Zastupitelka obrala radnici o statisíce, teď je musí vrátit

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 7. 2014 19:30
Víc než půl milionu náhrad si neoprávněně nechala proplatit zastupitelka ČSSD na Praze 5 Jana Mrázková.
Jana Mrázková u soudu.
Jana Mrázková u soudu. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Před čtyřmi lety byla dvojkou na kandidátce ČSSD pro komunální volby v Praze 5. Nyní je Jana Mrázková první zastupitelkou, která byla pravomocně odsouzená za to, že neoprávněně pobírala statisícové náhrady za práci pro radnici. Neměla přitom na ně právo. Podle soudu se tak dopustila podvodu.

"Byla to běžná praxe," hájila se Mrázková před soudem, ale nebylo jí to nic platné. Městský soud v Praze ve středu potvrdil dvouletý podmíněný trest vězení, který jí letos v květnu vyměřil Obvodní soud pro Prahu 5. Musí také radnici vrátit 505 tisíc korun, které si neoprávněně naúčtovala.

"Je možné, že to tam bylo takovou praxí a že toho využívali i jiní. Má tu smůlu, že u ní se na to přišlo a schytala to," uvedla soudkyně Jaroslava Lišková, když potvrdila květnový verdikt.

Umožnil to laxní úřad

Podle Liškové není vina jen na její straně. A naznačila, že by jinak soud Mrázkové vyměřil nejspíše vyšší trest. "Tuto činnost umožnil úřad městské části nedůslednou kontrolou. Kdyby řádně kontrolovali, tak by k tomu nemohlo dojít," dodala soudkyně.

Mrázková přitom není jediná odsouzená. Stejný trest dostala i její stranická kolegyně Petra Šáchová. Ta pro změnu byla a je dosud zaměstnankyní církve husitské - jako farářka. Šáchová má vrátit dokonce 695 tisíc korun. I ona se odvolala, o jejím případu má odvolací soud rozhodnout v polovině srpna.

Třiašedesátiletá Mrázková (stejně jako zmíněná Šáchová) přitom opravdu z velké části doplatila na to, co bylo na úřadě Prahy 5 roky zavedenou praxí: mimořádně štědré náhrady, které si odsouhlasovali a rozdávali tamní zastupitelé.

Zatímco v jiných městských částech činily průměrné náhrady za práci pro radnici okolo čtyř tisíc korun měsíčně, na Praze 5 to bylo většinou okolo třiceti tisíc.

Lhala, že nebyla zaměstnána

Mrázkové se však nevymstila výše náhrad, ale to, že byla současně zaměstnankyní Univerzity Karlovy, kde pracovala v menze. Podepsala přitom čestné prohlášení, že není v žádném pracovním poměru. A díky tomu vyinkasovala více než půl milionu korun. Jako zaměstnanec však na ně neměla právo.

V případě, že zastupitelé podnikali, si totiž mohli na Praze 5 nárokovat až 450 korun za každou hodinu, kterou strávili prací zastupitele. Takových hodin si na radnici Prahy 5 mohli vyúčtovat až 80 za měsíc. Mohli tak získat až 36 tisíc měsíčně a mnozí tak také činili. Pokud jde o zaměstnance, náhrada za utracený čas pro město přísluší zaměstnavateli. Počítá se, že zastupitele pro práci pro město uvolňuje a dává mu placené volno.

Mrázková sice udělala stejnou věc jako nemalá část zbylých zastupitelů: pouhých pět dní po zvolení do funkce si založila živnostenský list, aby mohla pobírat náhrady. Jenže si - na rozdíl od některých svých kolegů - ponechala svůj dosavadní pracovní poměr u Univerzity Karlovy. "Živnostenský list založila formálně a účelově bez úmyslu se poradenstvím zabývat a s účelem obohatit se na náhradách," konstatoval již v květnu prvoinstanční soud.

Káva s kolegou za 900 a dobrý time management

Řada dalších kolegů v tom ale uměla chodit lépe.

Jako například Herbert Heissler (bez politické příslušnosti), který si až do počátku loňského roku účtoval prakticky vždy maximální možnou sumu - tedy nejdříve 36 tisíc korun a pak 27 tisíc měsíčně. A to přesto, že je zaměstnancem Vysoké školy finanční a správní, kde vede katedru ekonomie a zahraničních vztahů. U něj byl totiž ten rozdíl, že na VŠFS nebyl v plném pracovním poměru.

Je přitom otázka, jak mohl své pracovní povinnosti zvládat – aktivit má totiž mnohem více. Kromě práce v zastupitelstvu řídí i Hospodářskou komoru v Praze 5 či se věnuje scénickému šermu, a jak se chlubí na svých webových stránkách, vystupuje s ním i v televizi a filmu.

"Je to dobrý time management a time building a to, že den nemá jen 8,5 hodiny. Chodím spát ve dvě ráno," vysvětluje. A peníze si podle svých slov zasloužil. "Prací pro radnici jsem strávil sto hodin měsíčně a mohl refundovat jen šedesát, to je směšné," říká.

V Praze 5 se přitom náhrady vyplácely i za těžko doložitelné osobní schůzky – někteří zastupitelé si účtovali ztrátu času i tehdy, když šli na kávu se svým kolegou, jiní si naúčtovávali desítky hodin měsíčně jako setkání s občany. I u nich byl proti Mrázkové ten rozdíl, že nebyli v zaměstnaneckém poměru.

Poté, co se o náhrady začala loni počátkem roku zajímat policie, se pravidla pro vyplácení náhrad i limity zpřísnily, nyní mohou dosáhnout maximálně 19 500 korun měsíčně. Přesto zůstaly jedněmi z nejvyšších v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy