Praha - Pražané a ti, kdo v hlavním městě pracují, mají po dnešku jasno: Pokud se potřebují ve čtvrtek dostat do práce, na úřad či třeba k lékaři, měli by spoléhat především na "vlastní pohon".
Odboráři se v úterý dohodli s vedením pražského dopravního podniku o zapojení do stávky. A to způsobem, který uvítají zejména taxikáři.
Na 24 hodin chtějí odbory zastavit nejen již dříve avizované autobusy a tramvaje, ale i metro.
"Poslední metro pojede podle platného jízdního řádu ze středy na čtvrtek po půlnoci. Končí zhruba v 0:50, tedy již v čase stávky, ale řidiči dovezou soupravy na konečnou, nezůstanou stát někde na trati," uvedl Oldřich Schneider, jeden z odborových předáků.
Odbory: Metro zastavíme
Vedení dopravního podniku se však stále nevzdává naděje, že by metro ve čtvrtek jezdilo alespoň jako o víkendu. Spoléhá na to, že se do stávky nezapojí zdaleka všichni řidiči.
"Máme připraveny zálohy, strojvedoucí a zaměstnance, kteří budou v mezích možností normálně fungovat," řekl ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. V jakém rozsahu bude provoz zajištěn, ale neřekl.
Odboráři dopravního podniku ale chtějí plány vedení zhatit. "Uděláme vše pro to, aby metro nejelo," prohlásil předseda odborové organizace Metro Tomáš Novotný.
Schneider tvrdí, že v současné době jsou pod největším tlakem právě strojvedoucí metra, dispečeři a dozorčí stanic. "Ti totiž rozhodují o zajištění provozu metra," podotkl Schneider.
Poslední souprava metra na trase A z Dejvické vyjede o půlnoci, z Depa Hostivař o tři minuty později. Na trase B pojede poslední metro ze Zličína o půlnoci a z opačné konečné stanice Černý Most o pět minut později.
Z obou konečných stanic trasy C, z Letňan a Hájů, vyrazí poslední spoje čtyři minuty po půlnoci. Na svou trasu zřejmě už ale nevyjedou navazující noční tramvaje a autobusy.
Cestující plánují vlastní protest
Na sociální síti Facebook však již vznikla skupina, který vyzývá cestující k vlastnímu protestu. Ostatní pasažéry nabádá k tomu, aby ve středu nevystoupili ve stanici Dejvická z metra, které pojede ve 23:45 z Můstku.
Podle pokynů organizátorů by lidé neměli zapomenout na platnou 24hodinovou jízdenku, občerstvení a osvětlení. Vítány jsou i hudební nástroje.
Lékaře převeze do nemocnic policie
- Hlavní město nabídlo pražským fakultním nemocnicím a zdravotnickým zařízením pomoc s dopravou doktorů, kteří by se ve čtvrtek kvůli stávce nedostali do práce. Přepravu bude zajišťovat městská policie.
- Nabídka se týká především těch lékařů, kteří mají mít v době stávky službu na oborech zabezpečujících nejnutnější zdravotní péči, jako je například traumatologie, neonatologie a další.
- Už dříve se Praha dohodla se zdravotnickou záchrannou službou na posílení posádek a sanitních vozů v den stávky.
Podle dohody by těm řidičům, kteří se do stávky nezapojí, neměly odbory v práci nijak bránit.
K této variantě jsou však odboroví bossové skeptičtí. Tvrdí, že tvrdý postup vlády, která soudně zhatila původně naplánovanou pondělní stávku, jejich členy popudil natolik, že i ti, kteří původně stávkovat nechtěli, se teď k protestu připojují.
Podle dohody má platit, že každý zaměstnanec má právo stávkovat, kdo nechce, má právo pracovat. Zaměstnancům, kteří se zapojí do stávky, nehrozí od zaměstnavatele žádné postihy.
Řidiče budou svážet do práce
Dopravní podnik se zavázal, že nebude finančně motivovat zaměstnance k neúčasti na stávce. Nestávkující dostane náhradu, pokud kvůli stávce nebude moci pracovat. Zaměstnanci musí předem oznámit zaměstnavateli, zda budou, nebo nebudou stávkovat.
"Ti, kteří budou pracovat více, kvůli tomu, že budou mít ve čtvrtek více povinností, budou honorováni. Určitě ale nebudeme obcházet lidi a nabízet jim peníze, aby nestávkovali," prohlásil Dvořák.
Vedení dopravního podniku řeší nyní i to, jak se někteří řidiči, kteří stávkovat nebudou, dostanou do práce. "Zřejmě budeme posilovat ranní svozy pro řidiče, které standardně využíváme," dodal ředitel DPP.
Kvůli stávce ve středu opět zasedne i krizový štáb hlavního města. Tentokrát se ho zúčastní i premiér Petr Nečas a ministr vnitra Jan Kubice.
Blokády nebudou, slibují odboráři
Dobrá zpráva pro lidi, kteří hodlají do Prahy či po Praze cestovat autem je, že se odbory zavázaly neorganizovat blokády silnic.
Nikdo však neumí říci, co udělá s dopravou v hlavním městě, když se na silnice vypraví i lidé, kteří obvykle svým automobilem necestují.
Jezdit by měla část autobusů.
Soukromí dopravci nasadí 500 autobusů
Ke čtvrteční stávce se totiž nepřipojí soukromí dopravci, kteří vozí cestující v rámci pražské integrované dopravy. V provozu tak zůstane zhruba 150 spojů, tedy na 500 autobusů.
Společnost Ropid, která v Praze a jejím okolí hromadnou dopravu organizuje, se snaží také získat náhradní autobusy.
Linky budou jezdit především v příměstských lokalitách. Ve čtvrtek budou zastavovat na co nejvíce místech, některé autobusy částečně změní i trasu, aby obsloužily co největší okolí.
Do práce na kole, aktuality na infolince
Pražský primátor Bohuslav Svoboda lidem opakovaně vzkázal, ať radši jedou do práce na kole nebo při kratších vzdálenostech šli pěšky.
"Kdo se může Praze vyhnout, ať to udělá," prohlásil Svoboda.
Vedení dopravního podniku už dříve řeklo, že má nasmlouváno zhruba 20 autobusů. Podle slov ředitele Dvořáka se tento počet příliš nezměnil.
"My převážíme tolik lidí, používáme tolik autobusů, že kdybychom využili všechny nezávislé dopravce v Čechách dohromady, tak nám to ani zdaleka nepokryje naši potřebu," prohlásil Dvořák.
Připomněl tak, že jen pro ranní špičku potřebuje DPP zhruba tisíc vozidel a nasmlouvání autobusů je jen jedním z několika plánovaných opatření.
Aktuální informace budou moci lidé během čtvrteční stávky získat na telefonní lince dopravního podniku 296 191 817, v informačních střediscích nebo na webových stránkách.