Pojede metro ve čtvrtek? Nezaručuji, říká ředitel DPP

Radek Nohl Radek Nohl
13. 6. 2011 6:15
Ředitel Dvořák: Teprve až jednání s odbory rozhodnou, jestli na Prahu čeká kolaps
Ředitel DPP Martin Dvořák.
Ředitel DPP Martin Dvořák. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stávka odborářů v dopravě nebude v pondělí, ale ve čtvrtek.

Pro Prahu však i nadále zůstává nezodpovězena klíčová otázka - pojede metro?

Ostatní řidiči pražské MHD, kteří stávkovat nebudou, totiž kvůli plánovaným blokádám hlavních silničních tepen budou mít zřejmě problém vůbec projet.

"Nedá se to v žádném případě zaručit," řekl v neděli v rozhovoru s Aktuálně.cz ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.

Jestli metro pojede, se podle něj rozhodne až v následujících dnech, kdy bude jednat s odboráři.

Aktuálně.cz: Je podle vás čtvrteční stávka již podle zákona?

Bude záležet na tom, co nám odboráři ohlásí. Není to jen o tom říct, kdy bude. Podle názoru našich právníků a já jsem se jim to snažil vysvětlit, je potřeba říct, které části firmy budou fungovat, jakým způsobem atd. To je to, na čem jsme měli největší rozpor. De facto nechtěli říct vůbec nic. Pouze nám sdělili, že stávka bude po 10. červnu. Takhle ale prostě zákon nehovoří.

A.cz: Mají se tedy Pražané připravit na kolaps v dopravě?

Já se toho nechci obávat. Spíše chci doufat, že se lidé nenechají strhnout k hloupostem.

A.cz: Metro ve čtvrtek pojede, nebo ne?

To se určitě nedá prohlásit. Nedá se to v žádném případě ani zaručit. Rozhodne, jestli bude taková vůle při jednání s našimi odbory.

Ve čtvrtek odpoledne začaly soupravy metra vozit cestující novými tunely pod pražskými sídlišti Prosek a Letňany.
Ve čtvrtek odpoledne začaly soupravy metra vozit cestující novými tunely pod pražskými sídlišti Prosek a Letňany. | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Byla to vlastně pro dopravní podnik dobrá zpráva, že se stávka odložila? Nebo spíše nová komplikace?

Není to dobrá ani špatná zpráva. Je to jen konstatování faktu. Díky těm pár dnům si myslím, že bude větší prostor udělat lepší přípravy. Bude také větší prostor jednat s rozumnými zaměstnanci o tom, jakou formou stávku provedou. Je nutné se oprostit od nějakých emocionálních příběhů, protože jak poslouchám klíčové odborové bosse dopravního podniku i svazu, tak si myslím, že úplně ztratili rozum.

A.cz: V pátek už jste měli nasmlouvaných zhruba 20 autobusů. Změnil se tento počet přes víkend a bude tomu ve čtvrtek jinak?

Tohle je opravdu marginální bod. Bylo to jen jedno z opatření. Nebylo ani sekundární, spíše terciální. My převážíme tolik lidí, používáme tolik autobusů, že kdybychom využili všechny nezávislé dopravce v Čechách dohromady, tak nám to ani zdaleka nepokryje naši potřebu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 50 minutami

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy