"Kmotr" byla Topolánkova pomsta, tvrdí "kmotr" Novák

Martina Machová Martina Machová
20. 7. 2010 11:25
Rozhovor s šedou eminencí ODS Alexandrem Novákem o politickém vlivu kmotrů
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Expředseda občanských demokratů Mirek Topolánek ho označil jako jednoho ze stranických kmotrů. Bývalý chomutovský starosta a senátor Alexandr Novák přiznává, že toto označení jej příliš netěší.

Tvrdí, že je to Topolánkova pomsta za to, že severní Čechy jako jediné nahlas řekly před ideovým kongresem ODS v roce 2009, aby z vedení strany odešel.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Novák, který se jinak médií straní, vylíčil, jak sám vnímá svůj vliv ve straně a politice.

"Stává se mi, že se někdo zaštiťuje mým jménem. Nebo že někde vypráví, byl jsem se Sašou v hospodě, aby si dodal na významu. Přitom třeba seděl u vedlejšího stolu," líčil například během neformální části rozhovoru.

"To vlastně děláte vy novináři. Vy ty legendy tvoříte. Někomu se to možná líbí a dál to využívá, ale mně ne," tvrdí politik.

Nicméně Alexandr Novák je i muž se špatnou pověstí. Již jedenáct let jej provází vyšetřování a později žaloba, že ještě jako chomutovský starosta vzal v roce 1999 rekordní úplatek 43 milionů korun za pro město údajně nevýhodný prodej plynárenských a energetických akcií. 

Soud, který má rozhodnout o jeho vině či nevině, začal v pondělí.

On sám tvrdí, že jeho kauza je jen součást politického boje a že úplatek nevzal. Jak se hájí, popsal Aktuálně.cz v první části rozhovoru.

Infobox

  • Exsenátor čelí obvinění, že ještě jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši 43 milionů korun za nevýhodný prodej akcií plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu.  Německá společnost VNG-Verbundenz Gas za ně zaplatila 318 milionů korun.
  • Pokud by žalobce veškerá obvinění prokázal, mohl by skončit až osm let ve vězení.
  • Úplatek měl Novákovi vyplatit jeho známý z emigrace Peter Schmel, který ovšem náhle zmizel před třemi roky, krátce před prvním nařízeným soudním jednání. V procesu figuruje jako spoluobžalovaný a hrozí mu až pět let vězení. Souzen bude jako uprchlý.
  • Podle policie  peníze na společný účet manželů Novákových neposlala přímo společnost VNG-Verbundenz Gas, ale kyperská společnost Intercontactor.
  • Oficiálně měly přijít jako vyúčtování německé firmě Export Import. Tamní policisté však tvrdí, že žádná taková firma neexistuje a v České republice nikdy neobchodovala. Do případu se vložil i Interpol.
  • Na pohyby vysokých částek na Novákových kontu upozornila i sama banka, která je nahlásila kvůli podezření na praní špinavých peněz

Jaký je tedy skutečný vliv Alexandra Nováka z pohledu Alexandra Nováka?

A.cz: Dá se odejít z procesu, který právě v těchto dnech začal v Chomutově, s čistým štítem?

Jednoznačně to poškodilo mé podnikání velmi hrubým způsobem. Nechci se bavit o číslech. Vlastníme čerpací stanice a tam to bohudík nemá přímý vliv. Když chce někdo na hranicích s Německem natankovat, tak ho nezajímá, jestli je to Novák.

Ten další byznys, co jsme dělali, tedy výstavba čerpacích stanic, ten šel do kytek. S takovým mediálním obrazem celý byznys padl. My jsme dodávali olejářským společnostem, významným hráčům na evropském trhu, a přišli jsme o exkluzivitu.

A.cz: Z politiky jste také musel odejít...

Především si myslím, že politika hrála hlavní úlohu. Ale nějaké brečení, že mi to zkazilo politickou kariéru, to už ne.

A.cz: Takže se do ní nevrátíte?

Zkušenost s politikou je právě tak velká, že není důvod. To prostě nejde.

A.cz: V ODS zůstanete? Jako jeden z třiceti tisíců řadových členů?

To určitě. V té straně jsem vyrostl a dostal jsem šanci dělat kariéru. I když to dopadlo to tak, jak to dopadlo. To je realita.

A.cz: Váš ústup z politiky v poslední době je nejde přehlédnout. Odešel jste i ze stranických funkcí.

Dokonce jsem byl oslovený, abych šel do výkonné rady ODS, teď znovu. Myslím ale, že to straně může jen ublížit, a to není můj cíl. A navíc, nikdy jsem nevnímal funkce, vyjma starostování, jako něco extra. Samozřejmě, výkonná rada je hodně…

A.cz: ...například donutila odejít Topolánka.

Jasně, ale do té doby se nedalo říci, že má takový vliv. To se odehrálo až teď.

A.cz: Vy jste byl označen za největšího kmotra.

Tak jako… Topolánek, který si myslel, že na tom kongresu odejde, dopředu vypustil tyto věci. Chtěl se pomstít za něco, co vlastně nenastalo. Tak z nás udělal kmotry.

A.cz: Byl jste na posledním kongresu?

Byl.

A.cz: Ovlivňoval jste dění na kongresu?

Na to nebudu odpovídat… Ústecký kraj tam měl kandidáta na místopředsedu.

A.cz: Nevím, jestli jste to zaregistroval, ale ptám se proto, že se tam najednou zvedl povyk, že jste v Clarionu s Patrikem Oulickým (další ze severočeských občanských demokratů, který je označován za „kmotra", pozn. red.), a že z nějakého pokoje kongres řídíte.

Oulický tam ani nebyl. Tak to není, ale byl jsem tam.

A.cz: Vaši kolegové pak říkali, že tam v žádném případě nejste. A že vám doporučili, abyste nejezdil.

Mně nikdo nic nedoporučoval. To takhle není. Já to řeknu takhle, jsem v místní organizaci v Chomutově a byl jsem navržen, abych jel na kongres. Řekl jsem, že nepojedu. Pak jsem na kongres přijel, měl jsem tam s někým si co říci.

A.cz: V mediální zkratce jste popisován jako muž s neurčitým vlivem. Jak byste svůj vliv popsal vy?

Právě, že mi to přijde postavené na ruby. Já nepotřebuji žádný vliv. Já buď v té straně mám nějaký názor a řeknu ho. Například to, co se udělalo pak s Topolánkem… My jsme řekli naprosto seriózně - udělejme volební kongres.

Ivana Řápková má ze své kanceláře tajný vchod do bývalého kostela.
Ivana Řápková má ze své kanceláře tajný vchod do bývalého kostela. | Foto: Ondřej Besperát

A to není jen o Gandalovičovi. Gandalovič něco zvednul, ale čekalo se, že se přidají další. Nikdo to neudělal. Očekávalo se, že tam bude normální seriózní politická soutěž. To, co se pak udělalo na výkonné radě ODS, se mělo odehrát už na kongresu. Jsem o tom bytostně přesvědčen.

A ti, co dnes říkají, že na výkonné radě udělali správně, tak na kongresu měli strach a měli ruce přirostlé k tělu. Ale to je právě to, co si myslím, že v politice má být - nebát se říci vlastní názor. My jsme to jako region řekli - a za to jsme si vysloužili být kmotry...

A to není o vlivu Nováka. Buď mám rozumný názor a lidi to berou, nebo plácám nesmysly a myslí si o mně, že jsem hlupák. Když si Topolánek rok před tím přijel do Ústeckého kraje pro podporu, tak mu nevadilo, že byl s velrybáři.

A.cz: Velrybář, to je pojem, který vznikl také u vás na severu.

To jsem nevymyslel já. Já nábory nedělám.

A.cz: Zpátky k vašemu vlivu. Vy se vždy objevujete u důležitých vyjednávání. Vyjednával jste za ODS koalici v Chomutově, na kraji, pak s Topolánkem o vládě v souvislosti s výpovědí zeleného poslance Přemysla Rabase z postu šéfa Podkrušnohorského zooparku. Hodláte v tom pokračovat?

Už se v tom angažovat nebudu. Naprosto jasně jsem to dal kolegům ve straně najevo. Jestli přijde někdo, že by chtěl znát můj názor, tak budu samozřejmě k dispozici. Ale to opravdu momentálně není tak, že bych chtěl mít nějaký nepopsatelný vliv.

A.cz: Takže ve vyjednávacím týmu vás už neuvidíme? Budou se teď opět rozdávat karty v komunálních volbách...

Ne, já už se nebudu zúčastňovat žádných jednání. Pro mne to skončilo vyjednáváním o krajské vládě.

A.cz: To se vám ale přeci povedlo. Na to, že ODS utrpěla debakl, jste získali v Ústeckém kraji celkem dost křesel.

Zase se ale používal můj proces mediálně a já to nemám zapotřebí.

A.cz: Takže éra politika Alexandra Nováka končí a zbývá jen byznys.

Určitě.

A.cz: Použil jste někdy své kontakty v politice ve svém podnikání?

Pohybuji se v takové branži, že nepotřebuji žádný kontakt z politiky. Já dělám čerpací stanice. Někdy to na úřadech je tak, že vám hází klacky pod nohy. Možná jsem někdy zapůsobil v tom směru, že jsem někomu zavolal, že nás otravují a vymýšlí si ptákoviny. Takže v tomto duchu, to neříkám, že se nestalo.

A.cz: Zasahujete do politiky chomutovské radnice?

Ne, to se jen povídá.

A.cz: Povídá se i to, že paní primátorka Ivana Řápková je vaše loutka…

To bych chtěl toho frajera, který by ji vodil, vidět (směje se).

A.cz: A teď, že jste ji poslal do sněmovny…

Povídá se toho hodně. Například, že jsem s ní měl mít i dítě, stavím jí barák. To jsou absolutní nesmysly. Barák stavím pro švagrovou.

Ten, kdo zná Ivanu Řápkovou, tak ví, že jsme kamarádi a já byl ten, kdo ji navrhl na starostku. Nikdo jiný v rámci ODS nebyl tak pracovitý jako ona a to je celé. Mám s ní naprosto korektní vztahy - žádný intimní nebo majetkový.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy