Praha - Je to dobrý time management, vysvětloval zastupitel Prahy 5 Herbert H. před dvěma lety, jak dokáže na plný úvazek řídit katedru na vysoké škole, předsedat Hospodářské komoře na Praze 5, pořádat akce historického šermu, řídit tým kaskadérů (jehož je aktivním členem), radit na dvou ministerstvech a současně fakturovat městské části Praha 5 měsíčně 80 hodin práce jako zastupitel.
Nyní se ukazuje, že jeho "time management" asi nebyl tak dobrý, jak Herbert H. tvrdil. Městský soud v Praze jej totiž za neoprávněné pobírání náhrad poslal pravomocně na dva roky podmíněně do vězení. Potvrdil tak verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5. Bývalý zastupitel musí také městské části uhradit 780 tisíc korun, které si za necelé dva roky vyfakturoval.
Herbert H. přitom není jediný. Za neoprávněné pobírání náhrad už soud pravomocně odsoudil další tři zastupitele, čtvrtý se pak odsouzení vyhnul, protože se přiznal a vzniklou škodu dodatečně uhradil ještě před verdiktem soudu. A státní zástupce nevylučuje, že další obvinění ještě padnou.
"Ty podvody, co se tam děly, byly do nebe volající. To, co si dovolili (zastupitelé) na Praze 5, to si nikde jinde nedovolili," kroutila při odůvodňování rozsudku hlavou nad praktikami na městské části soudkyně Eva Burianová, která verdikt nad Herbertem H. označila jako velmi mírný. Vyšší ale dát nemohla, protože se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal státní zástupce.
Klondajk na Praze 5
Jednačtyřicetiletý Herbert H. doplatil na to, co bylo na úřadě Prahy 5 roky zavedenou praxí: mimořádně štědré náhrady, které si odsouhlasovali a rozdávali tamní zastupitelé. Udělali si tak z městské kasy doslova "klondajk".
Zákon sice umožňuje, aby zastupitelé dostali náhradu za čas strávený prací pro radnici, jenže zatímco v jiných městských částech činily průměrné náhrady za práci pro radnici okolo čtyř tisíc korun měsíčně, na Praze 5 to bylo většinou okolo třiceti tisíc.
Herbertovi H. se však nevymstila výše náhrad, ale to, že byl zaměstnancem Vysoké školy finanční a správní, kde řídil katedru ekonomie a mezinárodních vztahů. Zákon přitom jednoznačně říká, že náhrady mohou získat jen ti, co podnikají. A v případě, že jsou zaměstnanci, tak radnice pouze refunduje zaměstnavateli ušlou mzdu. Počítá se, že ten zastupitele pro práci pro město uvolňuje a dává mu placené volno.
Na Praze 5 si navíc odsouhlasili až příliš štědré náhrady. Zastupitelé si je schválili ve výši 450 korun za hodinu a takových hodin si mohli vyúčtovat až 80 měsíčně. Mnozí, podobně jako Herbert H., to také využívali.
Herbert H. se hájil tím, že zákon je nedokonalý a ne zcela jednoznačný. Počítá pouze s tím, že je zastupitel buď zaměstnanec, nebo podnikatel. Ale ne s tím, že má souběh obou funkcí. "Ta norma zněla jednoznačně," odmítla jeho výklad soudkyně Burianová a poukázala na to, že navíc doložil městské části čestné prohlášení, že není zaměstnancem. Podobně jako další zastupitelé. "Byla první schůze a všichni se hned vrhli na náhrady, i on," okomentovala to.
16 hodin denně, 30 dní v měsíci
Sám Herbert H. s verdiktem nesouhlasí. A tvrdí, že jeho hlavním příjmem bylo podnikání. A také to tak prý uváděl v daňovém přiznání. A také pro radnici pracoval v době, kterou by jinak měl vyhrazenu pro podnikání.
A tvrdí, že vše bez problémů zvládal a zvládá. "Při šestnáctihodinovém pracovním vytížení denně - a to u mě je - mám k dispozici 450 hodin měsíčně. Já z toho refundoval jen osmdesát," řekl. V těchto dnech například natáčí velkofilm Karel IV. "Jedenáct dní v kuse 14 hodin denně i s cestou. K tomu zvládám školu bez problémů, ta si vůbec nestěžuje," poukazuje.
A uvedených 36 tisíc měsíčně prý na to, co tehdy pro radnici odvedl, bylo málo. "Já v tom období přišel o neuvěřitelné peníze, protože jsem odříkal zakázky kvůli práci pro radnici," poukazuje.
A sám současně dodal, že nemá z čeho uvedené peníze vrátit. "Vše jsem dal do podnikání, já nemám nic. Jen auto z bazaru, mobil a notebook," poukázal. Je proto odhodlán podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Všichni to věděli
Radnice prý navíc o všem věděla, včetně starosty Radka Klímy. "Všichni na radnici to věděli. A říkali, že je to v pořádku, když pro radnici nepracuji v čase, kdy dělám pro školu," argumentuje Herbert H. .
Klíma sice před soudem svědčil, ale řekl, že si na uvedené skutečnosti nepamatuje. To mu ale soudkyně neuvěřila. "Tam se obecně vědělo, že se tam ty podvody dějí. Bylo to do nebe volající. To, že by to na radnici nevěděli, to vylučuji, tam byl záměr to ututlat," uvedla v odůvodnění rozsudku Burianová.
A stenozáznamy dokazují, že na neoprávněně vyplácené náhrady opakovaně během jednání zastupitelstva upozorňovali dva opoziční zastupitelé. Ale marně. Vše se změnilo, až případ začala řešit policie po podaném trestním oznámení. A radnice vzápětí vyplácení náhrad zpřísnila a navíc je snížila zhruba na polovinu.
Loni už soud odsoudil dvě zastupitelky za ČSSD - bývalou farářku církve českobratrské Petru Š. a její kolegyni Janu M.. U nich byla ale situace trochu jiná: Na rozdíl od Herberta H. nikdy nepodnikaly a živnostenský list si založily účelově právě kvůli pobírání náhrad. Obě dostaly podmíněné tresty a musí vrátit vyinkasované peníze.
Státní zástupce po nich poslal před soud další trojici: Herberta H. , který byl zvolen na kandidátce ODS, Karla N. (TOP 09) a Jana M.(SZ). Zatímco Karel N. si již také vyslechl pravomocný trest a musí vrátit bezmála milion, Jan M. se odsouzení vyhnul. "Stíhání bylo podmíněně zastaveno, protože vše uhradil a před soudem se přiznal," uvedl státní zástupce Martin Černý. Jan M. navíc na náhradách vyinkasoval jen zlomek částky, co jeho kolegové - "jen" 85 tisíc korun.
Přijdou další obvinění
Černý přitom nevylučuje, že počet stíhaných zastupitelů ještě vzroste. Všichni výše zmínění totiž byli odsouzeni za pobírání náhrad v letech 2010 až 2014. Černý se přitom rozhodl jít ještě více do minulosti. "Nyní probíhá prověřování i za předchozí období," potvrdil Černý, který nyní studuje seznamy náhrad zastupitelů za období 2006 až 2010.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Mezi podklady, které si na radnici vyžádal, jsou i účtované náhrady současného místostarosty Lukáše Budína (SZ). Ten na nich například v roce 2009 získal 190 tisíc korun. Byl přitom v té době zaměstnancem Karlovy univerzity. Sám Budín to sice připouští, ale podle svých slov má čisté vědomí. "Nemyslím si, že bych porušil zákon," uvedl.
A problém může mít i Jan Skalický, který donedávna dělal Budínovi šéfa poradců. Skalický (zvolen za ODS) ve stejném roce inkasoval maximálně možných 288 tisíc korun (tehdejší maximum bylo 24 tisíc měsíčně). V té době byl přitom zaměstnán jako vedoucí odboru investic a správy majetku na Městském úřadu v Černošicích.