Politik ODS koupil louky, budou z nich stavební parcely

Radek Nohl Radek Nohl
5. 8. 2011 6:00
Tak to určí územní plán. Schvalovat ho budou lidé z ODS a jejich spojenci
Další satelit stavět nechci, říká politik, jehož louky se mají změnit ve stavební parcely.
Další satelit stavět nechci, říká politik, jehož louky se mají změnit ve stavební parcely. | Foto: Richard Matiašek

Ústí nad Labem - Přední funkcionář ODS na Ústecku, člen tamní stranické regionální rady Petr Ryšavý je krok od toho, aby naplnil geniální investiční krok.

V posledních pěti letech nakoupil v okolí města levné louky, které se nyní po změně územního plánu mohou proměnit v lukrativní stavební parcely.

Ryšavý podle výpisu z katastru nemovitostí vlastní na územích severně od centra Ústí nad Labem více než 400 tisíc metrů čtverečních luk.

Dokumenty říkají, že poslední část z nich dokoupil v létě roku 2009. Hned na začátku roku 2010 pak ústecká radnice, tehdy vedená ODS, poprvé zveřejnila nový návrh územního plánu, o němž se bude za několik týdnů v zastupitelstvu hlasovat.

Ryšavého občanští demokraté jsou nyní ve vedení města znovu - jen uzavřeli koalici se sociální demokracií. Mezi 37 zastupiteli Ústí má ODS devět lidí a její spojenec z ČSSD jedenáct.

Právně to je čisté

Petr Ryšavý obchoduje s pozemky ve městě a okolí už od roku 1998. Na prvním uceleném území, které skoupil, už vyrostla satelitní zástavba, kde nyní bydlí politici i majitelé stavebních firem

Nad navrženým územním plánem odmítá, že by se na jeho vzniku podílel.  

"Já jsem o to nežádal," řekl Aktuálně.cz s tím, že si nedokáže představit někoho, kdo by do jím vlastněné lokality v nejbližších letech investoval. Sám prý poté, co dal peníze do satelitu, na další mnohamilionové investice nemá.

Kdo je Petr Ryšavý?

Člen ústecké regionální rady ODS a podnikatel Petr Ryšavý

  • krajský zastupitel a člen regionální rady ODS v Ústeckém kraji
  • do poloviny loňského roku byl ústeckým radním
  • teď pracuje ve společnosti AVE, která se stará o úklid. Je také členem dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti
  • od roku 1998 skupuje pozemky v lokalitě Nové Skorotice. Teď tu bydlí různí politici, ale i majitelé stavebních firem
  • v letech 2009 a 2010 prodal pozemky za minimálně 25 milionů korun
  • mluví se o něm jako o blízkém spojenci Patrika Oulického

Politik rozhodně není jediný, komu změna územního plánu v Ústí nad Labem pozemky zhodnotí, a zástupci protikorupční organizace Transparency International říkají, že podobná praxe, kdy politici nebo úředníci vydělají na změně územního plánu, je v Česku běžná.

Jen velmi těžko se prokazuje, že někdo řídil územní plán ve vlastním zájmu. "Po právní stránce je to víceméně čisté," uvedl vedoucí právní poradny Transparency International Vladan Brož. "Muselo by být prokazatelné, že když pozemky kupoval, vedla se debata o tom, že se změní, a nikdo jiný tuto informaci neměl. To se ale prokáže jen těžko."

Se straníky za plotem 

Petr Ryšavý říká, že skupování a investování do pozemků je jeho celoživotní práce.

Louky, které získával od roku 1998, se za několik let změnily na stavební parcely a začala se na nich stavět městská část Nové Skorotice.

Kvůli tomu, že tu dnes bydlí řada majitelů ústeckých stavebních firem a politiků, se o čtvrti mluví jako o prominentní. Svůj dům tu má třeba exministr zemědělství Petr Gandalovič, vlivný muž zákulisí ODS Patrik Oulický, náměstek primátora Jan Řeřicha, žije tu ale také Ryšavý.

"Já neznám široko daleko podobnou lokalitu, která by byla tak poctivě a velkoryse zainvestovaná. A to jsem dělal já ze svého," chlubí se ústecký politik.

Chlouba pana velvyslance

Dům ve Skoroticích má i Petr Gandalovič, ten ale teď úřaduje v USA jako velvyslanec.
Dům ve Skoroticích má i Petr Gandalovič, ten ale teď úřaduje v USA jako velvyslanec. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V Nových  Skoroticích je několik architektonicky zajímavých staveb. Jednou z nich je třeba dům, který patří bývalému ministru zemědělství a dnes velvyslanci v USA Petru Gandalovičovi.

Oproti jiným ústeckým čtvrtím, kde se také rodinné domky postavily, tu jsou široké silnice, osvětlené chodníky, poblíž se vybudovaly i dva nové kruhové objezdy. Do infrastruktury tu ale investoval i magistrát, a to zhruba 28 milionů.

Ryšavý mluví o lokalitě jako o svém "děťátku". "Nepatřím k těm, kteří někam přijdou, za pár korun něco koupí, za pár korun něco ošulí a pak to rychle prodají," tvrdí. 

Prý na investici dodnes nevydělal. Pozemky tu podle svých slov prodává od 1000 do 1500 korun. V letech 2009 a 2010 na jejich prodeji vydělal minimálně 25 milionů korun.

Kvůli krizi má však nyní zájemců nedostatek. "V letošním roce jsem prodal dva pozemky," říká.

Nové Skorotice - místo, kde bydlí politici i majitelé stavebních firem:

Druhá čtvrť pro politiky nebude

Jak bylo uvedeno, další změna územního plánu, díky které se Ryšavého pozemky mají změnit z luk na stavební parcely, je naplánována na podzim.

Část z pozemků je poblíž Nových Skorotic, zbytek o několik set metrů severně v lokalitě Strážky a Habrovice. Petr Ryšavý tu teď vlastní více než 410 tisíc metrů čtverečních luk.

Z kopií smluv, které má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že pozemky skupoval v posledních letech zhruba od 20 do 50 korun za metr čtvereční.

Budou tady další domky? Několik let určitě ne, tvrdí člen regionální rady ODS.
Budou tady další domky? Několik let určitě ne, tvrdí člen regionální rady ODS. | Foto: Richard Matiašek

Že tu po případné změně územního plánu vyrostou stejně jako v Nových Skoroticích rodinné domky, odmítá. Říká, že až po koupi pozemků zjistil, že zasíťování je pro něj finančně nemožné.

"Nevidím v nejbližších letech reálnou možnost připojení lokality. Při těch cenách pozemků by to prostě byla podnikatelská sebevražda," uvedl regionální politik.

Na otázku, jestli nebude chtít pozemky za několik let výhodně zpeněžit, pak odpověděl: "Když mi dáte rozumnou korunu, tak vám je prodám i dneska. Můžete se stavit. A když říkám koruny, tak myslím desetikoruny."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy