komunální volby

Voliči ve čtyřech obcích v Česku vybrali nové zastupitele

Voliči ve čtyřech obcích si v sobotu zvolili nová zastupitelstva. Volební účast byla 62,41 procenta. Největší zájem o hlasování měli lidé v Rovné na Pelhřimovsku, kde k urnám přišlo přes 93 procent oprávněných voličů. Mandát obecního zastupitele získalo celkem osm žen a 20 mužů. O výsledcích hlasování v neděli ráno informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Nová zastupitelstva lidé v sobotu volili v obcích Komňa na Uherskohradišťsku, Lužice na Mostecku, Nová Ves na Liberecku a v Rovné na Pelhřimovsku. Počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla.

V Komni na Uherskohradišťsku vyhrálo sobotní volby Sdružení nezávislých kandidátů, které získalo 27,76 procenta hlasů a dva mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Kandidátka STAN obdržela 24,84 procenta hlasů, což také znamená zisk dvou mandátů. Dvě křesla v zastupitelstvu získali i Občané pro Komňu, svůj hlas jim dalo 18,52 procenta voličů. Znovu se za ně dostala do zastupitelstva též dosavadní starostka obce Jana Křižková, která je členkou Soukromníků. Na jeden mandát v zastupitelstvu dosáhli Komňané - nezávislí kandidáti. K urnám přišlo 75,48 procenta oprávněných voličů.

V obci Rovná na Pelhřimovsku zvítězilo sdružení Pro Rovnou. Získalo 50,50 procent hlasů, což znamená čtyři mandáty ze sedmi. Do obecního zastupitelstva se dostali ještě dva zástupci ze Sdružení nezávislých kandidátů 1 a jeden ze Sdružení nezávislých kandidátů 2. Volební účast byla 93,62 procenta.

Opakované volby v Lužici na Mostecku znovu vyhrálo Sdružení Lužice a Svinčice vedené starostou Jindřichem Johnem. Získalo 56,73 procenta hlasů a stejně jako v roce 2018 tak má v sedmičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty. Druhá skončila kandidátka Obec pro lid, které hlas dalo 43,27 procenta voličů, v zastupitelstvu tak bude mít tři zástupce. K urnám přišlo 76,7 procenta voličů.

Nové volby v Nové Vsi na Liberecku vyhráli nezávislí kandidáti Naděje pro Novou Ves před Hnutím ANO. Pro sdružení nezávislých kandidátů hlasovalo 59,88 procenta voličů a získali tak čtyři místa v sedmičlenném obecním zastupitelstvu. ANO dostalo 40,12 procenta hlasů a proti řádným volbám v roce 2018 posílilo, získalo o mandát víc a má tři. Volební účast byla 42,9 procenta voličů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat