Stát sčítá jmění politických kmotrů. Chce jachty i vily

Sabina Slonková
15. 2. 2011 5:30
Kdo je na listu kontrol, které finance spustily u podnikatelů z šedé zóny politiky?
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách.
Alexandr Novák. Vlivná tvář ODS, zejména v severních Čechách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na seznamu bohatých lidí, jejichž majetky začali prověřovat analytici ministerstva financí, jsou jména spojená se zákulisím politiky. Především s Občanskou demokratickou stranou.

Jsou mezi nimi například Alexander Novák, Ivo Rittig, Patrik Oulický, Tomáš Hrdlička či Roman Janoušek. Podnikatelé, jejichž vliv nekončí u komunální politiky, ale má přesah i do té celostátní.

Ukazují to nejnovější podrobnosti, které deník Aktuálně.cz zjistil o již odstartované akci úřadu Miroslava Kalouska. Až dosud nebylo známo, koho se prověrky týkají.

Cílem majetkových auditů je prověřit pochybnosti o tom, jak lidé z výše uvedeného seznamu přišli k rozsáhlým majetkům. Právě jejich příjmy z posledních let bude stát porovnávat s nabytým majetkem.

Analytici se přitom podle zdrojů Aktuálně.cz při zmiňované prověrce nehodlají zaměřit jen na majetky daných osob samotných, ale i na nemovitosti, jachty či automobily, které formálně vlastní například jejich manželky či další příbuzní. Anebo firmy s nimi spojené.

Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma.
Roman Janoušek je znám kontakty na bývalého primátora Pavla Béma. | Foto: golf.cz

Avíza z bank a berňáků

"Ta jména vycházejí z hlášení bank o neobvyklých operacích či ze zjištění finančních úřadů a podobně. Každý prověřovaný případ tedy souvisí s konkrétním podezřením či nejasností," zdůvodnil finanční prověrky státní úředník, který je s jejich průběhem obeznámený. "Není to tak, že by si někdo sedl a řekl: po tom půjdeme, po tom ne," dodal.

Ministerstvo financí oficiálně "audity" kmotrů nikdy nepotvrdilo. Ale také nepopřelo.

"V budoucnu se útvar bude intenzívně zabývat mimo jiné i některými subjekty (fyzické i právnické osoby), u kterých na základě provedeného šetření a získaných informací je podezření z praní špinavých peněz. Jedná se mimo jiné o případy nabytého majetku, které zásadně nekorespondují s faktickými příjmy jednotlivých subjektů," stojí ve stanovisku ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.

Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou.
Znovu exprimátor. Tentokrát s Tomášem Hrdličkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Jen ať hledají...

Prověřovaní podnikatelé navenek zachovávají absolutní klid.

Ve svém okolí podle zjištění Aktuálně.cz nicméně dávají najevo, že kroky ministerstva namířené zejména proti lidem spojeným s ODS považují za účelový politický boj ze strany konkurenční TOP 09, která ovládá resort financí.

Naznačuje to i oficiální reakce Tomáše Hrdličky, pražského podnikatele a vlivného zákulisního hráče občanských demokratů.

Na otázku, zda mu kontrola vadí a zda si je jistý, že v případě jeho majetku bude vše sedět, s ironickým podtextem odpověděl: "Nevadí mi to a nevěřím řečem o tom, že tyto kontroly zneužívá ministerstvo financí jako mocenský nástroj v boji proti konkurentům z jiných politických stran. Podle modelu, nejdříve mediálně vyvoláme pochybnost a potom začneme šetřit. Vždyť by to bylo nejenom trestuhodné, ale i trestné. Protože tomu nevěřím, tak nemám žádné obavy."

Prohlédněte si "dobré adresy" lidí, jejichž majetek stát prověřuje.

Kanál k Rittigovi

Mimochodem je to právě Hrdlička, kdo má ze seznamu prověřovaných podnikatelů oficiálně nejmenší majetek. Zakládá si na tom. Vlastní v Praze byt, auto a zdědil chatu.

Další z prověřovaných, podnikatel Ivo Rittig (někdejší blízký spojenec exministra Bendla), zase tvrdí, že už roky se v Česku zdržuje jen sporadicky, takže netuší, co by u něj chtěly úřady hledat. Rittig žije dlouhodobě v Monaku.

"Nic o tom nevím a zjevně je to nesmysl. Už proto, že já se v ČR již sedmým rokem zdržuji jen velmi málo," napsal v sms zprávě.

Ostatní oslovení nechali dotazy Aktuálně.cz bez odpovědi.

Díky svým nadstandardním kontaktům přitom většina z nich o zájmu financí věděla nedlouho poté, co se prověrky rozeběhly.

Inspekce ministra vnitra například dodnes vyšetřuje, kdo loni vynesl korespondenci mezi resortem financí a vnitra o bankovních kontech výše zmiňovaného Iva Rittiga a zda skončila přímo u něj.

Tohle postavil v krajině Českého středohoří Patrik Oulický.

Lidé, co šli po Vondrovi

Prověrky kmotrů má na Kalouskově ministerstvu na starost Finanční analytický útvar.

Jde o instituci, která při prověřování majetků disponuje největšími možnostmi získávání informací - včetně těch ze zahraničí. A to jak mezi úřady státní správy, tak i v porovnání se soukromými insitucemi, například auditorskými.

Byl to mimo jiné právě tento útvar, který v lednu podal trestní oznámení na tým Alexandra Vondry z doby českého předsednictví EU, před rokem zase poslal policii na exministra Aleše Řebíčka.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 57 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy