze strany konkurenční TOP 09, která ovládá resort financí.

Naznačuje to i oficiální reakce Tomáše Hrdličky, pražského podnikatele a vlivného zákulisního hráče občanských demokratů.

Na otázku, zda mu kontrola vadí a zda si je jistý, že v případě jeho majetku bude vše sedět, s ironickým podtextem odpověděl: "Nevadí mi to a nevěřím řečem o tom, že tyto kontroly zneužívá ministerstvo financí jako mocenský nástroj v boji proti konkurentům z jiných politických stran. Podle modelu, nejdříve mediálně vyvoláme pochybnost a potom začneme šetřit. Vždyť by to bylo nejenom trestuhodné, ale i trestné. Protože tomu nevěřím, tak nemám žádné obavy."

Prohlédněte si "dobré adresy" lidí, jejichž majetek stát prověřuje.

Kanál k Rittigovi

Mimochodem je to právě Hrdlička, kdo má ze seznamu prověřovaných podnikatelů oficiálně nejmenší majetek. Zakládá si na tom. Vlastní v Praze byt, auto a zdědil chatu.

Další z prověřovaných, podnikatel Ivo Rittig (někdejší blízký spojenec exministra Bendla), zase tvrdí, že už roky se v Česku zdržuje jen sporadicky, takže netuší, co by u něj chtěly úřady hledat. Rittig žije dlouhodobě v Monaku.

"Nic o tom nevím a zjevně je to nesmysl. Už proto, že já se v ČR již sedmým rokem zdržuji jen velmi málo," napsal v sms zprávě.

Ostatní oslovení nechali dotazy Aktuálně.cz bez odpovědi.

Díky svým nadstandardním kontaktům přitom většina z nich o zájmu financí věděla nedlouho poté, co se prověrky rozeběhly.

Inspekce ministra vnitra například dodnes vyšetřuje, kdo loni vynesl korespondenci mezi resortem financí a vnitra o bankovních kontech výše zmiňovaného Iva Rittiga a zda skončila přímo u něj.

Tohle postavil v krajině Českého středohoří Patrik Oulický.

Lidé, co šli po Vondrovi

Prověrky kmotrů má na Kalouskově ministerstvu na starost Finanční analytický útvar.

Jde o instituci, která při prověřování majetků disponuje největšími možnostmi získávání informací - včetně těch ze zahraničí. A to jak mezi úřady státní správy, tak i v porovnání se soukromými insitucemi, například auditorskými.

Byl to mimo jiné právě tento útvar, který v lednu podal trestní oznámení na tým Alexandra Vondry z doby českého předsednictví EU, před rokem zase poslal policii na exministra Aleše Řebíčka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy