"Kmotr" byla Topolánkova pomsta, tvrdí "kmotr" Novák

Martina Machová Martina Machová
20. 7. 2010 11:25
Rozhovor s šedou eminencí ODS Alexandrem Novákem o politickém vlivu kmotrů
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Expředseda občanských demokratů Mirek Topolánek ho označil jako jednoho ze stranických kmotrů. Bývalý chomutovský starosta a senátor Alexandr Novák přiznává, že toto označení jej příliš netěší.

Tvrdí, že je to Topolánkova pomsta za to, že severní Čechy jako jediné nahlas řekly před ideovým kongresem ODS v roce 2009, aby z vedení strany odešel.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Novák, který se jinak médií straní, vylíčil, jak sám vnímá svůj vliv ve straně a politice.

"Stává se mi, že se někdo zaštiťuje mým jménem. Nebo že někde vypráví, byl jsem se Sašou v hospodě, aby si dodal na významu. Přitom třeba seděl u vedlejšího stolu," líčil například během neformální části rozhovoru.

"To vlastně děláte vy novináři. Vy ty legendy tvoříte. Někomu se to možná líbí a dál to využívá, ale mně ne," tvrdí politik.

Nicméně Alexandr Novák je i muž se špatnou pověstí. Již jedenáct let jej provází vyšetřování a později žaloba, že ještě jako chomutovský starosta vzal v roce 1999 rekordní úplatek 43 milionů korun za pro město údajně nevýhodný prodej plynárenských a energetických akcií. 

Soud, který má rozhodnout o jeho vině či nevině, začal v pondělí.

On sám tvrdí, že jeho kauza je jen součást politického boje a že úplatek nevzal. Jak se hájí, popsal Aktuálně.cz v první části rozhovoru.

Infobox

  • Exsenátor čelí obvinění, že ještě jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši 43 milionů korun za nevýhodný prodej akcií plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu.  Německá společnost VNG-Verbundenz Gas za ně zaplatila 318 milionů korun.
  • Pokud by žalobce veškerá obvinění prokázal, mohl by skončit až osm let ve vězení.
  • Úplatek měl Novákovi vyplatit jeho známý z emigrace Peter Schmel, který ovšem náhle zmizel před třemi roky, krátce před prvním nařízeným soudním jednání. V procesu figuruje jako spoluobžalovaný a hrozí mu až pět let vězení. Souzen bude jako uprchlý.
  • Podle policie  peníze na společný účet manželů Novákových neposlala přímo společnost VNG-Verbundenz Gas, ale kyperská společnost Intercontactor.
  • Oficiálně měly přijít jako vyúčtování německé firmě Export Import. Tamní policisté však tvrdí, že žádná taková firma neexistuje a v České republice nikdy neobchodovala. Do případu se vložil i Interpol.
  • Na pohyby vysokých částek na Novákových kontu upozornila i sama banka, která je nahlásila kvůli podezření na praní špinavých peněz

Jaký je tedy skutečný vliv Alexandra Nováka z pohledu Alexandra Nováka?

A.cz: Dá se odejít z procesu, který právě v těchto dnech začal v Chomutově, s čistým štítem?

Jednoznačně to poškodilo mé podnikání velmi hrubým způsobem. Nechci se bavit o číslech. Vlastníme čerpací stanice a tam to bohudík nemá přímý vliv. Když chce někdo na hranicích s Německem natankovat, tak ho nezajímá, jestli je to Novák.

Ten další byznys, co jsme dělali, tedy výstavba čerpacích stanic, ten šel do kytek. S takovým mediálním obrazem celý byznys padl. My jsme dodávali olejářským společnostem, významným hráčům na evropském trhu, a přišli jsme o exkluzivitu.

A.cz: Z politiky jste také musel odejít...

Především si myslím, že politika hrála hlavní úlohu. Ale nějaké brečení, že mi to zkazilo politickou kariéru, to už ne.

A.cz: Takže se do ní nevrátíte?

Zkušenost s politikou je právě tak velká, že není důvod. To prostě nejde.

A.cz: V ODS zůstanete? Jako jeden z třiceti tisíců řadových členů?

To určitě. V té straně jsem vyrostl a dostal jsem šanci dělat kariéru. I když to dopadlo to tak, jak to dopadlo. To je realita.

A.cz: Váš ústup z politiky v poslední době je nejde přehlédnout. Odešel jste i ze stranických funkcí.

Dokonce jsem byl oslovený, abych šel do výkonné rady ODS, teď znovu. Myslím ale, že to straně může jen ublížit, a to není můj cíl. A navíc, nikdy jsem nevnímal funkce, vyjma starostování, jako něco extra. Samozřejmě, výkonná rada je hodně…

A.cz: ...například donutila odejít Topolánka.

Jasně, ale do té doby se nedalo říci, že má takový vliv. To se odehrálo až teď.

A.cz: Vy jste byl označen za největšího kmotra.

Tak jako… Topolánek, který si myslel, že na tom kongresu odejde, dopředu vypustil tyto věci. Chtěl se pomstít za něco, co vlastně nenastalo. Tak z nás udělal kmotry.

A.cz: Byl jste na posledním kongresu?

Byl.

A.cz: Ovlivňoval jste dění na kongresu?

Na to nebudu odpovídat… Ústecký kraj tam měl kandidáta na místopředsedu.

A.cz: Nevím, jestli jste to zaregistroval, ale ptám se proto, že se tam najednou zvedl povyk, že jste v Clarionu s Patrikem Oulickým (další ze severočeských občanských demokratů, který je označován za „kmotra", pozn. red.), a že z nějakého pokoje kongres řídíte.

Oulický tam ani nebyl. Tak to není, ale byl jsem tam.

A.cz: Vaši kolegové pak říkali, že tam v žádném případě nejste. A že vám doporučili, abyste nejezdil.

Mně nikdo nic nedoporučoval. To takhle není. Já to řeknu takhle, jsem v místní organizaci v Chomutově a byl jsem navržen, abych jel na kongres. Řekl jsem, že nepojedu. Pak jsem na kongres přijel, měl jsem tam s někým si co říci.

A.cz: V mediální zkratce jste popisován jako muž s neurčitým vlivem. Jak byste svůj vliv popsal vy?

Právě, že mi to přijde postavené na ruby. Já nepotřebuji žádný vliv. Já buď v té straně mám nějaký názor a řeknu ho. Například to, co se udělalo pak s Topolánkem… My jsme řekli naprosto seriózně - udělejme volební kongres.

Ivana Řápková má ze své kanceláře tajný vchod do bývalého kostela.
Ivana Řápková má ze své kanceláře tajný vchod do bývalého kostela. | Foto: Ondřej Besperát

A to není jen o Gandalovičovi. Gandalovič něco zvednul, ale čekalo se, že se přidají další. Nikdo to neudělal. Očekávalo se, že tam bude normální seriózní politická soutěž. To, co se pak udělalo na výkonné radě ODS, se mělo odehrát už na kongresu. Jsem o tom bytostně přesvědčen.

A ti, co dnes říkají, že na výkonné radě udělali správně, tak na kongresu měli strach a měli ruce přirostlé k tělu. Ale to je právě to, co si myslím, že v politice má být - nebát se říci vlastní názor. My jsme to jako region řekli - a za to jsme si vysloužili být kmotry...

A to není o vlivu Nováka. Buď mám rozumný názor a lidi to berou, nebo plácám nesmysly a myslí si o mně, že jsem hlupák. Když si Topolánek rok před tím přijel do Ústeckého kraje pro podporu, tak mu nevadilo, že byl s velrybáři.

A.cz: Velrybář, to je pojem, který vznikl také u vás na severu.

To jsem nevymyslel já. Já nábory nedělám.

A.cz: Zpátky k vašemu vlivu. Vy se vždy objevujete u důležitých vyjednávání. Vyjednával jste za ODS koalici v Chomutově, na kraji, pak s Topolánkem o vládě v souvislosti s výpovědí zeleného poslance Přemysla Rabase z postu šéfa Podkrušnohorského zooparku. Hodláte v tom pokračovat?

Už se v tom angažovat nebudu. Naprosto jasně jsem to dal kolegům ve straně najevo. Jestli přijde někdo, že by chtěl znát můj názor, tak budu samozřejmě k dispozici. Ale to opravdu momentálně není tak, že bych chtěl mít nějaký nepopsatelný vliv.

A.cz: Takže ve vyjednávacím týmu vás už neuvidíme? Budou se teď opět rozdávat karty v komunálních volbách...

Ne, já už se nebudu zúčastňovat žádných jednání. Pro mne to skončilo vyjednáváním o krajské vládě.

A.cz: To se vám ale přeci povedlo. Na to, že ODS utrpěla debakl, jste získali v Ústeckém kraji celkem dost křesel.

Zase se ale používal můj proces mediálně a já to nemám zapotřebí.

A.cz: Takže éra politika Alexandra Nováka končí a zbývá jen byznys.

Určitě.

A.cz: Použil jste někdy své kontakty v politice ve svém podnikání?

Pohybuji se v takové branži, že nepotřebuji žádný kontakt z politiky. Já dělám čerpací stanice. Někdy to na úřadech je tak, že vám hází klacky pod nohy. Možná jsem někdy zapůsobil v tom směru, že jsem někomu zavolal, že nás otravují a vymýšlí si ptákoviny. Takže v tomto duchu, to neříkám, že se nestalo.

A.cz: Zasahujete do politiky chomutovské radnice?

Ne, to se jen povídá.

A.cz: Povídá se i to, že paní primátorka Ivana Řápková je vaše loutka…

To bych chtěl toho frajera, který by ji vodil, vidět (směje se).

A.cz: A teď, že jste ji poslal do sněmovny…

Povídá se toho hodně. Například, že jsem s ní měl mít i dítě, stavím jí barák. To jsou absolutní nesmysly. Barák stavím pro švagrovou.

Ten, kdo zná Ivanu Řápkovou, tak ví, že jsme kamarádi a já byl ten, kdo ji navrhl na starostku. Nikdo jiný v rámci ODS nebyl tak pracovitý jako ona a to je celé. Mám s ní naprosto korektní vztahy - žádný intimní nebo majetkový.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

před 42 minutami

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Firma hradního kancléře Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Podle ČT o tom rozhodlo ministerstvo financí

Zdroj: ČTK
Další zprávy