Stávkující vyhoďte, máme soukromé dopravce, radí Klaus

Domácí Domácí
13. 6. 2011 14:55
Prezident se už podruhé během tří dnů tvrdě opřel do tuzemských odborů
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Plzeň - Prezident Václav Klaus se ostře postavil proti tuzemským odborům.

Ze své cesty po Plzeňském kraji vzkázal, že sám by stávkující  vyhodil a dopravu nasmlouval u soukromých přepravců.

"Doporučuji, aby vláda byla daleko, daleko rezolutnější. Já být na místě vlády a pražského primátora, tak bych se snažil po celé republice najmout soukromé autobusy, nahradit ty stávkující a řekl jim na shledanou, pokud nepřijdou," citoval Klause server iDnes.

Šlo o odpověď na otázku jednoho z občanů na setkání v obci Mýto.

Prezident dodal, že by měl pochopení pro stávku, v níž by se odboráři domáhali vyšších platů. Obecný protest proti reformám ale má za politický. "Je to strašná chyba, divím se odborářským bossům, že tímto způsobem si chtějí pozvednout svoje ego. Není to fér, brát si občany naší země za své rukojmí," konstatoval posléze Klaus.

"Nezahrávejme si se stávkami. Naše země a společnost je křehká nádoba a moc se do ní drcat nesmí. Zkusme vyjednávat, ale nikoli tou formou, kterou volí naši odboráři. Je to ukradení si stávky pro politické cíle," zopakoval Klaus.

Vláda by podle Klause měla postupovat důrazně, zřetelně a neustupovat. Právníci by měli hledat legislativní cesty, jak stávce zabránit. "Byl bych velmi rád, kdyby se odhodlali číst ústavu a zákony způsobem, který by umožnil zasáhnout proti tomuto typu stávky," řekl.

Masivní stávka má ve čtvrtek na 24 hodin zcela zastavit železniční dopravu a ochromit dopravu v řadě velkých měst, především v Praze.

Klaus se proti plánům odborářů postavil už v pátek. Prostřednictvím svého mluvčího Radima Obchvata vzkázal, že "rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání."

ČSSD a odboráři: Klaus jen přilévá olej do ohně

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek na Klausovo prohlášení řekl, že ho velice mrzí, že se prezident takto o stávkujících vyjadřuje. "Ještě více situaci eskaluje," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.

"Pan prezident si asi plete funkci prezidenta s funkcí předsedy vlády," řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Podle předsedy OS Kovo Josefa Středuly by měl prezident sbližovat občany s vládou, nikoliv je rozdělovat. "Výhrůžky propouštěním, o kterých mluvil prezident republiky, jsou za hranou ústavního pořádku," řekl Středula. Podle něj je právem občanů stávkovat.

Proti Klausovým slovům se ohradil také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Není žádným překvapením, že pan prezident v pondělí opět přispěchal na pomoc pravicové vládě, zejména v situaci, kdy premiér Nečas někam zmizel a jeho roli přebírá ministr financí Kalousek," uvedl šéf největší opoziční strany.

Výroky prezidenta podle Sobotky jen přilévají olej do ohně a stupňují sociální napětí. "Za pozornost stojí skutečnost, že prezident doporučuje Nečasově vládě mnohem radikálnější postupy, než realizoval vůči odborům on sám v době, kdy byl premiérem," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy