Tuhý: Policista na FAMU udělal úkon navíc, ale nic proti zákonu. Zbytek jsme zvládli na sto procent

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
14. 4. 2016 17:56
Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil informaci Aktuálně.cz a Hospodářských novin, že jeden z policistů, kteří kvůli tibetské vlajce zasahovali během návštěvy čínského prezidenta na FAMU, patřil k Útvaru pro ochranu prezidenta republiky. Podle Tuhého šlo ale během návštěvy o ojedinělý exces. "V době, kdy tady byl čínský prezident, proběhla zde řada incidentů a policie působila zejména preventivně. Oddělovala od sebe různé skupiny a působila na ně tak, aby nedocházelo k eskalaci násilí. A tato role byla evidentní, přiměřená a na sto procent zvládnutá," řekl Tuhý novinářům.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Jakub Plíhal

Z jakého útvaru byl policista, který vyslal policisty na FAMU kvůli tibetským vlajkám?

Specializovaný útvar to přímo není. Je to útvar s celorepublikovou působností, je to Útvar pro ochranu prezidenta republiky. V té době byl jeden z policistů zařazen. Právě do míst, která jsou poblíž fakulty. Tam dal ten policista pokyn směrem k veliteli a je odpovědný za vyslání policistů na filmovou akademii.

Jak s ním naložíte?

Je v personální pravomoci svého nadřízeného a já s ním nijak nakládat nemohu. A nebudu předjímat výsledky.

Jak si vysvětlujete, že člověk z ochrany pana prezidenta jednal proti vaší instruktáži a proti jasným pokynům?

Policisté jsou instruování a mají jasné pokyny. Pokud někdo vyhodnotil situaci jinak, musí to dnes zdůvodňovat. Takže nechci předjímat, než toto řízení skončí. Policista udělal v danou chvíli úkon navíc, ale tento úkon nebyl v rozporu se zákonem. A tímto úkonem nezpůsobil to, že by někdo byl omezen na svých právech třeba svobodného projevu.

Máte tento útvar plně pod kontrolou?

Celému opatření velel můj první náměstek Martin Vondrášek. Opatření tedy podléhala jednomu přímému velení. Tento útvar tam neměl dominantní činnost, byl tam pouze jeden příslušník, který měl konkrétní požadavek na své pražské kolegy.

Když říkáte, že došlo k horlivému chování některých policistů. Touto horlivostí vysvětlíte i další excesy, nebo připouštíte, že mohlo dojít k nějakému pochybnému nařízení z řad vašich podřízených?

My jsme dnes vysvětlili všechny možné incidenty, které byly medializovány, a jsem přesvědčený, že v rámci bezpečnostního opatření „Čína“ policie svou roli zvládla. V době, kdy tady byl čínský prezident, proběhla zde řada incidentů a policie působila zejména preventivně. Oddělovala od sebe různé skupiny a působila na ně tak, aby nedocházelo k eskalaci násilí. A tato role byla evidentní, přiměřená a na sto procent zvládnutá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy