Zeman hájí policisty na FAMU. O vlajkách rozhodujeme my, ne prezident nebo policie, oponují školy

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Klára Galová
21. 4. 2016 16:25
Prezident Miloš Zeman se zastal policistů, kteří během návštěvy čínského prezidenta "iniciativně" vyrazili do budovy pražské FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám. Podle Zemana se za takové chování policie omlouvat nemá, neboť univerzita není soukromý dům, kde si každý může vyvěšovat, co chce. Proti tomuto postoji se ohradili děkan FAMU a rektoři Karlovy a Masarykovy univerzity.
Policisté během návštěvy čínského prezidenta zjišťovali, proč FAMU vyvěsila tibetskou vlajku.
Policisté během návštěvy čínského prezidenta zjišťovali, proč FAMU vyvěsila tibetskou vlajku. | Foto: Kristýna Bartošová

Praha – Prezident Miloš Zeman a mnozí představitelé univerzit se dlouhodobě "nemusí". Teď jim Zeman dal další důvod: vysoká škola je podle něj místo, kam může policie bez problémů vejít a vyptávat se na důvody vyvěšení tibetské vlajky, jako se to stalo na pražské FAMU během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice.

„Na rozdíl od policejního prezidenta Tuhého bych se za tohle vůbec neomlouval,“ prohlásil v rozhovoru pro iDnes.cz Zeman. "Když má někdo soukromý dům jako třeba restituent pan Bursík na Malé Straně a pověsí si na tento soukromý dům tibetskou vlajku, je to jeho soukromá záležitost a nikdo nemá právo mu ji strhávat nebo bránit v jejím používání. Nevšiml jsem si, že by budova FAMU byla soukromým domem," řekl serveru prezident.

S tím ale představitelé vysokých škol zásadně nesouhlasí. „Pojem akademická půda skončil se školským zákonem v roce 1998 a samozřejmě policisté mohou vstoupit do školy, když je potřeba, to jsme nikdy nerozporovali. Problém je v tom, že policisté by sem neměli přijít s neprávními důvody,“ řekl Aktuálně.cz děkan FAMU Pavel Jech.

„Souhlasím s tím, že když jsou důvody, policie má právo přijít na vysokou školu – to je i v zákoně. Ale stále si myslím, že v tomto případě to oprávnění neměli,“ pokračoval.

Policie vysvětluje návštěvu dvou policistů přílišnou horlivostí nadřízených, přičemž jedním z nich byl člen hradní ochranky. „Ale zajímá nás, proč takto ta Hradní stráž rozhodla,“ dodal Jech s tím, že se mu stále nezdá, že v rámci policejní návštěvy na jeho fakultě šlo o bezpečnostní opatření. „S policií jsme spolupracovali v jiných případech, kdy šlo o bezpečnost, a ta jednání probíhala úplně jinak,“ dodal.

Rozhodujeme my, ne policie

Podobně jako Jech na prezidentova slova reagoval rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, který společně s rektorem Masarykovy univerzity v Brně nemá s Milošem Zemanem dobré vztahy.

„Pan prezident nemá ve zvyku se omlouvat, ani když učiní chyby. To je jeho naturel. Slušný člověk když udělá chybu, tak se omluví. O tom, co se může vyvěšovat na veřejné vysoké škole, rozhoduje veřejná vysoká škola, nikoliv Policie České republiky, ministerstvo vnitra nebo prezident republiky,“ okomentoval situaci Tomáš Zima.

Policejní prezident Tuhý se omluvil děkanovi FAMU za návštěvu policistů, kteří požadovali sundat z budovy tibetské vlajky. Je to ale málo.
1:23
Policejní prezident Tuhý se omluvil děkanovi FAMU za návštěvu policistů, kteří požadovali sundat z budovy tibetské vlajky. Je to ale málo. | Video: Petr Honzejk

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek sice souhlasí se Zemanovým tvrzením, že univerzity jako veřejnoprávní instituce podléhají trochu jinému režimu než soukromé budovy. Vyvěšování vlajek na vysokých školách je ale podle něj srovnatelné se stejnou činností obecních úřadů, a policie proto pochybila, když se rozhodla do těchto záležitostí zasahovat.

"V tomto směru se univerzity podobají spíše obcím, které mají určitou dávku vlastní samosprávy. Pokud je vyvěšení vlajek vnitřním rozhodnutím školy, tak policie nemá žádné právo je odstraňovat jenom z nějakých diplomatických ohledů pana prezidenta," dodal Bek.

O zásazích policie během návštěvy se na podnět TOP 09 a ODS debatovalo i v Poslanecké sněmovně. Za chování policistů se postavil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), zatímco pravicová opozice kritizovala postup vůči lidem, kteří demonstrovali za dodržování lidských práv. Diskuse skončila bez výsledku, protože poslanci program schůze neschválili. 

 

Právě se děje

Další zprávy