Vězeňská služba

Nejvyšší žalobce podal dovolání v neprospěch dozorců z litoměřické věznice

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ zbití vězně v Litoměřicích skončil jen jako kázeňský přestupek. Podal dovolání v neprospěch dvou dozorců litoměřické věznice. Bili muže z Lotyšska i poté, co ležel spoutaný na podlaze výtahu a nepředstavoval pro ně hrozbu. Dovolání je dostupné na webu veřejné žaloby. Nejvyšší soud podnět obdržel v červnu, zatím podle databáze InfoSoud nerozhodnul.

"O překročení pomyslné hranice mezi trestným činem a kázeňským přestupkem hovoří zejména intenzita útoku, charakter bezdůvodně použitého nástroje a četnost ran, směřujících nejen proti trupu, ale mj. i do citlivé oblasti hlavy," stojí v dovolání. Dozorci uštědřili Lotyšovi nejméně 12 ran gumovým obuškem.

Podle Stříže dozorce neomlouvá to, že situace byla emočně vypjatá. Lotyš měl před tím konflikt s jiným dozorcem. Při jízdě výtahem se prý snažil kopáním rozpohybovat kabinu.

"Jestliže se sami rozhodli pro výkon povolání příslušníků bezpečnostních sborů, pak v rámci takového rozhodnutí museli být připraveni na to, že v jejich profesionálních pracovních podmínkách k takovým situacím může běžně docházet," míní Stříž. Šlo podle něj o zkušené dozorce, kteří znali předpisy.

Zdroj: ČTK

Smrt vraha dítěte byla sebevraždou, uzavřela Vězeňská služba

Na smrti muže, který byl odsouzen k výjimečnému trestu za vraždu a týrání dítěte, se nepodílel nikdo další. Vězeňská služba uzavřela vyšetřování červencového úmrtí ve valdické věznici jako sebevraždu bez cizího zavinění.

Jedenadvacetiletý muž zemřel několik dní poté, co mu pražský vrchní soud zpřísnil právní kvalifikaci i trest, a to na 22 let odnětí svobody. Krajský soud jej původně poslal za mříže na 16 let za těžké ublížení na zdraví se smrtelným následkem, odvolací soud ho však uznal vinným z vraždy.

Vězeňská služba už dříve uvedla, že muž byl v době úmrtí sám v cele.

Zdroj: ČTK
Pokračovat