Vláda Prahy 5 se snaží zabránit pádu. Zrušila zastupitelstvo

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 9. 2015 15:03
Stávající koalice v Praze 5 se téměř jistě rozpadne. Ta nová, v čele se Stranou zelených, už má údajně většinu v zastupitelstvu. Sestavování nové koalice řídí poradce budoucího starosty Jan Skalický.
Jan Skalický v restauraci Akcent v budově Ženských domovů - v koutě, kde si sjednává schůzky a domlouvá novou koalici na Praze 5.
Jan Skalický v restauraci Akcent v budově Ženských domovů - v koutě, kde si sjednává schůzky a domlouvá novou koalici na Praze 5. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Rozpad koalice na Praze 5, kterou tvoří TOP 09, ČSSD a zelení, je již téměř jistý. Nová koalice v čele se Stranou zelených má totiž údajně už 24 hlasů, tedy potřebnou většinu z 45 křesel v zastupitelstvu. "Máme 24 podpisů, je to většina," potvrzuje Jan Skalický, který sestavení případné nové koalice na Praze 5 organizuje.

Paradoxní je, že Skalický není členem zastupitelstva, ale "pouze" šéfem výboru poradců náměstka za Stranu zelených Lukáše Budína. Ten by měl být novým starostou. Podle dosavadního starosty Radka Klímy je to boj o moc, který z pozadí řídí bývalý neúspěšný kandidát na starostu a také ředitel Ředitelství vodních cest Jan Skalický, který se nedostal do zastupitelstva. "Je tady jakýsi výbor poradců, který řídí zastupitele," řekl.

A to, že sestavování koalice řídí ve skutečnosti Skalický, naznačují i nahrávky, které kdosi ve středu zveřejnil na internetu. "S Budínem jsme propojení, z Budína chci udělat starostu," říká na nich Skalický do telefonu. Sám Skalický pravost nahrávek nepopírá, ale tvrdí, že jsou účelově sestříhány.

Nechceme druhého Myšáka

Klíma sám přitom přiznal, že pokud by zelení koaliční smlouvu nevypověděli, sám by zřejmě pohrozil podobným krokem. A to právě kvůli Skalickému, který prý všechny kroky Budína řídí.

"Pro nás je nepřijatelné, aby tady vzniklo mocenské centrum Ženské domovy," poukázal na sídlo Skalického kanceláře s tím, že na Praze 5 vzniká obdoba legendárního "Myšáka" na Václavském náměstí, kde sídlil odsouzený pražský podnikatel Roman Janoušek.

To, že by jej Skalický řídil, ale Budín ostře odmítá. "Jeho pozice je pouze poradce. Dělá vše, co mu řeknu. Kdyby mě sám do něčeho tlačil, okamžitě končí," reagoval Budín. Tomu podle jeho slov vadí narůstající rozpory v koalici a špatná komunikace starosty.

Novou koalici má tvořit kromě sedmi zelených a jednoho představitelé pirátů, kteří jsou v současné koalici, i hnutí ANO, které má 11 zastupitelů, a 6 členů ODS. Podpis pod memorandum o spolupráci při sestavení nové koalice pak přidala i Marie Hakenová, zvolená za Patrioty. Budín se do nové koalice snaží přetáhnout i lidovce, kteří mají tři křesla. "Dobře se s nimi spolupracovalo, snažíme se je přesvědčit, aby šli s námi," uvedl Budín.

To ale šéf lidovců Vít Šolle nyní odmítá. "Žádného jednání jsme se neúčastnili a připadá mi nepřijatelné uvažovat o tom, že do nějakého takového vlaku KDU-ČSL naskočí. Chceme řešit problémy současné koalice," uvedl.

Zrušit a svolat

Vedení radnice by se mohlo vyměnit už následující úterý, na které bylo svolané jednání zastupitelstva. To ale současný starosta Radek Klíma zrušil. Odmítá však, že by to bylo proto, aby se déle udržel ve funkci. "Nemáme projednané stěžejní tisky, které bychom předložili zastupitelstvu," vysvětlil.

Na vině jsou prý právě zelení, kteří se nedostavili na jednání majetkového výboru, který měl projednat zásady prodeje bytů. A výbor tak nebyl usnášeníschopný.

Jenže příliš času se mu zřejmě nepodařilo získat. Opozice spolu se zelenými totiž ještě dnes požádá o svolání mimořádného zastupitelstva: "Je potřeba patnáct podpisů, máme jich 22," uvedl Budín.

A zbytek současné koalice o zachování současné podoby vlády usiluje i nadále. A poukazuje na to, že postup zelených je v rozporu s koaliční smlouvou. Ta totiž v případě rozporů počítá s tím, že strany zahájí dohadovací řízení. A po něm začne běžet tříměsíční lhůta výpovědi. Až po jejím uplynutí může prý koaliční smlouva přestat platit.

"Odpověděli jsme, ať postupují podle koaliční smlouvy dohadovacím řízením," uvedl Klíma. "Jsou to problémy, které se dají řešit," je přesvědčen.

S ním souhlasí i šéf sociálních demokratů Jan Smetana. "Koalice není vězení, ale každý seriózní subjekt by měl dodržet smlouvy, které podepsal," řekl Smetana, podle něhož jsou také problémy v koalici řešitelné. "To, že se koalice rozpadá, znamená, že se rozpadnou i všechny připravované projekty a budou se muset připravovat znova. Znamená to jen další chaos," dodal Smetana a poukázal na předchozí volební období – i tehdy byl zvolen starostou Klíma, ale nevydržel ani dva roky.

Vyžadovat dodržení koaliční smlouvy je ale podle Budína nesmyslné: "Pro nás to není přijatelné. Má pokračovat rada, která není schopná se dohodnout?"

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy