Odsunut, obviněn, milióny z politiky však bere dál

Kateřina Eliášová
16. 1. 2011 12:00
Odsunutí muži ODS stále pobírají tučné odměny za místa, na které se dostali díky politice
Milana Jančíka ODS zavrhla. Z městských firem ale čerpá miliony
Milana Jančíka ODS zavrhla. Z městských firem ale čerpá miliony | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ODS se jich zbavila nebo je aspoň "uklidila" na méně viditelná místa. O tučné odměny však nechtění či aférami opředení politici nepřišli.

Loni na jaře pražská buňka ODS sesadila z pozice místopředsedy starostu Prahy 5 Milana Jančíka. Muž, který byl nedávno čerstvě obviněn ze zneužití pravomoci, musel dokoce slíbit, že už znovu nebude kandidovat a stáhne se z politického života.

Přesto zůstal kritizovaný exstarosta součástí bohaté sítě statutárních orgánů městských firem, díky nimž si pražští politici přilepšují každoročně o miliony korun.

Nová politická garda na pražské radnici teď slibuje, že výhody politiků omezí. Jenže se ukazuje, že to nepůjde tak rychle. Některé politiky tak čeká minimálně další půrok s přivýdělky navíc.

30 firem pro pražské politiky

Praha má přímý majetkový podíl v devatenácti společnostech, dalších 21 jsou jejich dceřinné firmy. Tam všude zasedají pražští politici v dozorčích radách a představenstvech.

A ti nejšikovnější z nich, kteří si vyjednali lukrativní posty, dokáží vydělat až šest milionů za rok.

Milan Jančík si loni podle propočtů Aktuálně.cz díky účasti ve statutáních orgánech Pražské energetiky a TCP Vidoule přivydělal 3 miliony navíc ke svému starostenskému platu. Do čestného prohlášení o majetku, které zastupitelé vyplňují každý rok, přesnou částku nenapsal.

Vedle toho rovněž podnikal.

Muž z rady

Štědré odměny (podle propočtů víc než 3 miliony korun) bude brát pražský exradní Martin Langmajer. Městskou radu předčasně opustil po masivní kritice jím navrženého územního plánu Prahy, ale i kvůli autohavárii, při které zabil mladou ženu.

Odchod z městské rady finančně pomohl Ondřeji Pechovi, který coby radní nesměl podle zákona peníze za členství ve statutárních orgánech pobírat. Teď už zase smí a je v tomto směru jedním z největších rekordmanů. Jako řadový zastupitel a neuvolněný předseda výboru pro kulturu teď může od tří městských a poloměstských firem znovu inkasovat odměnu ve výši 1,785 milionu korun za rok.

A je to i případ Bémových exnáměstků Milana Richtera a Rudolfa Blažka, které v městské radě nechtěl nový primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Oba politici teď mohou čerpat výhody, které jim plynou z funkcí ve statutárních orgánech strany. Měsíčně tak mohou počítat s desítkami tidíc korun (viz grafika).

První změna v únoru

Politici, kteří teď pražskou radnici ovládají, slíbili voličům, že systém odměňování změní. Nebude to sice tak razantní, jak to zamýšlela opozice, ale první změny jsou ohlášeny na únor.

V první fázi mají politici zmizet z představenstev firem, nahradí jej placení odborníci. Politici budou smět zasedat jen v dozorčích radách.

"Tam, kde je Praha stoprocentním vlastníkem akcií, můžeme změny iniciovat už v únoru. A tak se také stane," slibuje 1. primátorův náměstek Karel Březina (ČSSD). Jenže to se týká jen šesti společností, mezi nimi například Dopravního podniku nebo Pražské vodohospodářské společnosti.

O post v představenstvech obou společností přijdou například exnáměstci Pavla Béma Milan Richter a Rudolf Blažek, ale i někdejší 1. místopředseda ODS David Vodrážka, který předsedá představenstvu Dopravního podniku.

Další změny pak nastanou nejdřív v půlce roku, kdy se scházejí valné hromady společností. Bude to u společností, kde se Praha o akcie dělí s jinými partnery.

 

Právě se děje

Další zprávy