Šíbr od vody. Muž, který stojí za pádem koalice na Praze 5

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 9. 2015 12:07
Před rokem měl v programu zatočit s narkomany i psími exkrementy, ale nedostal se do zastupitelstva. Přesto nyní domlouvá novou koalici na Praze 5. Neřídí on mě, ale já jeho, brání se místostarosta za zelené Lukáš Budín
Jan Skalický ve své kanceláři - koutě restaurace Akcent v Ženských domovech na Smíchově, kde domlouvá novou koalici na Praze 5
Jan Skalický ve své kanceláři - koutě restaurace Akcent v Ženských domovech na Smíchově, kde domlouvá novou koalici na Praze 5 | Foto: Marek Pokorný

Praha - V restauraci Akcent v Ženských domovech u metra Anděl panuje ranní ospalá atmosféra. Pouze v jihozápadním rohu jinak téměř prázdné místnosti neustále drnčí telefony a u stolu, v jehož čele sedí silnější zarostlý padesátník, se střídá jeden člověk za druhým.

"Máme 24 podpisů, je to většina," pochvaluje si den poté, co Strana zelených vypověděla koaliční smlouvu dosavadním partnerům – TOP 09, ČSSD a lidovcům. Uvedený muž je Jan Skalický – bývalý šéf Ředitelství vodních cest a loni na podzim neúspěšný kandidát na starostu Prahy 5.

I když v komunálních volbách loni na podzim propadl a se ziskem pouhých 3,8 procenta hlasů pro sdružení Pro Prahu se do zastupitelstva vůbec nedostal, má přesto vliv na to, kdo radnici zřejmě v brzké době povede. Je totiž pravá ruka místostarosty za Stranu zelených Lukáše Budína. A na Praze 5 má pověst šedé eminence, která rozpad současné koalice "zařídila". A že Budín je loutka v jeho rukách.

A restaurace, kde "úřaduje", má na radnici Prahy 5 – tedy přinejmenším v zastupitelském klubu TOP 09 – přezdívku smíchovský Myšák. To podle domu na rohu Václavského náměstí, odkud své obchody donedávna řídil odsouzený pražský podnikatel a kmotr Roman Janoušek.

Jsem jen poradce

Sám Skalický ale tvrdí, že je pouze Budínův šéfporadce a plní jen jeho úkoly. A jakékoliv rozhodování je prý na Budínovi. "Řekne udělej to a já to udělám. Ale rozhoduje on," říká Skalický. A to, že by jej Skalický řídil, odmítá i Budín. "Jeho pozice je pouze poradce. Dělá vše, co mu řeknu. Kdyby mě sám do něčeho tlačil, okamžitě končí," reaguje Budín.

"Já jsem místostarosta Prahy 5 s politickou odpovědností, který pracuje na radnici pro občany Prahy 5, a Honza Skalický je můj člověk v terénu, který mi podává informace, které potřebuji k tomu, abych mohl realizovat transparentní politiku, program Strany zelených a hlavně očistil radnici od všech parazitů," dodává.

Redaktor deníku Aktuálně.cz se s Budínovou pravou rukou sešel den poté, co padla koalice na Praze 5. A průběh schůzky rozhodně nenaznačoval, že by Skalický byl ten, kdo pouze plní úkoly. Neustále mu drnčí telefony, kdy řeší sestavení nové koalice a říká, co má kdo udělat.

"Politická prohlášení nemají na webu radnice co dělat. Tak to zařiď," říká například do telefonu. Vadí mu totiž to, že vedení radnice dalo na web dvě prohlášení, která odsuzují postup Strany zelených, když prý bez varování vypověděla koaliční smlouvu.

Odposlechy neřeším

O tom, že má Skalický větší vliv, svědčí i rozhovory, které někdo nahrál a pod jménem Jaroslav Wagner je zveřejnil na internetu. "S Budínem jsme propojení, z Budína chci udělat starostu," říká v nich například.

Jan Skalický na svém předvolebním billboardu ukazuje, jak zatočí s narkomany
Jan Skalický na svém předvolebním billboardu ukazuje, jak zatočí s narkomany | Foto: Aktuálně.cz

Mluví také o tom, jaké komu nabízí posty v nové koalici. "Já mu nabízím v tý nový radě sociálku, zdravotnictví a bezpečnost, on k tomu ještě chce finance, ale to nedostane," říká například na adresu zastupitele za ANO Petra Lachnitta (ten byl mimochodem v minulém volebním období místostarostou v dresu ČSSD).

Skalický sice autenticitu nahrávek potvrzuje, ale jedním dechem dodává, že jsou účelově sestříhané. "Účelově sestříhaná videa z nelegálních odposlechů nepovažuji za nic relevantního," říká. "Netuším, kdo to natočil, a ani po tom pátrat nebudu," dodává.

A i to, že nabízel různé posty v nově vyjednávané koalici, není podle něj nic zvláštního. "Je to moje práce, byl jsem pověřen panem Budínem," říká.

A Budín Skalického hájí. "Každý má svoji minulost. Chápu, že je kontroverzní, ale za celou dobu naší spolupráce se nestalo, že by mě do něčeho tlačil, nutil, co by šlo proti našemu programu," říká rezolutně Budín.

Kanál? To je můj nápad!
Muž s barvitou minulostí, který se chlubí tím, že to byl on, kdo vnukl prezidentu Miloši Zemanovi myšlenku na kanál Dunaj-Odra-Labe, má ovšem z dřívějška poněkud pošramocenou pověst. Za éry starosty Milana Jančíka byl zastupitelem ODS a jedním z jeho nejbližších spolupracovníků.

Poté byl ředitelem Ředitelství vodních cest, které musel v roce 2013 nedobrovolně opustit pro podezření z předražených studií, a tehdejší ministr dopravy Zdeněk Žák uvedl, že na něj podá trestní oznámení. Skalický tvrdí, že to bylo účelové. "Chtěl jen vypadat tři týdny před volbami jako Zdeněk čistič," uvedl s tím, že policie ho ani nekontaktovala.

A loni na podzim se zviditelnil monstrózní kampaní, když kandidoval na starostu Prahy 5 v dresu hnutí Pro Prahu. Městskou část zaplavily stovky – a možná tisíce - billboardů s jeho tváří. Na jednom se sloganem "Vyženeme narkomany z ulic" sám dva z nich odtahoval od popelnic, na druhém byl zase nápis "Mám rád naše psy, ne jejich hovna". A na dalších zase zvěstoval, že "nesnáší kolony" či že zařídí "strážníka do každé ulice".  Billboardy si přitom platil sám.

To, kolik tehdy jeho kampaň skutečně stála a kde na ni vzal peníze (podle expertů šla její cena do milionů), nikdy neřekl. A ani se k tématu nechce vracet. "Nechci to už rozebírat, není to předmětem politické nestability Městské části Praha 5," říká stroze.

Návrat firem z vodních cest

Stopu Skalického nese například i několik zakázek, které chtěl prosadit letos v létě Budín. Ten jako radní pro územní rozvoj předložil radě pět návrhů na vypracování studií - například rozvoj oblasti Smíchov-jih, sídliště Barrandov, smíchovské náplavky či plavební komory na Smíchově.

A návrh na jejich vypracování předložil i se seznamem firem, které by měly být v poptávkovém řízení osloveny. "Oslovovali jsme firmy, které jsou schopny se tou věcí zabývat či mají zkušenosti s daným územím," vysvětluje Skalický. Valná část z nich - jak zjistili následně Budínovi kolegové - přitom dělala za Skalického éry podobné studie právě pro Ředitelství vodních cest. Sám Budín poté většinu studií sám stáhl.

"Takové nesmysly, aby městská část platila studii na plavební komoru. Pan Budín to stáhl na nátlak kolegů, kteří mu řekli, že to nepodpoří," uvedl starosta Radek Klíma. Sám Budín to interpretuje trochu jinak. "Ty firmy vybíral odbor veřejných zakázek. Sám jsem to stáhl, protože jsem měl pochybnosti o výběru těch firem," říká Budín a popírá vliv Skalického.

A to, že o tom podílu na výběru mluvil sám Skalický, který byl o průběhu zakázek evidentně dobře informován, vysvětluje možným nepochopením Skalického slov. "Tím 'oslovovali jsme' mohl myslet úřad," říká Budín.

Zbav se ho!

Proti tomu, že spolupracuje se Skalickým, ale už začali protestovat i jeho straničtí kolegové. A čtyři členové klubu mu už poslali dokonce veřejnou výzvu, v níž chtějí, aby se kontroverzního poradce zbavil.

"Rozhodně se distancujeme od vlivu lobbisty Jana Skalického, který je poradcem našeho stranického kolegy Lukáše Budína," stojí v prohlášení. "Je pro nás obecně neakceptovatelné, aby osoba bez politického mandátu, notabene představitel jiného politického uskupení, vedla jménem Strany zelených nebo jejích představitelů jakákoliv politická vyjednávání, ať už z pověření jednotlivců, nebo bez něj," dodávají s tím, že tato poškozuje Stranu zelených a je v rozporu s hodnotami politické otevřenosti a transparentnosti v rozhodování, na kterých je Strana zelených založena. Současně ale dodávají, že s vypovězením koaliční smlouvy souhlasí.

A to, že Budín spolupracuje se Skalickým, se nelíbí ani pražskému předsedovi zelených Ondřeji Mirovskému. Ten už prý Budínovi opakovaně říkal, že mu angažmá Skalického připadá nevhodné.

"Nechci být předsedou strany, která se v městské části opírá o takové prokazatelně velmi problematické osoby," uvedl. Mirovského ostatně překvapilo i nečekané vypovězení koaliční smlouvy. "Jako krajský předseda jsem neměl indicie, že je nějaký problém," uvedl.

Sám Budín za kritikou spolupráce se Skalickým - a i zveřejněním nahrávek - vidí to, že se snaží bojovat proti kmotrům a za zprůhlednění radnice. "Lidé parazitující léta na radnici cítí, že zlaté časy končí, a dělají vše pro to, aby si své zakázky udrželi. V cestě jim stojíme my, já se svým týmem, který neúnavně čistí radnici Prahy 5 od parazitů," uvedl.

A vyslyší tedy výzvu svých spolustraníků? "Je to apel, který já reflektuji a který budu řešit v rámci klubu," říká s tím, že o budoucnosti své spolupráce se Skalickým rozhodne po pondělním jednání klubu. "Já s ním ale v této chvíli žádnou špatnou zkušenost nemám," opakuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy