Pojede metro ve čtvrtek? Nezaručuji, říká ředitel DPP

Radek Nohl Radek Nohl
13. 6. 2011 6:15
Ředitel Dvořák: Teprve až jednání s odbory rozhodnou, jestli na Prahu čeká kolaps
Ředitel DPP Martin Dvořák.
Ředitel DPP Martin Dvořák. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stávka odborářů v dopravě nebude v pondělí, ale ve čtvrtek.

Pro Prahu však i nadále zůstává nezodpovězena klíčová otázka - pojede metro?

Ostatní řidiči pražské MHD, kteří stávkovat nebudou, totiž kvůli plánovaným blokádám hlavních silničních tepen budou mít zřejmě problém vůbec projet.

"Nedá se to v žádném případě zaručit," řekl v neděli v rozhovoru s Aktuálně.cz ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.

Jestli metro pojede, se podle něj rozhodne až v následujících dnech, kdy bude jednat s odboráři.

Aktuálně.cz: Je podle vás čtvrteční stávka již podle zákona?

Bude záležet na tom, co nám odboráři ohlásí. Není to jen o tom říct, kdy bude. Podle názoru našich právníků a já jsem se jim to snažil vysvětlit, je potřeba říct, které části firmy budou fungovat, jakým způsobem atd. To je to, na čem jsme měli největší rozpor. De facto nechtěli říct vůbec nic. Pouze nám sdělili, že stávka bude po 10. červnu. Takhle ale prostě zákon nehovoří.

A.cz: Mají se tedy Pražané připravit na kolaps v dopravě?

Já se toho nechci obávat. Spíše chci doufat, že se lidé nenechají strhnout k hloupostem.

A.cz: Metro ve čtvrtek pojede, nebo ne?

To se určitě nedá prohlásit. Nedá se to v žádném případě ani zaručit. Rozhodne, jestli bude taková vůle při jednání s našimi odbory.

Ve čtvrtek odpoledne začaly soupravy metra vozit cestující novými tunely pod pražskými sídlišti Prosek a Letňany.
Ve čtvrtek odpoledne začaly soupravy metra vozit cestující novými tunely pod pražskými sídlišti Prosek a Letňany. | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Byla to vlastně pro dopravní podnik dobrá zpráva, že se stávka odložila? Nebo spíše nová komplikace?

Není to dobrá ani špatná zpráva. Je to jen konstatování faktu. Díky těm pár dnům si myslím, že bude větší prostor udělat lepší přípravy. Bude také větší prostor jednat s rozumnými zaměstnanci o tom, jakou formou stávku provedou. Je nutné se oprostit od nějakých emocionálních příběhů, protože jak poslouchám klíčové odborové bosse dopravního podniku i svazu, tak si myslím, že úplně ztratili rozum.

A.cz: V pátek už jste měli nasmlouvaných zhruba 20 autobusů. Změnil se tento počet přes víkend a bude tomu ve čtvrtek jinak?

Tohle je opravdu marginální bod. Bylo to jen jedno z opatření. Nebylo ani sekundární, spíše terciální. My převážíme tolik lidí, používáme tolik autobusů, že kdybychom využili všechny nezávislé dopravce v Čechách dohromady, tak nám to ani zdaleka nepokryje naši potřebu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy