Tak se žije za Nečase kmotrům: Drží vliv a skupují lány

Radek Nohl Radek Nohl
16. 7. 2012 11:00
Jaký je život vlivných členů ODS Oulického a Nováka za dva roky vlády Petra Nečase

Praha - Přestože premiér Petr Nečas před svým nástupem do čela vlády prohlašoval, že se musí omezit vliv stranických kmotrů, první dva roky jeho vládnutí se dva silní zákulisní hráči ODS, Patrik Oulický a Alexandr Novák, vůbec neměli špatně.

Stavební firmy, které vlastní, nebo prostřednictvím spřátelených lidí ovládají, jsou s veřejnými zakázkami téměř spojeny pupeční šňůrou.

Od Nečasových slov se podílely jen v Ústeckém kraji na stavbách za minimálně 1,6 miliardy korun. Dostaly je zejména od ústeckého krajského úřadu, Ředitelství silnic a dálnic a radnic, kde vládne nebo vládla ODS.

Oba navíc mohutně investovali do pozemků. Novák společně se svým společníkem (také členem ODS) Danielem Ježkem podle informací, které vyčetl deník Aktuálně.cz v katastru nemovitostí, skoupil loni 197 a letos zatím 14 hektarů půdy.

Novákovo jméno se dostalo opět do pozornost v pondělí, kdy dostal u krajského soudu čtyři roky vězení za korupční kauzu, v níž šlo o rekordní částku 43 milionů korun na soukromém účtu.

Oulický nakupoval také. Získal třeba nemovitost ve Špindlerově Mlýně nebo další pozemky v okolí své haciendy v Moravanech na Ústecku.

V místě, kde v minulosti načerno postavil řadu staveb - navzdory kritice ombudsmana vyvázl bez pokuty -, nyní vlastní již 77 hektarů. Pro srovnání: jedná se o prostor stejný jako 130 fotbalových hřišť.

Nečas: Musíme omezit vliv kmotrů

A ani jejich vliv příliš neoslabuje. Dokazují to dva jen několik měsíců staré příběhy.

V době, kdy obvinili v kauze ProMoPro bývalé podřízené ministra Alexandra Vondry, začalo v ODS putovat jméno jeho nástupce.

Podle informací deníku Insider se jím měl stát neúspěšný kandidát na ústeckého primátora Tomáš Indra, který je označován za "korunního prince" Patrika Oulického. Jenže Vondra tlak na své odvolání nakonec ustál.

Předtím zase poslanci Janu Kubatovi, který řadu let vazby na Oulického ani nepopírá, doslova před nosem uniklo křeslo ministra průmyslu a obchodu.

Místo něj se jím nakonec stal Martin Kuba. Ten je naopak spojován s jihočeským kmotrem ODS Pavlem Dlouhým.

Po dvou letech to tedy vypadá, že pro Oulického s Novákem slova Petra Nečase příliš neplatí.

Nečas na kongresu ODS v červnu 2010, jen několik dní předtím, než byl jmenován premiérem, se přitom vůči stranickým kmotrům výrazně vymezil.

"Musíme omezit vliv takzvaných šedých eminencí. My opravdu musíme dávat přednost politikům s autentickými politickými názory a s autentickými politickými postoji, ne marionetám, které jsou z dálky z té šedé zóny mezi pomezím světa politiky a byznysu řízené jakýmisi loutkoherci," uvedl tehdy Nečas.

Tohle je dům Patrika Oulického, podívejte se:

Deník Aktuálně.cz se snažil oba vlivné členy ODS několik dní kontaktovat.

Oulický měl však vypnutý telefon. Novák telefon nezvedal, nereagoval ani na SMS zprávy.

ČEPS odškodní Oulického s Novákem

Novák s Oulickým a Ježkem si v loňském roce koupili také pozemky u Loun, které teď potřebuje ČEPS. Postaví na nich nové sloupy elektrického vedení a majitele pozemků kvůli tomu firma odškodní. Peníze dostane i trojice severočeských členů ODS.

O jakou částku půjde, není zatím jasné. "S uvedenými vlastníky pozemků jsme se ještě nijak nedohodli, byly jim odeslány dopisy, ale dosud nemáme žádnou zpětnou vazbu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Pozemky u Loun, které potřebuje ČEPS. Postaví tu nové vedení.
Pozemky u Loun, které potřebuje ČEPS. Postaví tu nové vedení. | Foto: Radek Nohl

Že by měla koupě zmíněných pozemků spekulativní úmysly, Novák ještě letos v lednu odmítal.

"My s pozemky obchodujeme obecně, rozhodně to není tak, že bychom tady někde chodili a koukali, že přes ně něco povede. To, že jsou tady všude dráty, za to já nemůžu," řekl Aktuálně.cz exsenátor Novák.

Zpeněžit však bude moci i další pozemky. V Chomutově se totiž díky novému územnímu plánu mají změnit na plochy pro komerční zařízení.

S pozemky u dálnice D8, několik kilometrů před hranicemi s Německem, už Novák s Oulickým plány mají. Podle slov Nováka tu má stát nová benzinová stanice.

"Je to dobrý podnikatelský záměr. My je stavíme léta, takže s tím máme zkušenosti," dodal Novák.

Černé stavby vlivných mužů ODS

"Léta zkušeností" už také ukázala, jak si dovedou své plány zařídit. Například na Děčínsku byly při stavbě benzinky před časem problémy s úřady, protože se stavěla bez řádného povolení.

Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

A když už to vypadalo, že ji Novák a Ježek budou muset zbourat, povolila dodatečně stavbu rumburská radnice.

Bourat nemusel ani Oulický. Také jemu vyšly většinou úřady vstříc. Sice musel zbourat masivní vjezd k jeho haciendě, k bazénu nebo tenisovým kurtům ale dostal dodatečné stavební povolení. Navíc vyvázl bez pokuty.

Také v dalším případě - stavba sluneční elektrárny v Moldavě - měl kmotr štěstí. Ani tuto stavbu, opět postavenou bez řádného povolení, úřady firmě patřící Novákovi s Ježkem nestrhly.

Tohle je dům Alexandra Nováka, podívejte se:

Kdo v Ústí tahá za nitky?

Oulický s Novákem vlastní i dům v centru Ústí, kde sídlí Úřad Regionální rady Severozápad. Ten za pronájem platí vlivným členům ODS přes deset milionů korun za rok.

Právě v něm přitom už dvakrát policisté zatýkali úředníky, kteří se podle vyšetřovatelů podíleli na podvodech při rozdělování evropských dotací. V prvním případě již soudkyně Kamila Elsnicová před několika dny odsoudila kvůli úplatkům bývalého ředitele úřadu Petra Kušnierze k 7,5 rokům vězení.

Elsnicová přitom po vynesení rozsudku naznačila, že Kušnierz nemusel být tím, kdo vše řídil. 

"Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl," prohlásila Elsnicová.

Jak se podle vás žije kmotrům? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy