Čtvrteční scénář: Demonstrace a "blokáda papalášů"

Domácí Domácí
13. 6. 2011 21:36
Odboráři svolávají na čtvrteční 9. hodinu demonstraci na Palackého náměstí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odboráři v pondělí zmírnili své výhrůžky ohledně znehybnění Prahy, které mělo nastat v souvislosti se čtvrteční stávkou.

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek na pondělní tiskové konferenci potvrdil, že na čtvrtek chystá blokády pod pracovním názvem "blokáda papalášů".

Odmítl ale, že by odbory chtěly paralyzovat dopravu na dálnicích a klíčových komunikacích hlavního města, jak odboráři tvrdili před víkendem.

"Pražané se ve středu dozví, jak se bude v Praze jezdit. Kdo se nedostane do města MHD, ať vyrazí autem," sliboval v pondělí přijatelný průjezd metropolí šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Premiér Petr Nečas v pondělí odborářskou blokádu odsoudil. "Blokáda papalášů je správný název, ale jde o blokádu odborářských papalášů vůči občanům této země, ti budou postiženi, ne papaláši," řekl Nečas. 

Ve středu se kvůli místům blokády odborářští předáci sejdou s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou.

Demonstrace u Hegera

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl zároveň oznámil, že se v 9 hodin na Palackého náměstí před budovou ministerstva zdravotnictví uskuteční demonstrace.

Odborové sdružení železničářů se také chystá odvolat proti rozsudku Městského soudu v Praze. Ten ještě v pátek vydal na základě návrhu ministra financí Miroslava Kalouska předběžné opatření k zákazu stávky, která byla původně nahlášená na pondělí.

"Soudci si přesedli na stranu žalujícího, posadili se na křeslo ministra financí a dopracovali jeho návrh tak, aby získali důvod mu vyhovět. Soudce musel sám formulovat důvody, které vedly k zamítnutí stávky, hledal tam například ty dobré mravy, kterých se ministr Kalousek nedovolával," řekl právník ČMKOS Vít Samek.

Odboráři také odmítli slova prezidenta Václava Klause, který vládě poradil tvrdší postoj vůči odborářům. "Nemáme strach z prezidenta ani z toho, že nás budou propouštět. Pan prezident jen jitří už tak hodně napjatou atmosféru mezi lidmi a stupňuje nervozitu, a to by neměla být jeho role," uvedl odborářský boss Dufek.

Podle první místopředsedkyně Věcí veřejných (VV) Karolíny Peake bylo vyjednávání s odbory možná příliš krátké a dostatečně se nepodařilo vysvětlit vládní reformy.

Debatu s odbory porovnala s vyjednáváním v rámci koaliční K9. "Trvá to mnoho hodin, než skutečně začneme jeden druhému naslouchat a začneme se dobírat k nějakému společnému cíli. Obávám se, že možná tomu vyjednávání s odbory nebylo věnováno dostatek času, aby skutečně - neříkám nutně kompromis, ale aby bylo dostatečně vysvětleno, proč vláda prosazuje reformy v té podobě, v jaké je prosazuje."

Prázdné školy 

Centrála odborů také vyzvala, že každý, kdo může, byl měl ve čtvrtek přerušit práci a aktivně tak podpořil stávku. Kromě dopravních odborářů zastaví práci i další odborové svazy. Například školští pracovníci přeruší práci v poledne.

"Jak jsem dostal informaci od školských odborů, školští pracovníci zůstanou s dětmi, ale na určitou dobu přeruší výuku. Na budovách, jejichž pracovníci vyjádří odborům podporu, vyvěsíme naše letáky," řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl. Otázkou je, zda ve školách děti budou, protože v řadě případů se ředitelé chystají vyhlásit volno.

Dopravní odboráře podpoří i jiné odborové svazy, například horníci. Ti by se měli zúčastnit akcí v Praze.

Odboráři budou stávkovat kvůli vládnímu návrhu reforem. Nebudou jezdit žádné vlaky a zastaví se hromadná doprava v některých městech, například v Praze či Brně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy